Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    EU se dohodla na reformě dohledu nad finančními institucemi

    EU se dohodla na reformě dohledu nad finančními institucemi

    02.12.2009 15:31
    Autor: ČTK

    Brusel (zpravodaj ČTK) - Ministři financí Evropské unie se dnes dohodli na reformě dohledu nad jednotlivými finančními institucemi v EU. ČTK to řekl důvěryhodný zdroj. Dohled bude založen na třech nových institucích, které budou sledovat banky, penzijní fondy a pojišťovny. Reforma má zabránit opakování nedávné finanční krize.

    Evropská komise před nedávnem navrhla vytvoření systému finančních dohlížitelů (ESFS - European System of Financial Supervisors), který bude tvořen právě třemi unijními orgány, jež mají nově vzniknout z již fungujících výborů EU. Jeden z nich bude mít na starost dohled nad bankami, druhý nad pojišťovnami a třetí nad penzijními fondy. Brusel původně zvažoval, že by rozhodnutí nových institucí mohla být za určitých okolností právně závazná.

    Návrh, který ministři schválili, je však více obecný než původní návrh komise a nebude pro finanční trh znamenat tolik zásadní změny. Původní návrh komise obsahoval úpravy, které vyvolávaly obavy v řadě členských států unie, včetně Česka. Někteří čeští politici a především centrální bankéři se v minulosti báli, že národní centrální banky by mohly částečně ztratit kontrolu nad finančními toky z dceřiných do mateřských bank. V Česku a několika dalších zemích je přitom finanční sektor tvořen právě hlavně dceřinými bankami.

    Kompromis však počítá s tím, že nové dohledové unijní orgány nebudou moci vydávat rozhodnutí, která by se týkala konkrétních finančních institucí, v případě nějaké krize či sporu mezi národními dohledovými orgány. Taková pravomoc by jim zůstala jen v případě, že by některá z finančních institucí porušila unijní legislativu.

    V praxi by to znamenalo, že kdyby se objevil problém například v České spořitelně, a Česká národní banka se dostala do sporu s rakouským dohledem, kde sídlí vlastník české banky Erste Bank, EU by nesměla vydat žádné rozhodnutí, jež by se týkalo konkrétní banky. Mohla by do sporu sice vstoupit, ale rozhodnout by mohla jen spor mezi regulátory.

    Některé země si během jednání navíc vymohly hned několik pojistek, které jim mohou umožnit zvrátit rozhodnutí unijního dohledu v případě, že vydá rozhodnutí, které odporuje současným dohodám. Státy budou moci některá rozhodnutí revidovat na zasedání ministrů financí EU, kde jim k jejich přehlasování bude stačit jen prostá většina. Některá opatření bude možné zvrátit i na summitu EU, ale tam je třeba jednomyslný souhlas členských států.

    "Oslabení" reformy finančního dohledu v Evropské ovšem pobouřilo Evropský parlament, který podle vyjádření největších poslaneckých frakcí hodlá návrh při první příležitosti nejspíš odmítnout. "Evropští občané očekávají efektivní opatření, která zabrání opakování finanční krize. Evropský parlament nehodlá oslabit nové evropské orgány," uvedli ve společném prohlášení zástupci lidovců, socialistů, liberálů i zelených.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    31.07.2026
    8:44Rozbřesk: Tokio už dávno není drahé. Praha už dávno není levná. A Švýcarsko je pořád Švýcarsko
    8:40Microsoft píše historii, Amazon překvapil cloudem a Apple zklamal službami  
    8:26Amazon obhájil miliardové sázky na AI. AWS výrazně zrychlilo a akcie prudce rostou
    8:15Apple výrazně překonal očekávání, investory ale zklamal růst služeb
    6:09Menší trpělivost s Teslou i s umělou inteligencí
    30.07.2026
    18:24AI investor Leopold Aschenbrenner byl po výrazných ztrátách nucen uzavřít všechny své akciové pozice
    16:36PODCAST Traders Talk: Korekce na Wall Street nemusí být u konce. Meta vypadá zajímavě
    16:01Mag7 s valuacemi blízko celému trhu. PE informační šum vysoko
    15:36Americký spotřebitel se ve 2Q rozjel, celá ekonomika však zpomalila  
    14:04Adidas prodával jako nikdy předtím. Investory ale zklamala ziskovost
    14:03Meta nedokázala přesvědčit investory návratností extrémně vysokých investic do AI  
    13:48Šindel: Česká ekonomika zrychlila, za očekáváním ČNB ale opět zaostala
    13:36Britská centrální banka drží sazby, přibývá ale hlasů pro jejich zvýšení
    13:01Microsoft smetl pochybnosti ze stolu a jasně ukázal, jaký přínos mají investice do AI  
    11:43Erste zvýšila výhled i dlouhodobé cíle, výnosy ale zaostaly za očekáváním trhu  
    11:26Česká ekonomika po slabším začátku roku znovu nabírá tempo
    11:15Fed nezvyšuje sazby, ale nejistotu, výsledky velkých techů jsou smíšené a akcie převážně zelené  
    10:59Stellantis se vrátila k zisku. Obrat táhne Severní Amerika, Evropa dál zaostává
    10:48Dlouhodobý investiční produkt láká čím dál více Čechů. Za dva a půl roku do něj vložili přes 12 miliard korun
    10:39BMW doplácí na krizi v Číně. Zisk automobilky se propadl o více než třetinu

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    JP - Základní O/N úroková sazba
    3:30Čína - PMI v průmyslu
    3:30Čína - PMI ve službách
    11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
    15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
    16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university