Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ministerstvo financí chce sjednotit podmínky pro poskytování služeb na finančním trhu

Ministerstvo financí chce sjednotit podmínky pro poskytování služeb na finančním trhu

26.10.2009 14:40
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Ministerstvo financí (MF) se radí s Českou národní bankou (ČNB), profesními asociacemi působícími na finančním trhu a se spotřebitelskými sdruženími o tom, jak právně upravit poskytování služeb na finančním trhu. V pondělí o tom informovalo ministerstvo financí.

Ministerstvo financí iniciovalo počátkem letošního roku odbornou diskusi o podmínkách distribuce - tedy nabízení, zprostředkování a poradenství - na finančním trhu.

„Současná situace, kdy jsou některé sektory finančního trhu z pohledu distribuce poměrně silně regulovány a jinde prakticky žádná regulace není, nepovažuji dlouhodobě za vyhovující,“ řekla Klára Hájková, náměstkyně ministra financí zodpovědná za agendu finančního trhu.

Cílem iniciativy MF je sjednotit úpravu distribuce na finančním trhu, posílit transparentnost poskytovaných finančních služeb a ochranu spotřebitele. Jednotná pravidla by měla garantovat, že distribucí se budou zabývat pouze osoby, které splní určité podmínky pro získání povolení. Tyto osoby budou evidované v jednom společném registru, který umožní každému spotřebiteli snadno si ověřit, zda mu služby nabízí oprávněná osoba. ČNB bude mít zároveň lepší přehled o tom, kolik osob se zprostředkováním či poradenstvím zabývá. Úprava bude také jasně vymezovat, kdo odpovídá za jednání konkrétního zprostředkovatele či poradce a kdo je odpovědný za případnou škodu způsobenou zákazníkovi.

Budoucí sjednocené podmínky by měly dále zahrnovat pravidla, jak mají zprostředkovatelé a poradci jednat se zákazníkem. Jedním z požadavků bude i odborná kvalifikace poradců.

„Je třeba garantovat, že na finančním trhu působí pouze osoby, které skutečně rozumí tomu, co nabízí, a jsou schopny kvalifikovaně odpovědět na otázky zákazníků,“ vysvětluje Klára Hájková.

Na vytvoření nových pravidel pro distribuční služby se začalo pracovat letos v březnu, kdy MF zřídilo Pracovní skupinu k distribuci na finančním trhu. K účasti přizvalo ministerstvo ČNB, zástupce profesních asociací působících na finančním trhu a spotřebitelských sdružení. Skupina už přišla s návrhem, jak definovat kategorie distributorů na finančním trhu, jak formulovat pravidla pro odpovědnost a jak spravovat registr poradců. Skupina s doporučeními seznámila ministra financí, pro veřejnost jsou k dispozici na webových stránkách MF.

Pracovní skupina se nyní zabývá požadavky na odbornou kvalifikaci poradců a pravidly pro jednání se zákazníky. Výsledky diskuse by měla předložit do konce letošního roku.

Na základě doporučení skupiny připraví MF základní body budoucí právní úpravy. Konkrétní legislativní návrh by měl být dokončen v roce 2011.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data