Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Martin Novák (ČEZ) pro HN: „Příští rok zisk nejspíš neporoste“. Jak vidí dopad krize další manažeři?

Martin Novák (ČEZ) pro HN: „Příští rok zisk nejspíš neporoste“. Jak vidí dopad krize další manažeři?

17.09.2009 15:35
Autor: Redakce, Patria.cz

Tuzemský energetický gigant ČEZ (910 CZK, -0,44%) počítá s udržením zisku společnosti na vysoké úrovni a to i přes pokles cen elektřiny. Jeho další nárůst v příštím roce ale firma příliš neočekává, uvedl finanční ředitel ČEZu Martin Novák pro fórum Hospodářských novin právě na téma krize a jejích dopadů na ekonomiku.

Zisk byl rekordní loni, jeho další rapidní růst nečekáme

Loňský rekordní zisk podle Martina Nováka pramení z toho, že ČEZ prodává elektřinu na několik let dopředu. „V příštím roce však již určitě nebudeme zisk prudce zvyšovat. Zatím však nejsme schopni říct, jestli to bude propad, stagnace nebo dokonce třeba i mírný růst,“ uvádí Novák.

Se vstupem do celosvětové krize podle Nováka také ČEZ zaznamenal pokles spotřeby elektřiny u svých firemních přímých odběratelů. Již loni v říjnu dle jeho slov spotřeba po mnoha letech meziročně poklesla, prohlubování poklesu pak dosáhlo svého dna v dubnu, kdy to bylo asi patnáct procent, pak se již dle finančního ředitele meziroční poklesy začaly snižovat. Případné zlevňování elektřiny se pak má řídit tím, jak se bude ČEZu dařit prodávat na burze elektřinu na příští rok.

Šrotovné odsouvá dopad krize na Škodovku

Novák připouští klíčový význam automobilového odvětví. „Musíme si počkat, jak zareagují automobilky na konec šrotovného v Německu a dalších zemích. Jak moc dojde k omezení dodávek,“ uvedl Novák s tím, že ale na druhou stranu je zase třeba podívat se do Číny, která spotřebovává nejvíce oceli na světě. „Tady již vidíme oživení. Není tedy všechno pouze o autech. V dohledné době ale nepočítáme s žádným nádherným oživením, spíše až v roce 2010,“ odhaduje Novák.

Podle Holgera Kintschnera, člena představenstva Škody Auto pro ekonomiku právě šrotovné zejména v Německu, ale i ve Velké Británii, odložilo dopady krize na automobilku do roku 2010. „Ale jsme na to připraveni,“ tvrdí Kintschner.

Těžba uhlí? Nejhůře v historii

Pesimističtěji na stav ekonomiky nahlíží OKD, stojící s těžbou uhlí na počátku dodávek pro průmysl. Podle místopředsedy představenstva OKD Jána Fabiána je teď na tom těžba uhlí nejhůře v historii. „Doufáme, že za pár měsíců se z toho dostaneme, ale zároveň se obáváme, že oživení bude pouze krátkodobé. Obáváme se hlavně konce šrotovného,“ řekl Fabián, jelikož uhlí je ze značné části závislé na spotřebě oceláren, které dodávají ocel pro automobilky. Podle Fabiána kalkuluje OKD s několika scénáři vývoje, z nichž i ten nejoptimističtější kalkuluje s tím, že produkce se vzpamatuje nejdříve v polovině příštího roku.

Místo nové ledničky naplnit tu stávající…

… shrnuje vývoj na trhu potravin ředitel Globus ČR Petr Vyhnálek. Podle něho se ceny v segmentu letos propadly, ale tržby stagnují, takže lidé kupují více jídla (místo jiných investic). Za ostatní manažery shrnuje Vyhnálek také pohled na vliv politické nestability na ekonomiku jako minimální. „Alespoň člověk vidí, že je to někde ještě horší, než v byznysu,“ shrnuje lakonicky. Podle finančního šéfa ČEZu je v rukou politiků případné ohrožení dlouhodobé ekonomické situace prostřednictvím rostoucího dluhu. „Případné snížení ratingu ČR kvůli dluhu by mohlo prodražit financování firem,“ upozornil Novák.

(Zdroj: Hospodářské noviny)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.01.2026
10:08Víkendář: Tesla stojí na víře ve fyzickou AI, Apple by měl zahýbat se Siri
24.01.2026
10:01Víkendář: Trh míří k bublině, zatím jsou patrné jen její omezené známky
23.01.2026
19:09Stříbro poprvé nad 100 dolary, zlato u 5000 dolarů za unci
19:02První den CSG na burze: Enormní poptávka v Praze, Strnad nejbohatším zbrojařem světa
17:09Trhy věří v jedno velké tentokrát jinak…
15:59UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu XS2764457078 a XS2585977882
15:05Intel doplácí na nízké výrobní výnosy i slabý výhled. Valuačně ale zůstává „aktivem národní bezpečnosti“  
14:40Kapital prchá z USA. Rozvíjející se trhy lámou rekordy  
13:13Perly týdne: Jakoby medvědí trh a zlatá alternativa k dolaru
11:22Strnadovo jmění se ze dne na den více než zdvojnásobilo. Je třetím nejbohatším na světě v kategorii do 40 let
11:18Nevýrazné obchodování před dalším rizikovým víkendem  
10:28Akcie Intelu padají po výsledcích a slabém výhledu až o 14 procent
9:53ŽIVĚ: Makrokompas s Petrem Sklenářem z ČNB
9:28Akcie CSG otevřely při svém debutu v plusu o více než 30 procent
8:50CSG debutuje v Amsterdamu i Praze, trhy uklidňuje obrat u Grónska a Intel zklamal  
8:42Rozbřesk: Vláda od dubna zvýší platy ve veřejném sektoru, porostou rychleji než v soukromém sektoru
6:07Damodaran: Můj přístup k investicím a Buffettova past
22.01.2026
22:00Trhy se oklepávají z Trumpových pohrůžek  
17:40S akciemi CSG lze obchodovat i přes Patrii. Na co si dát při zadávání pokynu pozor
17:12Ono to zase takové eso není…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data