Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Představenstvo ČSA: Nabídka odstoupení, pokud odbory budou souhlasit se snížením mezd

Představenstvo ČSA: Nabídka odstoupení, pokud odbory budou souhlasit se snížením mezd

27.08.2009 8:22
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - České sdružení dopravních pilotů CZALPA a další odborové organizace ČSA se dnes na tiskové konferenci vyjádří k situaci ve firmě. Čeká se reakce odborů na návrh vedení firmy, které nabídlo rezignaci, pokud odbory budou souhlasit se snížením mezd a zmrazením benefitů.

Představenstvo ČSA odstoupí, pokud odbory budou souhlasit se snížením mezd pilotů o 30 procent, ostatních zaměstnanců o 15 procent a zmrazením vyplácení zaměstnaneckých benefitů. Firma by tak měla ušetřit zhruba miliardu korun ročně.

Ministr financí Eduard Janota návrh vedení firmy podporuje. "Toto je zásadní krok, který by měl odblokovat situaci a vytvořit prostor pro jednání," uvedl. Podle Janoty by v případě dohody odstoupila kvůli zachování kontinuity při privatizaci část představenstva, například prezident Radomír Lašák s někým dalším.

České aerolinie bojují o přežití. Důvodem je letošní prudký propad počtu cestujících a pokles průměrné ceny letenky. Podle Lašáka firmě také chybějí peněžní rezervy z dob konjunktury, kdy firmu vedl Jaroslav Tvrdík.

Proti Lašákovi se bouří například piloti, kteří kritizují prodej majetku společnosti kvůli vylepšení hospodářských výsledků. V úterý piloti žádali zástupce státu o Lašákovo odvolání.

Firma vykázala v pololetí ztrátu 1,8 miliardy korun, za celý rok by hospodaření mělo skončit se ztrátou dvě miliardy. Vedení proto oznámilo řadu úsporných opatření. Hodlá například propustit až 860 lidí ze 4600, zbavit se šesti letadel z 50 a zásadně omezit letový řád.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.02.2026
22:46Alphabet překonal odhady. Letos plánuje utratit mnohem více, než investoři čekali
22:01Technologické tituly znovu oslabily  
17:10Jeden opomíjený nový normál
15:14Jakub Blaha: Uber zažil solidní otočku. Silná čísla ze závěru roku nakonec přebila slabší výhled  
14:05Eli Lilly v ostrém kontrastu s Novo Nordiskem. Tržby mohou letos stoupnout až o 27 procent
13:32AMD roste, náklady také. Klíčový bude úspěch MI4XX  
12:44Patria čeká u Komerční banky mírně slabší kvartál, pozornost se přesune na dividendovou politiku  
12:14Neklidné techy. Anthropic zvedl nervozitu před dalšími důležitými výsledky  
11:36Míra inflace v eurozóně v lednu klesla o 0,3 bodu na 1,7 procenta
11:11Nový AI nástroj Anthropicu způsobil výprodej v softwaru za 285 miliard dolarů  
9:38Těžká rána pro investory Novo Nordisku: společnost očekává hluboký propad tržeb
9:02Čtvrtletní zisk UBS vzrostl o více než polovinu
8:50AI spustila výprodej, Walmart poprvé nad bilionem dolarů a německý autoprůmysl mírně zlepšil náladu  
8:40Rozbřesk: NBP srazí sazby na dostřel ČNB, a to navzdory viditelně vyššímu růstu
03.02.2026
22:38Ani silné výsledky AMD nestačily. Akcie se svezly s trhem a míří dolů
22:02Červená lavina na Wall Street: technologie krvácí, Palantir uniká výprodeji  
17:18Bude „likvidita“ podporovat akciový trh?
15:27Silný zisk, slabší poptávka, velké slevy: PepsiCo mění strategii
15:17Růst zpomaluje a výhled na rok 2026 působí mdle. Paypal vyřazujeme z investičních tipů  
14:09FX Strategie: Koruna čeká na inflaci a ČNB, eurodolar na ECB a volby v Japonsku  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách