Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Evropské dluhopisy oslabily bez zjevnějšího důvodu... a další zprávy z trhů dluhopisů

    Evropské dluhopisy oslabily bez zjevnějšího důvodu... a další zprávy z trhů dluhopisů

    16.12.2009 11:12
    Autor: 

    Americké dluhopisy v úterý ztrácely, výnosová křivka přitom zestrměla, když na delším konci získala téměř 4 bps, krátký konec přitom zůstal beze změn. Vyšší růst průmyslové výroby a především nečekané zvýšení výrobních cen byly totiž dostatečnými impulzy, aby poslaly dolů ceny dluhopisů na delším konci křivky. Většímu propadu cen zabránil nečekaný propad podnikatelské nálady ve státě N.Y. a později i nižší index stavitelů rodinných domů.
     
    Včerejší růst výrobních cen nahlodal přesvědčení, že ani dnes zveřejněná spotřebitelská inflace nenaznačí inflační tlaky. Hlavní událostí dne však bude komentář po skončeném dvoudenním zasedání Fedu. Nelze vyloučit, že bankéři naznačí konec uvolněné měnové politiky, to by pak bylo další mínus pro dluhopisy. Ranní obchodování ale začíná korekcí včerejšího poklesu cen především u delších splatností, futures na akcie jsou však smíšené, a to naznačuje, že do odpoledních čísel a večerního komentáře Fedu bude obchodování nervózní s případným poklesem výnosů.

    Evropské dluhopisy včera oslabily, jejich výnosová křivka vzrostla po celé délce a zestrměla, když výnosy na delším konci přidaly přes 5 bps. Přitom pro pokles cen dluhopisů nebyl zvláštní důvod. Index podnikatelské nálady ZEW sice ztratil, avšak méně, než se čekalo. Naopak návrhy řeckého předsedy vlády na snížení deficitu většinu finančníků ani vlád zemí EMU neuspokojily. K poklesu cen tak zřejmě přispěly především americké statistiky a korekce předcházejícího růstu.

    Dnes budou zveřejněny indexy nákupních manažerů v průmyslu. Odhady jsou mírně optimistické, akciové opening calls jsou ale záporné. Navíc problémy Řecka nejsou ještě zdaleka vyřešeny, tamní odbory prý připravují protestní akce. K tomu se přidávají problémy s rakouskou Volksbank. Dluhopisy by proto mohly zpočátku alespoň částečně korigovat včerejší pokles, rozhodující ale bude pozdější vývoj v USA.

    Česká výnosová křivka včera zploštěla, změny však nebyly velké, když výnosy na kratším konci křivky přidaly jen málo přes 2 bps a beze změny zůstaly na konci delším. Růst výnosů kratšího konce koresponduje s oslabením koruny, na vyšší výrobní inflaci trh prakticky nereagoval. Objemy obchodů však byly překvapivě velké, zřejmě opět v důsledku úprav portfolií před koncem roku a před dnešním zasedáním ČNB.

    Hlavní událostí dneška je zasedání bankovní rady ČNB. Odhady předpokládají spíše zachování sazeb beze změny, menší část analytiků včetně ČSOB předpokládá snížení sazeb o 0,25 %. Do vyhlášení sazeb popř. doprovodného komentáře by obchodování mělo být klidné, případné snížení sazeb by výnosovou křivku nejspíše zestrmělo.

    (ČSOB - Denní finanční zpravodaj)

    Celou denní analýzu si můžete stáhnout ve formátu PDF v sekci Měny & Sazby -> Výzkum -> Analýzy. Klienti Patria Plus si mohou nastavit automatické zasílání této analýzy e-mailem.

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    22.07.2026
    22:39Alphabet překonal odhady. Poptávka po AI je enormní, cloud vykázal více než 80procentní růst
    22:01Akcie před výsledky technologických gigantů kolísaly, růst ropy zvýšil obavy z inflace  
    18:10Stát by mohl dát na burzu až 40 procent akcií pražského letiště v roce 2028, řekl Babiš
    18:05A komu tím prospějete?
    16:59Šéf Equinoru: EU zřejmě nesplní cíl pro naplnění zásobníků plynu před zimou
    16:40Prezident Pavel vetoval spornou novelu rozpočtových zákonů
    16:28Alphabet čeká klíčová zkouška. Investoři chtějí vidět návratnost investic do AI  
    16:27AMD investuje do firmy Anthropic až pět miliard dolarů, Antropic od AMD koupí čipy
    15:01Moneta by měla pokračovat v růstu. Klíčovým tématem bude kapitál a výplata akcionářům  
    13:29Autonomní agent AI se při bezpečnostním testu vymkl kontrole, uvedla OpenAI
    13:15Za Starmera vedl obranu, nyní bude Healey šéfem britské státní kasy. Investoři tak sází na vyšší výdaje na obranu
    11:40Goldman Sachs hledá příležitosti mimo AI. Sází na spotřebu, finance i cestování
    11:10Zatímco se čeká na Google, ropa poskočila výš a opatrnost se vrací  
    8:56Rozbřesk: O neudržitelnosti nízkých cen potravin v ČR
    8:50Babiš otevřel debatu o cukrové dani. Trhy sledují také Írán, léky a energetiku  
    6:03Cena pojištění AI dluhu roste. Oracle se dostal na úrovně z finanční krize
    21.07.2026
    17:18Dobré ekonomické a investiční příběhy. Ale ve špatné době?
    15:46Zadlužení EU v prvním čtvrtletí vzrostlo na 82,9 procenta HDP, v Česku kleslo
    15:40Microsoft investuje miliardy dolarů do infrastruktury francouzského Mistralu
    15:32Tesla slibuje AI revoluci, ale letošní investice těžce zaostávají. Středeční výsledky budou testem trpělivosti

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    Alphabet Inc (06/26 Q2, Aft-mkt)
    AT&T Inc (06/26 Q2, Bef-mkt)
    Dassault Aviation SA (12/22 Q4, Aft-mkt)
    GE Vernova Inc (06/26 Q2, Bef-mkt)
    International Business Machines Corp (06/26 Q2, Aft-mkt)
    Kinder Morgan Inc (06/26 Q2, Aft-mkt)
    Las Vegas Sands Corp (06/26 Q2, Aft-mkt)
    Moody's Corp (06/26 Q2, Bef-mkt)
    Philip Morris International Inc (06/26 Q2, Bef-mkt)
    ServiceNow Inc (06/26 Q2, Aft-mkt)
    Tesla Inc (06/26 Q2, Aft-mkt)
    Texas Instruments Inc (06/26 Q2, Aft-mkt)
    7:00Equinor ASA (06/26 Q2)
    19:00Deutsche Boerse AG (06/26 Q2)
    22:15Raymond James Financial Inc (06/26 Q3)