Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Buffett: Nakupuji další akcie dle jejich skutečné hodnoty, konec recese mne tak netrápí

Buffett: Nakupuji další akcie dle jejich skutečné hodnoty, konec recese mne tak netrápí

16.09.2009 11:37
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Berkshire miliardáře Warrena Buffetta přikupuje další akcie. Důvodem podle něj není smršť prohlášení na téma „recession is probably over“, ale skutečná hodnota akcií a byznysu, který obsahují. Návrat k tomuto pohledu doporučuje i ostatním investorům.

V rozhovoru pro CNN byl Buffett dotazován, zda souhlasí s prohlášením šéfa Fedu Bernankeho, že recese je z americké ekonomiky pravděpodobně pryč (čtěte zde). „Odpověď na tuhle otázku neznám a popravdě, moc se o to nestarám. To, co Vám mohu říci je, že jsme dnes nakupovali další akcie. Nenakupujeme je s ohledem na to, zda jsme nebo nejsme venku z recese, nebo jestli se tak stane za tři měsíce, půlrok nebo snad rok. Kupuji je, protože si myslím, že mají dobrou hodnotu v čase. A myslím si, že investoři dělají velkou chybu, když se zaměřují na předpovědi místo zkoumání vnitřní hodnoty podnikání, které za tituly stojí,“ uvedl pro CNN Warren Buffett. Ke svému pohledu na stávající vývoj ekonomiky přesto poznamenal: „Nezhoršuje se to, ale ani to nejde směrem nahoru nějakým přesvědčivým způsobem.“

Buffett, známý též jako „věštec z Omahy“ vybudoval akciové portfolio s hodnotou přesahující 48 miliard amerických dolarů, když vsadil na akcie typu Coca-Cola či Kraft Foods, u kterých věří v jejich konkurenční výhodu a trvalou hodnotu jejich značky. Opatření USA proti finanční krizi pole Buffetta nalezla rychlou odezvu v krátkém období, horší to ale dle něho bude se zadlužováním. „Musíme se odnaučit rozsáhlým deficitům a to bude velmi velmi obtížné,“ dodal Buffett.

V rozhovoru se Buffett rovněž vrátil o rok zpět k víkendu Lehman Brothers a AIG, který již dříve označil za „víkend, jaký svět neviděl“. Zatímco jednání s AIG, která dle jeho slov „potřebovala mnohem více, než jsme mohli dodat“, popsal již v dřívějším rozhovoru (více zde), tentokrát uvedl, že před rokem byl žádán také o podporu Lehman Brothers v době, kdy nabídku zvažovala Barclays. Dle jeho slov si vyžádal zaslání finančních dokumentů faxem, aby si je mohl prostudovat. Tyto dokumenty dle jeho vyjádření v požadované formě nedostal. Až později dle jeho vyjádření pro CNN přišel na vzkaz v hlasové schránce, který zmeškal, protože nevěděl, jak jej přijmout…Lehman Brothers padla, AIG byla druhý den zachráněna americkou vládou.

(Zdroj: CNN, Bloomberg, CNBC)


Váš názor
  • hugo
    16.09.2009 15:09

    Co Vám vyhovuje, to necháte přečíst všechny , ale důležité věci , ne .Samozřejmě, udělat všechno pro oživení trhu , je priorita.
    .
    • Re: hugo
      16.09.2009 18:20

      presne. at jiz to konecne skonci! proc mam googlit neco, co je k dispozici vsude zdarma. vetsinou mavnu rukou a kaslu na to.. i kdyby mne to sebevic zajimalo.. patria mi akorat pokazi kazdy den naladu.
      DoG
Aktuální komentáře
27.04.2026
16:59UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Výroční finanční zpráva za rok 2025
16:12PODCAST Týdenní výhled: Rozhodnutí o sazbách a výsledky big techu určí náladu na trzích  
16:12Velká změna v partnerství OpenAI s Microsoftem: ChatGPT může na jiné cloudy
15:52RMS Mezzanine, a.s.: Výroční finanční zpráva za rok 2025
14:52Big tech žene S&P 500 do rekordních výšin. Teď přichází klíčový test v podobě výsledků  
13:05SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledy za 1Q 2026
13:00Banka CREDITAS a.s.: Výroční finanční zpráva za rok 2025
12:35Událostmi nabitý týden se rozjíždí pomalu, drahá ropa nevadí  
11:50BP se během války s Íránem stává nečekaným vítězem mezi ropnými giganty
11:42Peking se vložil do akvizice firmy vyvíjející agentní AI, kterou chtěla převzít Meta
11:00UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL CZ0002003114
10:34Výhled na výsledky Philip Morris: stabilní čísla, atraktivní výnos  
9:28Bezvavlasy.cz má nového šéfa, do čela nastupuje Jiří Hendrych
9:10Primoco UAV SE: Významné skutečnosti v roce 2025
9:07Rozbřesk: Umělá inteligence podle posledních průzkumů rozevírá nůžky mezi pracovníky
8:53Primocu druhým rokem klesly tržby i zisk, firma ale hlásí rekordní objednávky
8:49Tržby Primoco znovu klesají, Tabák před výsledky a Slovensko přišlo o stupeň ratingu  
8:45Footshop a.s.: Footshop potvrzuje auditované výsledky za rok 2025
6:04Poslední monetární šok z USA už neměl na rozvíjející se země takový dopad jako v minulosti. Co to ukazuje?
26.04.2026
10:10Víkendář: Forenzní ekonomie – co se děje v zemích, jako Severní Korea?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data