Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řecko: S&P snížila rating země na stupeň BBB+

Řecko: S&P snížila rating země na stupeň BBB+

17.12.2009 8:07
Autor: ČTK

New York/Atény (ČTK) - Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's snížila hodnocení dlouhodobých devizových závazků Řecka ze stupně A minus na stupeň BBB plus. Přestože je to snížení pouze o jeden stupeň, pro Řecko to znamená ztrátu prestižního ratingu v pásmu A. S&P navíc varovala, že rating může snížit ještě více.

S&P jako důvod uvedla špatný stav veřejných financí. V Řecku prý chybí politická podpora hlubších změn, které by mohly situaci zlepšit. Pokud se vládě nepodaří zajistit si takovou podporu, aby mohla prosadit program fiskální konsolidace, agentura sáhne k dalšímu snížení. Ratingovou známku proto nechává v režimu pozorování s negativním výhledem.

"Snížení ratingu ukazuje, jak nutně musí vláda zavést opatření, která by fiskální problémy vyřešila. Všichni víme, proč nám S&P rating snížila," řekl analytik společnosti IHS Global Insight Diego Iscaro. Řečtí činitelé se v pondělí snažili trhy i Evropskou unii uklidnit, podle Iscara se ale ukazuje, že to nepomohlo.

"I když jsme to snížení očekávali, krátkodobě se tím zvýší výnosy řeckých dluhopisů. Je to součást tlaku, který na nás vyvíjejí ratingové agentury i investoři," myslí si Nikos Magginas z řecké centrální banky. Tlak podle něj nepoleví, dokud vláda nepředloží hmatatelné výsledky svého úsilí zlepšit stav veřejných financí.

Rating je klíčovým vodítkem pro investory. Podle ratingu se velcí investoři rozhodují, komu a za jakých podmínek půjčí peníze. Snížení ratingu v drtivé většině případů znamená zvýšení nákladů na dluhovou službu. Jinými slovy, věřitelé mohou a velmi pravděpodobně i budou po Řecku vyžadovat vyšší úrok z úvěru, aby tak do půjčky promítli vyšší riziko.

"Každé další snížení ratingu jen zhoršuje náladu a situaci ještě více komplikuje. Stav ekonomiky je otázkou psychologie, trhy jsou pak nervózní a strach mají i lidé. Zvýší se nám náklady na obsluhu dluhů," poznamenal ke snížení hlavního ratingu Řecka politický analytik Costas Panagopoulos z organizace Alco Pollster.

Konkurenční ratingová agentura Fitch Ratings snížila ze stejných důvodů Řecku rating už minulý týden, a to ve stejném rozsahu jako S&P . Rating Řecka se pod pásmo A dostal poprvé po deseti letech a země je teď zároveň jediným členem eurozóny, který nemá rating v pásmu A.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.06.2026
14:48Čipy padají, investoři se obávají vysokých valuací. Micron rozhodne  
13:12Miran: Současné změny sazeb se projeví až za rok a v tu dobu zmizí vyšší inflační tlaky
11:23Vzniká ČEZ Energy. Prodej až 49% podílu může financovat odkup minorit
10:51Korekce na techu zrychlila v Koreji a pokračuje dál na západních trzích  
10:49Aktivita v eurozóně dál klesá, tempo se ale zmírňuje
9:23Rozbřesk: Maestro Greenspan položil základ nezávislého centrálního bankovnictví
8:56ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Skupina ČEZ uzavřela dodatečné financování ve výši 8,9 mld. Kč k existující úvěrové smlouvě
8:52ČEZ založil ČEZ Energy, ETF lákají rekordní miliardy a Lucid propouští  
6:06Šéf JP Morgan je překvapen výkonem akciových trhů. Na ekonomiku se podle něj valí „malá tsunami“
22.06.2026
17:34Tři „ziskové“ zajímavosti
16:03PODCAST Týdenní výhled: Chaos kolem Íránu, rezignace britského premiéra a Micron v centru pozornosti  
15:16Politický otřes v Británii: Starmer odstupuje z čela, o vedení se hlásí Burnham
14:18Zemřel bývalý šéf Fedu Alan Greenspan
14:12AbbVie převezme Apogee za téměř 11 miliard dolarů. Chce držet krok s rostoucí konkurencí
12:08Trump staví novou celní zeď. Některé země získají výhodu, jiné si pohorší
10:58Zmatečné zprávy kolem Íránu ani pád další britské vlády na trhy vzrušení nepřinesly  
10:43Německo kupuje podíl ve výrobci tanků KNDS před jeho vstupem na burzu
8:56USA a Írán hlásí pokrok, Starmer pod tlakem a ČNB chce zůstat flexibilní  
8:53Rozbřesk: Co mírová jednání na Blízkém východě mohou udělat s českou inflací?
6:02MakroMixér: Wichterle sází na vodu, Ameriku i českou značku. „Bez vývoje skončíte jako subdodavatel“

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba