Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vybírání zisků v USA... a další zprávy z trhů dluhopisů

Vybírání zisků v USA... a další zprávy z trhů dluhopisů

07.01.2010 11:31
Autor: 

Americká výnosová křivka ve středu zestrměla, když investoři vybírali zisky po předcházejícím růstu cen. Navíc se přes hranici 50 bodů přehoupl index nákupních manažerů ve službách. Výnosy u většiny Treasuries proto vzrostly, a to až o 6 bps na delším konci. Kratší konec, kde výnosy klesly ještě o 1,6 bps na rovné 1 %, udržel pod tlakem záznam z jednání FOMC, podle něhož někteří bankéři ještě požadovali pokračování odkupu dluhopisů pro podporu zaměstnanosti. Nezaměstnanost bude podle nich totiž klesat jen velmi zvolna.

Dnes pozornost udrží trh práce. Včerejší nižší pokles pracovních míst v soukromém sektoru naznačuje, i přes varování z jednání Fedu, že rozhodující číslo týdne, páteční payrolls, může kladně překvapit. Další podpůrnou informaci tomu mohou dodat dnešní žádosti o podporu. Zatím převládá mírný optimismus, který i v ranním asijském obchodování Treasuries oslabuje. Současný pokles futures na akciové trhy ale ukazuje před pátečními payrolls zvýšenou nervozitu.

Evropské dluhopisy ve středu mírně ztrácely. Výnosová křivka přitom vzrostla po celé délce, její růst však přesáhl 1 bps pouze ve středním segmentu. Také evropští investoři spíše vybírali zisky povzbuzeni růstem většiny akciových trhů a vývojem v USA. Většímu růstu výnosů zabránil překvapivý propad nových průmyslových zakázek a nízký růst výrobních cen. Příznivě byla přijata první letošní aukce zemí EMU, a to 10letých Bundů. Poptávka i výnosy odpovídala obdobné aukci z loňského listopadu.

Dnešní indexy důvěry by měly ukázat mírně se lepšící náladu v eurozóně. Zajímavější budou ale listopadové německé tovární zakázky. Ty by měly podle odhadů růst, a to může poslat výnosy dluhopisů opět o něco výše. Zatím ale listopadové německé maloobchodní tržby zklamaly, a to po ránu zájem o dluhopisy spíše podpoří. Trhy však budou i v Evropě čekat na páteční americké payrolls proto velké změny nelze očekávat.

Česká výnosová křivka při opět nadprůměrných objemech obchodů ve středu zestrměla. Její výnosy vzrostly po celé délce, když na kratším konci přidaly necelé 3 bps a přes 7 bps na konci delším. Trh zatím nereagoval na poznámky z ČNB o možném zvýšení sazeb a spíše kopíroval vývoj na sousedních vyspělých trzích.

Dnes zveřejněná listopadová obchodní bilance by měla vykázat opět kladné saldo, podle odhadu však nižší, než o měsíc dříve. Včera k večeru se k viceguvernéru Hamplovi přidal i jeho kolega Singer, podle něhož bude ČNB jedna z prvních, která zvýší sazby. Sotva to však bude v první polovině letošního roku. To může znovu tlačit výnosy vzhůru a křivku zploštět. Po předcházejícím růstu výnosů ale příliš prostoru pro změnu nevidíme.

(ČSOB - Denní finanční zpravodaj)

Celou denní analýzu si můžete stáhnout ve formátu PDF v sekci Měny & Sazby -> Výzkum -> Analýzy. Klienti Patria Plus si mohou nastavit automatické zasílání této analýzy e-mailem.

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.07.2026
10:35TSMC po vzoru ASML navyšuje výhled tržeb. Bobtnají i kapitálové výdaje
10:17Lidé nakoupili státní dluhopisy za 74 miliard, pořídilo si je 92 000 občanů
9:52Uber chce převzít vlastníka Foodory. Za Delivery Hero nabízí přes 14 miliard dolarů
9:32Rozbřesk: Fed přepisuje svou komunikační strategii: méně slov, více dat
8:54Komerční banka, a.s.: Dozorčí rada zvolila člena představenstva KB
8:53Nové americké útoky v Perském zálivu, zdražení ASML a SpaceX dál padá pod tlakem investorů  
6:12U umělé inteligence se to posouvá k „příliš velké na to, aby padly“
15.07.2026
22:00Akcie rostly díky příznivým inflačním datům, výrobci čipů zůstali pod tlakem  
17:10Dot.com bublinovatost a současný tržní optimismus
16:43Nájmy v druhém čtvrtletí rostly, pohybovaly se mezi 9600 Kč až 32.900 Kč
16:38Reuters: Vývoz ropných produktů z Ruska po moři klesl proti červnu na polovinu
16:33V německém průmyslu vloni zaniklo 177.000 pracovních míst, uvedl úřad práce
15:11Morgan Stanley se připojila ke konkurentům a svezla se na boomu obchodování s akciemi
15:01BlackRock hlásí silný kvartál. Výsledky táhly ETF a rekordní marže
14:57Z výsledků ASML nejvíce vyčnívá výrazně vylepšený výhled tržeb  
14:45Německá vláda do roku 2030 seškrtá z klimatického fondu přes 30 miliard eur
12:47Souboj platebních gigantů. Stripe chce ovládnout PayPal
10:27OpenAI zamíří do domácností s přenosným AI společníkem. Applu se to nelíbí
9:15Rozbřesk: Ceny v USA vykázaly v červnu největší pád od začátku covidu
8:44ASML překvapilo silnými výsledky, IBM doplatilo na přesun investic do AI hardwaru  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.