Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ekonomika USA ve 4Q překvapila nejrychlejším růstem za posledních šest let, hlavní roli však sehrály zásoby

Ekonomika USA ve 4Q překvapila nejrychlejším růstem za posledních šest let, hlavní roli však sehrály zásoby

29.1.2010 15:09

Text byl doplněn:

Ekonomika Spojených států ve čtvrtém čtvrtletí vzrostla na mezikvartální bázi anualizovaně o 5,7 procenta, tedy nejvýraznějším tempem za více než šest let. Výsledek byl pro ekonomy velkým překvapením, neboť konsensuální odhad trhu podle agentury Bloomberg počítal s přesně o procento horším výsledkem (rozmezí +3 až +7,5 %). Spíše než růst výdajů spotřebitelů se však podle předběžných údajů amerického ministerstva obchodu na výsledku podílela pomalejší likvidace podnikových zásob, které jsou také součástí hrubého domácího produktu.

Hrubý domácí produkt USA vzrostl za poslední tři měsíce roku 2009 nejvýrazněji od třetí čtvrtletí roku 2003 a navázal na pozitivní trend nastolený ve třetím kvartále, kdy došlo po roce mezikvartálních poklesů k technickému ukončení recese růstem o 2,2 %. V celoročním úhrn největší ekonomika světa - i přes překvapivě dobrý výkon v závěru – klesla o 2,4 %. Pro příští rok se přitom očekává obrat do černých čísel a celoroční růst 2,7% tempem, který by měl v roce 2011 dále akcelerovat až na 2,9 %.
 
Pro lepší představu aktivity v jednotlivých oblastech ekonomiky Spojených států v posledním kvartále loňského roku lze určit hlavní přispěvatele k celkovému ekonomickému růstu. Spotřebitelské výdaje americké ekonomice přinesly přírůstek ve výši 1,44 procentního bodu, zatímco slabší „rozpouštění“ zásob podniků přispělo k celkovému výsledku 3,39 procentním bodem. Růst výdajů spotřebitelů, který je obecně brán za hlavní motor růstu tržní ekonomiky, ve 4Q zpomalil na 2,0 % z 2,8% tempa, na čemž se podepsalo i ukončení stimulačního dopadu vládních prostředků v podobě šrotovného.

V posledních třech měsících loňského roku vykázala americká ekonomika pokles podnikových zásob v hodnotě 33,5 miliardy dolarů, což znamená značné zpomalení po 139,2 miliardách dolarů v zásobách rozprodaných o kvartál dříve a ještě více zaostává za objemem 160,2 miliard dolarů, o nějž poklesly zásoby ve 2Q09. Celkově lze tento trend vnímat jako rostoucí obtíže americké podnikové sféry, pokud jde o prodej vlastní produkce, což se projevuje plnícími se sklady firem.

(Zdroj: WSJ, Bloomberg, AP)


Váš názor
  •  
    29.1.2010 15:30

    Na ten růst letos jsem tedy velice zvědav. Trochu to připomíná situaci z roku 2008, kdy se to optimistickými odhady na následující rok jen hemžilo. Ano výsledek vypadal v absolutní hodnotě zrhuba stejně. Akorát to zneménko bylo jiné. Šrotovné vyšumělo. Nemovitostí v exekucích dost a práce pro gastarbeitery není tolik co dříve. Objednávky letadel jdou dolů. Nezaměstnanost roste, dluh také. Zahraniční obchod stále v mínusu a příliv kapitálu z venku to nezachrání. Čeká nás rok dalších "nečekaných" zpráv.
    iignac
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba