Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
  Výsledky společností - Svět
   IPO, M&A
    Týdenní přehledy
      

     Detail - články
     Lloyd’s Banking Group: Doposud největší britská IPO půjde na trh s hlubokým diskontem

     Lloyd’s Banking Group: Doposud největší britská IPO půjde na trh s hlubokým diskontem

     24.11.2009 12:59

     Největší britský poskytovatel hypoték, bankovní skupina Lloyds Banking Group Plc, která potřebuje získat nové zdroje na posílení kapitálové pozice, přijde na trh s doposud největší britskou IPO v rozsahu 13,5 miliardy liber (22,3 mld. USD). Akcie mají být uvedeny na trh s rekordním diskontem 59,5 procenta proti závěru z pondělí 23. 11. 2009.

     Akcie budou nabídnuty za 37 pencí/kus v porovnání se včerejší uzavírací cenou na 91,47 pencích na akcii. V rámci IPO Lloyds Banking Group nabídne 1,34 akcie za každý jeden držený kus v celkovém počtu 36,5 miliardy akcií. IPO překoná dosud nejrozsáhlejší britskou emisi z března, ve které banka HSBC navýšila kapitál o 12,5 miliardy liber.

     Rozhodnutí je součástí plánu banky, jak se vyhnout padnutí pod vládní program Asset Protection Scheme, které by pro banku znamenalo navýšení dosavadního 43% podílu „daňových poplatníků“ v bance na podíl majoritní. Lloyds má celkem 2,8 milionu akcionářů a se 7,5% podílem na tržní kapitalizaci největší část privátních akcionářů ve Velké Británii. Akcionář průměrně drží 740 akcií a pokud bude chtít uplatnit svá práva, vyjde jej to na 366,67 pencí.

     Hluboký diskont byl dopředu trhem očekáván a akcie banky na zprávu reagovaly růstem. „Diskont je v souladu s očekáváním na trhu a v rámci pásma, které banka dopředu naznačila,“ uvádí Simon Willis, analytik NCB Stockbrokers. Na londýnské burze dnes akcie Lloyds reagují růstem až o 1,6 % k 93 pencím (aktuálně o 1,2 % nad 92,5 pencí) při aktuálním poklesu FTSE 100 o nepatrných 0,04 % a jako jediná v plusu z finančního indexu FTSE 350 Banks Index.

     Akcionáři budou hlasovat o navýšení kapitálu tento týden a nové akcie by měly začít obchodovat od 14. prosince 2009. krok byl již schválen britskou vládou, která využije svých práv při IPO a investuje 5,8 miliardy liber, když doposud z veřejných zdrojů na podporu banky vynaložila 14,5 miliardy liber.

     Nabídka Lloyds je o 38,5 procenta pod svojí teoretickou ex-right cenou (TERP). V březnu upisovala banka HSBC své akcie se 48% diskontem proti závěru předchozího obchodního dne a 39 % pod TERP. Další banky již navyšovaly s výrazně nižším diskontem. Société Générale, druhá největší francouzská banka dle tržní hodnoty, v minulém měsíci navyšovala kapitál o 4,8 miliardy eur s 27% diskontem pod TERP.

     (Zdroj: CNBC, Bloomberg)


     Reklama
     Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
     Váš názor
     •  
      24.11.2009 13:00

      Může toho malý český investor nějak využít a zajistit si zajímavý výnos?
      qqq
     Aktuální komentáře

     Související komentáře
     Nejčtenější zprávy dne
      Nejčtenější zprávy týdne
      Nejdiskutovanější zprávy týdne
      Denní kalendář hlavních událostí
      Nebyla nalezena žádná data