Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Wiener Börse: Burzy v Praze, Vídni, Lublani a Budapešti se napojí na elektronický systém XETRA

Wiener Börse: Burzy v Praze, Vídni, Lublani a Budapešti se napojí na elektronický systém XETRA

21.1.2010 14:36
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Holdingová společnost CEESEG, jejímiž členy jsou od 14. ledna 2010 burzy ve Vídni, Praze, Budapešti a Lublani, plánuje v tomto a příštím roce napojení všech těchto akciových trhů na elektronický systém XETRA. Ve čtvrtek o tom informovala vídeňská burza (Wiener Börse).

XETRA (Exchange Electronic Tradidg) je celosvětový systém elektronického obchodování s cennými papíry se sídlem ve Frankfurtu. Byl vytvořen na frankfurtské burze, jeho činnost byla zahájena v listopadu 1997. Kromě Frankfurtu systém funguje například na burzách ve Vídni, Budapešti nebo Dublinu.

„Prvořadým strategickým cílem je zvýšení likvidity místních trhů i celé oblasti a zjednodušení přístupu mezinárodních členů na trh. Proto by měly být v tomto a příštím roce všechny čtyři burzy napojeny na obchodní systém XETRA,“ píše se ve zprávě. Navíc má být mezinárodní zájem o burzy CEESEG posílen sloučením mezinárodní distribuce dat, sloučením mezinárodního prodeje indexových licencí nebo společnými roadshows těchto čtyř trhů.

Aktuálně CEESEG odpovídá zhruba za polovinu kapitalizace trhu a za asi dvě třetiny všech akciových obratů ve střední a východní Evropě a je tak největší burzovní skupinou v regionu. Celkem je v seznamu 264 podniků, více než 170 regionálních a mezinárodních bank a brokerů. Celkem 152 prodejců dat se stará o zveřejňování jejich údajů po celém světě. V roce 2009 zaznamenala CEE Stock Exchange Group pozitivní trend. Skupinový index CEESEG stoupl o 37,8 procenta, CETX zahrnující 25 největších podniků, kotovaných na burze, posílil dokonce o 39,9 procenta.

Holding CEESEG přebírá především strategické a finanční řízení a správu podílů, operativní záležitosti povedou dceřiné společnosti. Představenstvo je personálně stejné, Michael Buhl a Heinrich Schaller povedou v budoucnosti oba podniky Wiener Börse a CEESEG. Navíc bude v holdingu poradní sbor, složený z výkonných ředitelů burz v Budapešti, Lublani a Praze. K hlavním úkolů poradního sboru patří tvorba strategie skupiny a utváření, popř. realizace integračních projektů.

„Novou organizací získá skupina burz strukturu, která odpovídá její velikosti a bude lépe plnit požadavky naší mezinárodní strategie,“ míní Heinrich Schaller, člen představenstva CEESEG. „Skupinu lze dále rozšiřovat, střednědobě a dlouhodobě jsme v zásadě otevřeni pro další členy. Máme zájem o všechny burzy v regionu, nevedeme však v současnosti žádná konkrétní jednání,“ doplnil člen představenstva CEESEG Michael Buhl.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data