Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německý ministr financí usiluje o celosvětovou daň z finančních transakcí

Německý ministr financí usiluje o celosvětovou daň z finančních transakcí

15.09.2009 15:17
Autor: Redakce, Patria.cz

Německý ministr financí ve snaze ukončit to, co posměšně nazývá „flámováním“ na trzích, požaduje, aby finanční transakce podléhaly celosvětové dani. Podle Petera Steinbrücka by se příjmy z daní použily na pokrytí vládních nákladů souvisejících s krizí včetně fiskálních stimulů a záchranných bankovních operací. Osoba blízká Steinbrückovi uvedla, že podle návrhu by dani ve výši 0.005 % podléhaly veškeré finanční operace provedené bankami, pojišťovacími společnostmi a investičními fondy. Steinbrück také uvedl, že v případě, že nedojde k mezinárodní shodě ohledně daně, by je měl Berlín přijmout na domácí půdě u obchodů s akciemi.

Výzva reflektuje neshody v německé vládě před summitem G20 a volbami, které se budou konat tento měsíc. Není ani v souladu s agendou kancléřky Merkelové, která bude stát v čele německé delegace na summitu v Pittsburghu 24. a 25. září. Steinbrück je přitom místopředsedou Strany sociálních demokratů, koaličního partnera Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové a jejím hlavním politickým rivalem. Mluvčí Angely Merkelové pro Financial Times řekl, že kancléřka je ochotna diskutovat o této dani, na její zavedení ale není téměř žádná šance. „Nemůžete začít šířit názory tohoto druhu dva týdny před summitem, mám podezření, že ze strany Steinbrücka se jedná o volební kampaň,“ dodal.

Také lord Turner, prezident britské FSA, nedávno uvedl, že je nutné diskutovat o celosvětové dani na finanční transakce.

(Zdroj: FT)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.05.2026
13:47Jedno téma, obří zisky a rostoucí riziko koncentrace. AI mění akciové trhy v Jižní Koreji a na Tchaj-wanu
12:09Siemens Energy vyprodává kapacity a urychluje odkup akcií, přesto po výsledcích oslabuje
11:23Korekce na akciích, britská aktiva pod rostoucím tlakem a na programu inflace  
10:45CSG spojila síly s tureckou FNSS, cílí na obrněná vozidla pro Evropu
10:32Jižní Korea uvažuje o „AI dividendě“ pro občany. Kospi odepisoval přes pět procent  
10:01Skupina ČSOB v 1. čtvrtletí: Pokračující růst úvěrů firmám na investice i domácnostem na nové bydlení
9:43Zisk Bayeru v prvním čtvrtletí výrazně překonal odhady. Konflikt na Blízkém východě jej zatím neohrožuje
9:09Rozbřesk: Češi utrácejí rychle nehledě na blízkovýchodní krizi. Může je inflace zbrzdit?
8:53Příměří mezi USA a Íránem visí na vlásku, korejské trhy zažily šok kvůli dani z AI zisků a futures jsou v červeném  
6:02Goolsbee: Klesající inflační optimismus, není dobré vylučovat růst sazeb
11.05.2026
17:30TESLA KARLÍN, a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
17:05PODCAST Týdenní výhled: Trump míří do Číny, výsledková sezóna je nejsilnější za pět let  
15:05Mag7 jednou skončí, její relevance ale nyní zase roste
13:36ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
12:09Dluhopisy a zlato lehce zklamaly zprávy o Íránu, akcie začínají týden smíšeně  
11:59Netflix sází na reklamu: aktivní divák s levnějším tarifem začíná firmě vydělávat více než prémiový předplatitel
10:25Maloobchodní tržby zrychlily růst na 4,9 procenta, růst tržeb ve službách mírně zpomalil
10:22BYD zlepšuje výhled: domácí trh překvapuje a zahraniční expanze nabírá na síle
9:27Primoco UAV SE: Pozvánka na valnou hromadu společnosti
8:54Rozbřesk: Proč guvernér Michl odmítá přepnout na „jestřábí“ režim?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00CZ - Nezaměstnanost
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - CPI, y/y
20:00USA - Měsíční bilance rozpočtu, mld. USD