Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krádeže potravin v tuzemských obchodech dosahují ročně několika miliard korun

Krádeže potravin v tuzemských obchodech dosahují ročně několika miliard korun

13.01.2010 16:15
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Ztráty tuzemských obchodníků kvůli krádežím jsou podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Zdeňka Juračky ve skutečnosti ještě vyšší, než vyplývá ze zahraničních výzkumů, a dosahují třech až pěti procent z celkového obratu. Uvedl to ve středu v rozhovoru pro Mediafax.

Juračka tak reagoval na výsledky výzkumu britské společnosti Centre for Retail Research, z nichž vyplynulo prvenství ČR z hlediska ztrát v evropských obchodech. Výzkum analyzoval situaci ve 21 evropských zemích, přičemž v ČR činily ztráty včetně odcizení zboží 1,47 procenta z obratu.

„V ČR se krade čím dál víc, protože tomu napomáhá i současné legislativa,“ podotýká Juračka. Jedním z problémů podle něj je skutečnost, že profesionální zloději ukradnou vždy zboží v hodnotě nižší než 5000 korun, což je podle trestního zákona pouhý přestupek. „Jednáme ale s ministerstvem vnitra o tom, že by byl zaveden jakýsi registr zlodějů a hodnota kradeného zboží při opakovaných prohřešcích by se sčítala. To ale zase naráží na pravidla týkající se ochrany osobních údajů,“ říká prezident SOCR. Druhou cestou, jak omezit objem krádeží, je přistoupit k osobní hmotné odpovědnosti zaměstnanců maloobchodu. Takový systém je ve spotřebních družstvech a jejich ztráty z odcizování zboží jsou podle Juračky nižší, maximálně do jednoho procenta.

Na ztrátách maloobchodu z odcizení zboží se přitom podle jeho slov podílejí tři skupiny lidí – zhruba polovinu ukradnou zákazníci, druhou polovinu pak přibližně rovným dílem dodavatelé zboží a zaměstnanci. „Nejvíce se kradou potraviny,“ konstatuje Juračka. Hodnota ukradeného zboží se přitom pohybuje ročně v miliardách korun. Jen členové SOCR vytvářejí podle Juračky roční obrat v hodnotě mezi 400 až 500 miliardách korun. Pokud přitom činí ztráty z odcizení zboží zhruba tři procenta, přičemž polovinou se na odcizení podílejí zákazníci, jde ročně o zboží v hodnotě šesti až sedmi miliard korun.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.07.2026
17:39Nemělo by se nyní více mluvit o nesprávném monetárním kurzu?
16:08Bylo by nebezpečné vědět, proč centrální banky jednají tak, jak jednají?
14:10Analytici otáčejí. Očekávání zisků evropských firem rostou nejrychleji za dva roky  
12:22Perly týdne: Červená karta pro Američany a klesající dynamika akcií malých firem
11:02Volkswagen spouští jednu z největších proměn ve své historii. Omezí výrobu i nabídku modelů
10:51Techy korigují včerejšek, ale trhy mezitím podporuje obnovení jednání s Íránem  
10:41ExxonMobil může těžit z návratu geopolitických rizik. Má prostor pro růst akcií  
9:24O easyJet se rozhořel boj. Apollo nabídlo víc než konkurence a získalo podporu vedení
9:01Rozbřesk: Polská centrální banka drží sazby, Glapiński se nebrání podzimnímu snížení
8:54Babiš otevřel debatu o IPO Letiště Praha, ČNB varuje před návratem inflace a optimismus kolem AI se vrací  
6:04Nejvýnosnější akciový trh roku? Jižní Koreu sesadila Nigérie
09.07.2026
17:25Pracují nyní trhy pro Fed nebo proti němu? A jak dopadnou testy nových monetární myšlenek?
16:06Existují skutečně důvody pro zvedání sazeb?
14:14SK Hynix míří na Nasdaq. O jeden z největších burzovních debutů v historii je obrovský zájem  
14:01Nápojový kolos PepsiCo zvýšil čtvrtletní zisk, u růstu tržeb překonal odhady
13:58Výsledková sezóna v USA: Kalendář pro 2. čtvrtletí 2026
13:56Výsledková sezóna v Evropě: Kalendář pro 2. čtvrtletí 2026
13:56Výsledková sezóna Česko: Kalendář pro 2. čtvrtletí 2026
12:04Investiční výhled na druhé pololetí: Shrnutí  
11:02Míra nezaměstnanosti v červnu stagnovala

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data