Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
E15: Prodeje nových vozů poprvé za 15 let předstihly ojeté vozy

E15: Prodeje nových vozů poprvé za 15 let předstihly ojeté vozy

20.11.2009 12:35
Autor: 

Prodej nových osobních aut v říjnu poprvé od vstupu České republiky do Evropské unie v roce 2004 převyšuje dovoz ojetin z ciziny. Zatímco automobilky díky slevám zvýšily za prvních deset měsíců roku prodej nových vozů o deset tisíc na 131 tisíc, dovoz ojetých aut se za stejné období propadl o téměř osmdesát tisíc na 123 tisíc, píše dnešní vydání deníku E15.
 
Ceny nových aut nižší střední třídy jako Kia Cee’d, Hyundai i30 nebo Citroën C4 se podle informací deníku proti loňsku propadly o šedesát až osmdesát tisíc korun. „Automobilky zlevnily a výhoda ojetých vozů se snižuje,“ řekl E15 tajemník Svazu dovozců automobilů Pavel Tunkl.

Ceny snížila i Škodovka, která je sice s 37 tisíci prodanými vozy lídrem trhu, proti loňsku ale zhruba 400 automobilů ztrácí. Padají i ceny bazarových vozů, kterých se na tuzemském trhu točí 700 až 800 tisíc ročně. Vozy zlevnily za rok až o čtyřicet procent. Prodeje podle prodejců přesto stále klesají., píše deník.

Růst prodeje nových a pokles dovozu ojetých vozů pomáhá postupné obnově vozového parku, jehož průměrné stáří je stále nad úrovní 13 let. "Abychom se dostali na obvyklé hodnoty obnovy, musel by se prodej nových automobilů zdvojnásobit," řekl E15 Tunkl. Zatímco ve světě se obnovuje každoročně osm až 12 procent automobilů, v Česku je to jen 3,4 procent, dodal deník.
 
(Zdroj: E15)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.02.2026
15:32Obchodní dohoda mezi EU a Indií: Dopady na Česko a Evropu
13:52Krugman o kryptoměnách, prodávání Ameriky a novém zlatu
12:15Čína se zbavuje amerických dluhopisů, trh je však absorbuje a zůstává stabilní
11:45Německé akcie ukazují ostatním směr vzhůru, efekt včerejších dat vyprchává  
10:38Platební obr Adyen lehce zmírnil výhled, jeho akcie se propadly o dvacet procent
10:38Mercedes dojíždí na čínskou konkurenci. Automobilka hlásí prudký propad zisku a varuje před náročným rokem
10:01Skupina ČSOB v roce 2025: Silný růst financování bydlení a investic
9:34McDonald's zvýšil čtvrtletní zisk i tržby
9:15Rozbřesk: Lednový pokles nezaměstnanosti jako záminka pro stabilní sazby Fedu v březnu
8:50Trhy dnes zamíří výše: Asijské vůči americkým nejdravější ve století, americká sněmovna chce odvrátit cla vůči Kanadě, česká posunula rozpočet  
6:01Kudy teče AI capex: Tři nové Investiční tipy Patrie  
11.02.2026
22:03Smíšená nálada na Wall Street: Investoři stále nedokáží "docenit" vyšší kapitálové výdaje a k tomu všemu silnější trh práce  
17:18Čínské vlny
15:23Trh práce není slabý, jeho vývoj naopak oddaluje snižování sazeb Fedu
15:05Emerging markets lámou rekordy. Investoři tam rotují z předražené Ameriky
13:30Kaplan: Investoři hledají alternativy k dolarovým aktivům, stabilita měny je klíčová
11:57Bankovní asociace zlepšila odhad letošního hospodářského růstu na 2,6 procenta
11:55Akcie stále pod tlakem pochybností o AI, na programu důležitá data  
11:51Bitcoin dál klesá, zatímco asijské akcie lámou rekordy. Slabé objemy přitom značí další propad  
10:13Evropský software zpomaluje, hardware jede na vlně AI boomu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - HDP, q/q
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m