Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Platební morálka evropských firem se kvůli krizi zhoršila

Platební morálka evropských firem se kvůli krizi zhoršila

12.08.2009 16:44
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Platební morálka evropských firem se meziročně zhoršila, nejhůře jsou na tom společnosti v Itálii, Španělsku a Francii. Vyplývá to z pravidelného výzkumu Payment Morale pojišťovny Atradius a Financial Times Deutschland zveřejněného ve středu.

Nejvíce ovlivňuje schopnost podniků splácet zhoršená likvidita, výrazný pokles prodeje a omezený přístup k financování, tedy důsledky finanční krize.

„Platební morálka domácích firem se podle průzkumu zhoršila ve všech zemích. Nejlépe jsou hodnoceny severské státy Švédsko a Dánsko, nejhůře jsou na tom jižní státy Itálie, Španělsko a Francie,“ řekla Markéta Stržínková, ředitelka Atradius pro Českou republiku a region střední a východní Evropy.

Před platební neschopností partnerů se však chrání v průměru pouze 62 procent firem (56 až 70 procent podle státu). Nejsvědomitější jsou Britové, jejich protipólem jsou Dánové. Nejčastěji využívají platbu předem, na druhém místě za ní je pojištění pohledávek.

Dobře nestojí ani Německo, největší obchodní partner České republiky. Podle jeho zahraničních obchodních partnerů se platební morálka německých firem meziročně zhoršila. „Zatímco doba splacení pohledávky v létě 2008 byla 36 dnů, letos je to 43 dnů. Německo je tak zemí s třetím největším nárůstem po Itálii a Jižní Americe. Velmi zřídka ale došlo k situaci, kdy pohledávky nebyly splaceny vůbec,“ uvedla Stržínková.

Vnímání platební morálky domácích i zahraničních firem jako průměrné nebo špatné na úkor pozitivního vnímání značně vzrostlo. Největší posun negativním směrem zaznamenala Belgie. Platební morálku domácích firem jako průměrnou nebo špatnou tam hodnotilo 67 procent dotazovaných, zatímco v lednu 2009 to bylo pouze 32 procent.

Platební morálku u zahraničních firem jako průměrnou nebo špatnou vnímalo nejvíce dotazovaných z Francie, 56 procent ve srovnání s 32 procenty v zimě 2009.

Na uhrazení pohledávky od svého domácího partnera po předepsané době splatnosti nejdéle čekají Italové a Belgičané, a to celých 11, respektive 10 dní.

Podle posledního průzkumu Hospodářské komory ČR se 75 procent tuzemských podniků potýká s problémy pozdních plateb od svých zákazníků. "Tato situace se za posledních pět měsíců rozhodně nezlepšila, naopak podle našich odhadů počet těchto podniků mohl stoupnout o pět až 10 procent," řekl prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel.

Téměř 30 procent tuzemských podniků uvedlo, že v případě pozdních plateb se jedná o desítky tisíc korun, podle více než poloviny firem (54,1 %) se jedná o stovky tisíc korun a každá desátá firma (11,9 %) uvedla, že se jedná o miliony korun. Každá druhá firma (47,6 %) uvádí, že platí své faktury pozdě nebo žádá o odložení splatnosti kvůli nedostatku financí způsobených dopadem hospodářské krize na činnost podniku.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.09.2020
17:02Wall Street tuní systémy na noční obchodování během voleb
16:59MF: Průměrná mzda letos i příští rok po zohlednění inflace klesne
15:24Tisk: Trump v deseti z posledních 15 let neplatil daně z příjmů
14:34Tisk: Americký Ford žádá německou vládu o půl miliardy eur
13:20EU tlačí na regulaci kryptoměn a digitálních financí, jako argument jí slouží Wirecard
11:12FT: Proč by dobré zprávy mohly být špatnou zprávou pro Big Tech
10:22Zrušení superhrubé mzdy: podle premiéra navždy, efektivní zdanění jen na dva roky
9:37Trump zasáhl sankcemi vůči čínské SMIC (-8 %) srdce tamního čipového průmyslu
8:21Bloomberg: Jsou baterie obchodní válkou, kterou už Čína vyhrála?
27.09.2020
9:37Víkendář: Obnovitelné energie a ceny nemovitostí
26.09.2020
8:40Víkendář: Jsme potěšení, že se z Tesly stává německá značka
25.09.2020
22:08Zelený závěr týdne na Wall Street, Apple +3,7 %  
17:45Co zvedne investiční úspěšnost z pár procent na více než 80 procent?
17:10Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
16:45PPF Financial Holdings B.V. – IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2020
16:44Strach z koronaviru ovládá sentiment a dodává sílu dolaru  
15:58Druhá vlna koronavirové pandemie ohrožuje ropnou poptávku  
15:24AMISTA investiční společnost, a.s.: MKP SICAV, a.s. zveřejňuje Informace o snížení počtu akcií Emitenta přijatých k obchodování na BCPP
15:21Costco finišuje skvělý fiskální rok (komentář analytika)  
14:35Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data