Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSÚ: Potraviny opět levnější

ČSÚ: Potraviny opět levnější

09.09.2009 9:22
Autor: 

Celková hladina spotřebitelských cen klesla v srpnu proti červenci o 0,2 %. Meziroční růst spotřebitelských cen v srpnu mírně zpomalil na 0,2 % (z 0,3 % v červenci), což je nejméně od září 2003.

Meziměsíční pokles spotřebitelských cen zejména ovlivnilo již sedm měsíců trvající snižování cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, které v srpnu dosáhlo 1,1 %. Nižší byly zejména ceny běžného pečiva, mléka, jogurtů, ovoce, zeleniny. Především v důsledku letních výprodejů zboží klesly také ceny oděvů a obuvi. Opačný vliv na vývoj cenové hladiny mělo sezónní zvýšení cen dovolených s komplexními službami. V bydlení se zvýšilo čisté nájemné. V oddíle doprava vzrostly ceny pohonných hmot.

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu pouze o 0,2 %, což je o 0,1 procentního bodu méně než v červenci. Zpomalení cenového růstu ovlivnily zejména ceny v oddíle alkoholické nápoje a tabák, kde došlo ke zmírnění meziročního růstu cen tabákových výrobků na 9,3 % (z 12,6 % v červenci) vlivem zvýšení cen cigaret v loňském srpnu.

Největší vliv na růst cenové hladiny měly ceny v oddíle bydlení, kde vzrostly ceny elektřiny, tepla a teplé vody, vodného a stočného. Čisté nájemné také vzrostlo - v bytech s regulovaným nájemným o 27,9 % a v bytech s tržním nájemným o 4,3 %. Nižší než loni byly již devátý měsíc ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. V oddíle doprava se zmírnil pokles cen pohonných hmot zaznamenaný v červenci a ceny osobních automobilů též klesly skoro o 10 %. Ceny mobilních telefonů klesly o 14,6 % a ceny telefonických a telefaxových služeb o 5,6 % vlivem slev mobilních operátorů.

(Zdroj: ČSÚ)

Analytický komentář Patrie bude následovat


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.05.2026
14:13Ferrari klesly v prvním čtvrtletí dodávky, vyvážily to však prodeje dražších modelů
13:32PayPal chystá škrty a propouštění, nový CEO chce firmu znovu nastartovat
13:07Apple zvažuje diverzifikaci čipů, oslovil Intel a Samsung
12:52SAB Finance a.s.: Oznámení o výplatě podílu na zisku
12:45Preview Novo Nordisku: Pilulka Wegovy vzbudila velký zájem. Bude to stačit?
11:50CSG se ohradila proti analýze Hunterbrook, potvrdila růst vlastní výroby munice o 20 %
11:44Evropa se při klidné ropě úspěšně zvedá. Čeká se na další výsledky a data  
11:32Duolingo díky AI navýšilo zisk i tržby, akcie se však po zveřejnění výsledků propadly o 13 %
10:35Deloitte: Nájmy mezičtvrtletně zdražily o 2,1 procenta na 339 Kč za metr čtvereční
10:22Palantir opět "explodoval". Tržby i zisk táhnou zejména vládní kontrakty, významně vyšší je i výhled
9:59Akcie Pinterestu raketově vzrostly. Inspirativní sociální síť překonala odhady a zlepšila výhled
9:58SALUTEM FUND SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
9:46UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
9:26UniCredit překonala očekávání, zlepšila výhled a znovu míří na Commerzbank
8:59Rozbřesk: Obchodní příměří mezi USA a EU se drolí
8:51CSG pod palbou, ještě silnější Palantir a čekání na AMD  
6:05FX Strategie: Koruna stále sleduje primárně ceny ropy, dolaru mohou prospět solidní data z trhu práce  
04.05.2026
16:46PODCAST Týdenní výhled: Technologie táhnou výsledky Palantiru a AMD. Sazby ČNB zůstanou stabilní  
16:34Umění odhadovat akciové trendy
16:29Akcie CSG se po zprávě shortaře Hunterbrook propadly až o 26 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Index ISM ve službách
16:00USA - Nově otevřená prac. místa
16:00USA - Prodeje nových domů