Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ odkoupil podíly v rumunských distribučních společnostech za 145,36 mil. EUR

ČEZ odkoupil podíly v rumunských distribučních společnostech za 145,36 mil. EUR

09.10.2009 15:32
Autor: 

Energetická společnost ČEZ (906 CZK, 0,33%) se dohodla s rumunskou společností Electrica SA na odkoupení 19% podílů v rumunských společnostech ČEZ Distributie a ČEZ Vanzare za 145,36 mil. EUR.

Jednání probíhala od června na základě uplatnění nákupní opce, která byla dohodnuta v privatizační smlouvě při koupi 51% podílu v Electrica Oltenia, kterou ČEZ úspěšně převzal v roce 2005 a která později podle pravidel Evropské unie jako první ze všech rumunských distribučních společností provedla dle unbudling, tj. oddělení prodeje elektřiny od její distribuce, právě vznikem společností ČEZ Vanzare a ČEZ Distributie.

Po úspěšných transakcí se společnostmi Fondul Proprietata (transakce byla ukončena minulý týden, ČEZ od tohoto subjektu koupil 30% podíly v obou společnostech) a Electrica tak Skupina ČEZ v obou společnostech vlastní 100% podíl.

ČEZ působí v Rumunsku od roku 2005, kdy vyhrál privatizační tendr na 51% podíl v největším rumunském distributorovi elektřiny Electrica Oltenia. Posílení fungování Skupiny ČEZ na rumunském trhu došlo zejména v loňském roce, když vyhrála tendr na strategického partnera pro modernizaci stávající elektrárny a výstavbu nové paroplynové elektrárny v Galati a zároveň se stala s podílem 9,15 % jedním z investorů společného podniku, který se zabývá projektem výstavby 3. a 4. bloku jaderné elektrárny Černavoda.

Skupina ČEZ v zemí staví také největší větrnou elektrárnu v Evropě – větrný park Fantanele a Cogealac dosáhne 600 MW instalovaného výkonu. Skupina ČEZ do jeho výstavby investuje cca 1,1 miliardy EUR.

(Zdroj: Tisková informace skupiny ČEZ)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.06.2026
12:20Apple a Intel spojují síly. Strategické partnerství má oživit americký polovodičový průmysl
12:09Čínské akcie padají do medvědího trhu. Tíží je akcie Alibaby i Tencentu  
10:59Nový šéf Fedu trhy nepotěšil, dnes je však první reakce výrazně korigována  
10:00Silné vyhlídky pro Amazon. Akcii podepřely klíčové supporty  
8:48ČNB rozhoduje o sazbách, podpis mírové dohody uklidňuje trhy a Fed pod Warshem přitvrzuje  
6:06IEA: Poptávka po ropě slábne, zásoby OECD jsou nejníže za 30 let  
17.06.2026
22:52Premiéru Kevina Warshe zastínil jestřábí obrat vedení Fedu
20:55Fed ponechal úroky beze změny, naznačil však jejich zvýšení
17:02Na jak silných nohou trh stojí po „11 % korekci“?
14:48Traders Talk: Polovodiče táhnou rally, ale mohou bolet nejvíc. Co teď hrát?
13:04SpaceX překonala Amazon a krátce i Microsoft. Její růst ale stojí na křehkých základech  
11:29Volatilita na techu a smíšené obchodování před premiérou nového šéfa Fedu  
10:22Jakub Blaha: Evropské automobilky v krizi, tlak na marže bude pokračovat  
9:12Rozbřesk: O krátkém a dlouhém konci české výnosové křivky. Jak se budou vyvíjet úrokové sazby?
8:55Komerční banka, a.s.: Oznámení o stanovení MREL
8:46SpaceX pokračuje v letu do stratosféry, Volkswagen je pod tlakem a dnes bude mít premiéru nový šéf Fedu  
6:00Warsh chce změnit Fed. Méně komunikace, více flexibility  
16.06.2026
22:01Technologické akcie zastavily růst S&P 500, SpaceX výrazně posílil  
17:14Jen jedna dominance
16:22Yum! Brands prodává Pizza Hut za 2,7 miliardy USD. Dál sází na KFC a Taco Bell

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Předstihový index Conference Board, m/m