Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Objem nových hypoték občanům do září spadl o 38 procent na 57 miliard

Objem nových hypoték občanům do září spadl o 38 procent na 57 miliard

21.10.2009 11:49
Autor: ČTK

Praha 21. října (ČTK) - Objem nových hypoték poskytnutých občanům za tři čtvrtletí meziročně propadl o 38,4 procenta na 57 miliard korun. Nižší objem občanských hypoték byl naposledy od ledna do září 2005, vyplynulo z dat Hypoindex.

Jen v září banky poskytly hypotéky za 5,4 miliardy korun, což bylo v porovnání se stejným loňským měsícem méně o takřka 45 procent. Počet poskytnutých hypoték v září činil 3265, což znamenalo meziroční pokles o více než 40 procent.

Na výkonu trhu se tak neprojevily zvýhodněné nabídky, které s příchodem podzimu připravila řada bank s cílem skomírající trh hypoték oživit. Konkurenční boj se ale podle odborníků začíná projevovat u úroků. Průměrná úroková sazba všech nových hypoték se snížila o 0,04 procentního bodu na 5,63 procenta. Sazba hypoték s fixací na rok zamířila dolů o výrazných 0,17 procentního bodu na 5,94 procenta.

"Pokles úrokových sazeb u nově uzavíraných hypoték je důsledkem zostřeného souboje bank o výrazně se zmenšující počet klientů," uvedl ředitel hypotečního serveru www.honzovahypoteka.cz Jiří Paták s tím, že pokles sazeb lze čekat i v říjnu a listopadu, což jsou pro hypotéky tradičně silné měsíce.

Meziročně klesl i průměrný objem hypoték, které si klienti sjednávají. Letos v září byla průměrná hypotéka za 1,65 milionu korun, ovšem před rokem to byla částka o takřka 140.000 korun vyšší. Zpomalení trhu hypoték je podle analytiků důsledkem hospodářské recese, zpřísnění podmínek v bankách, vývoje trhu s bydlením nebo zvýšené obezřetnosti žadatelů o hypotéky.
 
Za celý loňský rok banky poskytly občanům hypotéky za 114 miliard korun a za rok 2007, což byl nejúspěšnější rok hypotečního trhu, za rekordních 142,3 miliardy korun. Podle odborníků z Fincentra banky v letošním roce už zřejmě nepřekonají výsledky za rok 2006, kdy objem převýšil stomiliardovou hranici.

Průměrné hodnoty nových hypoték v září:

Doba fixace úrokové sazby všechny fixace 1 rok 5 let
Průměrná úroková sazba (procenta) 5,63 5,94 5,51
Změna od minulého měsíce (procentního bodu) -0,04 -0,17 -0,01
Průměrná výše hypotéky (mil. Kč) 1,654 1,866 1,702
Měsíční splátka milionové hypotéky na 20 let (Kč) 6952 7129 6882

Váš názor
  • jojo
    21.10.2009 14:21

    tak tak, a proto se lze vcerejsim clankum na idnes nebo jinem bulvaru o tom jak ceny bytu zacinaji stoupat jen smat, inu masaz ubrecenych developeru a realitek bude pokracovat do ty doby nez jim to konecne dojde...
    Matous
  • Krize teprve zacina
    21.10.2009 13:14

    to je jasny, mene hypotek znamena mensi ziskovost bask, nasledne slabsi stavebni prumysl, na nej odvozeny ocelarsky ...a o spotrebe pak netreba mluvit...dokud nepujdou hypoteky nahoru je to jen hra s cisly
    Ticino
Aktuální komentáře
29.05.2026
17:07Deflační poučení a smrt slepice, která snáší zlatá vejce
16:05Atraktivita stříbra je po loňské rally pryč. Vysoké ceny způsobily erozi poptávky, pokles může pokračovat
14:45SpaceX snižuje cílovou valuaci před IPO po zpětné vazbě investorů
13:19Perly týdne: Otevřené dveře pro růst zlata a elektrické Ferrari
11:44Braňo Soták k výsledkům Dellu: AI cyklus neřekl poslední slovo, poslední kvartály naznačují opětovnou akceleraci  
11:42Philip Morris ČR snížil dividendu na 1100 Kč na akcii
10:42HDP zpomalilo na začátku roku kvůli zahraničnímu obchodu, mzdy jsou překvapivě silné
10:30Dell se dál veze na vlně AI. Akcie po výsledcích vyskočily až o 40 procent
10:12Prodloužené příměří posílá ropu dolů, akcie v Evropě reagují vlažně  
9:25Umělá inteligence odhaluje tajemství stovky let starých šifrovaných textů
9:08Rozbřesk: Adopce AI zdražuje počítačovou techniku a nečekaně tlačí jádrovou inflaci vzhůru
8:54Wall Street na maximech díky naději na příměří USA–Írán, evropské futures jsou smíšené  
6:05Bernstein: Kupuj vše, co potřebuje AI. Prodávej to, co AI může dělat
28.05.2026
22:01Nasdaq překonává historické maximum  
17:10Marže mířící k dalším rekordům a znárodňování technologických firem
17:08Stát prodal dluhopisy za 20,1 mld. Kč, objem emise překročil původní plán
15:59Hodnota čipových firem letos vzrostla o 82 procent na 5,7 bilionu dolarů
15:55Ekonomika USA v prvním čtvrtletí rostla pomaleji, než se čekalo, o 1,6 procenta
15:35Akcie Nebiusu nezastavují. Jejich růst nově podpořila nemalá investice fondu zaměřeného na AI
14:09Bank of America a JPMorgan očekávají další rekordní kvartál

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - HDP, q/q
14:30USA - Bilance zahr. obchodu, předb., mld. USD
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago