Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    CIT Group vstoupila do režimu ochrany před věřiteli

    CIT Group vstoupila do režimu ochrany před věřiteli

    02.11.2009 9:53
    Autor: ČTK

    New York  (ČTK) - Americký úvěrový ústav CIT Group Inc. požádal v noci na dnešek o ochranu před věřiteli. Firmě kvůli globální úvěrové krizi a následné recesi vzrostly špatné úvěry a není schopná dále financovat svoji činnost. CIT se však již předem dohodla s věřiteli na restrukturalizaci svého dluhu. Dceřiných společností, včetně CIT Bank, se bankrotová ochrana netýká.

    Žádost o ochranu před věřiteli CIT patří mezi největší krachy v americké firemní historii. Majetek CIT a jejích provozních divizí v současnosti činí 71 miliard USD (1,3 bilionu Kč) a celkový dluh 64,9 miliardy USD. Velká část majetku však nepatří přímo holdingové společnosti, která požádala o ochranu před věřiteli. Firmě se již jednou podařilo vyhnout kolapsu letos v červenci.

    CIT plánuje snížit celkový dluh v rámci bankrotové ochrany o zhruba deset miliard USD (179,4 miliardy Kč). Podle plánu by majitelé současných obligací měli získat výměnou za svůj dluh majetkový podíl ve firmě a nový dluh. Současní věřitelé se tak stanou majiteli společnosti a ze současného dluhu by jim mělo zůstat zhruba 70 procent. Většina věřitelů již plán odsouhlasila.

    Prioritní akcionáři však získají peníze až poté, co budou vyplaceni další věřitelé. Běžní akcionáři nezískají nic. Zpráva je tak ranou pro americkou vládu, která v prosinci 2008 v rámci záchrany banky koupila za peníze z programu TARP prioritní akcie CIT za 2,33 miliardy USD. Daňoví poplatníci tak nyní získají peníze pouze v případě, že bude splacen dluh banky. Bankrot CIT tak zřejmě bude první ztrátou pro TARP, i když je možné, že časem se část těchto ztrát sníží.

    Analytici dodávají, že pro CIT je velmi důležité projít režimem bankrotové ochrany velmi rychle, pokud si chce udržet zákazníky. Mezi ty patří mimo jiné poskytovatel franšízy na Dunkin' Donuts či filmový producent Dark Castle Entertainment. Firma doufá, že se jí podaří opustit bankrotovou ochranu ještě do konce letošního roku.

    Společnost vznikla před více než sto lety. Poskytuje půjčky hlavně malým a středně velkým podnikům. V polovině roku téměř deset procent úvěrů divize korporátního financování bylo špatných. Akcie CIT se v době svého vrcholu v roce 2007 prodávaly za 60 dolarů. V pátek však skončily na hodnotě 72 centů.

    Nejnovější bankrot zřejmě nezpůsobí v nejbližším období výraznější šok finančnímu systému USA, protože byl již několik měsíců očekáván, napsaly agentury AP a Reuters.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    25.08.2026
    9:02Rozbřesk: Napětí na americkém dluhopisovém trhu roste. Podaří se Trumpovi zkrotit výnosy?
    8:47USA oznámily sankce proti Íránu, bitcoin už nad 80 tisíci dolary  
    24.08.2026
    22:03Wall Street zahájila týden opatrně: Investoři vyhlížejí výsledky Nvidia  
    17:20Dluhy, akcie a umělá inteligence
    16:56Vláda: Peníze z EU by v ČR po roce 2028 měly směřovat na dopravu či energetiku
    16:33FT: Místo nejvyspělejšího modelu Anthropiku firmy preferují levnější nástroje
    15:55PODCAST Týdenní výhled: USA bojují s růstem dluhopisových výnosů, Nvidia zveřejní výsledky  
    15:53Tuzemští spotřebitelé ztrácejí optimismus
    13:16CSG dodá mostní automobily za více než miliardu korun do Evropy nebo Asie
    12:17Týden začíná pro akcie smíšeně, zatímco ropa i výnosy klesly  
    10:33Trump v červnu uskutečnil přes tisíc obchodů s akciemi. Mezi nákupy byly Palantir, Berkshire Hathaway, Visa či Mastercard
    9:28Alibaba v Hongkongu prodala akcie v rekordní sekundární emisi
    8:50Rozbřesk: Prognóze ministerstva financí by slušel i alternativní scénář
    8:29Nvidia zdražuje, ropa zlevňuje. Dluhopisy Republiky znovu v nabídce  
    6:07Umělá inteligence a boom bez pracovních míst?
    23.08.2026
    8:19Víkendář: Muž, který z Číny udělal skutečně kapitalistickou zemi
    22.08.2026
    8:15Víkendář: USA po Trumpovi
    21.08.2026
    22:01Závěr týdne v zeleném, dařilo se materiálům  
    18:10Rostoucí výnosy dluhopisů – obavy z dluhů a inflace, nebo radost z umělé inteligence?
    16:52Apple po soudním rozhodnutí loni v Irsku zaplatil na daních 17 miliard USD

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
    16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board