Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Czech Coal - Litvínov chce v případě prolomení limitů těžby uhlí miliardu Kč

Czech Coal - Litvínov chce v případě prolomení limitů těžby uhlí miliardu Kč

01.02.2010 14:16
Autor: ČTK

Text byl aktualizován: Litvínov (Mostecko) (ČTK) - Litvínov bude v případě prolomení limitů těžby hnědého uhlí požadovat po firmě Czech Coal miliardu korun jako kompenzaci. Zastupitelé už dříve pokračování těžby uhlí za limity odmítli. Požadavek města je reakcí na dopis premiéra Jana Fischera, z něhož vyplývá, že stát bude zásoby uhlí potřebovat a vláda zrušení limitů nevylučuje, řekl dnes novinářům starosta Daniel Volák. Stanovisko radnice vnímá společnost Litvínovská uhelná ze skupiny Czech Coal podle své mluvčí Liběny Novotné jako zásadní a příznivou změnu v přístupu radnice.

Vedení města chce navíc i po dobu pokračování těžby každý rok 10.000 korun pro každou domácnost jako kompenzaci nákladů na elektřinu. "V sedmadvacetitisícovém Litvínově je odhadem 9000 domácností. Odškodnění obyvatel za zvýšené koncentrace prachu a hluku v důsledku těžby by tak dosáhlo každý rok dalších asi 90 milionů korun," uvedl Volák.

Proti Volákovu záměru se ostře ohradila ústecká krajská organizace Strany zelených i dva litvínovští zastupitelé, bývalý litvínovský starosta Milan Šťovíček a Miroslav Otcovský.

"Strana zelených naprosto odmítá záměr povolit těžbu v blízkosti Litvínova výměnou za úplatek pro město. Podle zelených by těžaři měli investovat do rozvoje obcí a měst i při zachování stávajících limitů," uvedl předseda krajské organizace Petr Klepiš.

Šťovíček a Otcovský označili Volákovu iniciativu za návrat k pohřebnému, jež lidem ze severu Čech vyplácel v 80. letech komunistický režim. "Starosta svůj návrh neprojednal ani v zastupitelstvu, ani radě města, jeho zveřejněním na oficiální tiskové konferenci města hrubě překročil své pravomoci," uvádí v prohlášení oba zastupitelé.

Dále upozornili, že prolomení limitů není neodvratné, ani bezprostředně nehrozí. "Fischerova vláda minulý týden potvrdila, že ona limity určitě neprolomí. Navíc už nyní překračují v Litvínově imise prachu hygienické normy, což způsobuje právě povrchová těžba uhlí. Obáváme se, že starosta v posledních měsících zjevně hledá způsob jak začít otevřeně prosazovat rozšíření velkolomu ČSA pod okna našich občanů," píší v prohlášení.

"Z dosavadních vyjádření města vždy vyplývalo odmítavé stanovisko k případné těžbě za limity. Teď už ale chce být připraveno a vědět, co obyvatele čeká, pokud bude těžba pokračovat. To je pro nás výzva, abychom se sešli a společně hledali optimální kompenzační opatření a vysvětlili naše záměry jak dopady těžby v co největší míře eliminovat. Je třeba znovu zdůraznit, že vlastní těžba se města nedotkne," řekla mluvčí těžařů ČTK.

Prolomení limitů by si vyžádalo likvidaci Horního Jiřetína a sousedních Černic na Mostecku, k Litvínovu by se hranice hnědouhelného lomu přiblížila na 500 metrů. "Zrušení limitů jsme odmítli, nicméně chceme být připraveni. Zatím se s námi nikdo o případných náhradách za pokračování těžby v bezprostřední blízkosti města nebavil, což nás znepokojuje," vysvětlil starosta.

Miliardu korun by podle něj město využilo ke svému rozvoji, peníze by pokryly náklady na výstavbu nového akvaparku, modernizaci škol, rekonstrukci chodníků a silnic či opravu sportovní haly. "Finance by pomohly i ke snižování nezaměstnanosti. Město by mohlo vytvořit další dotovaná pracovní místa při údržbě města nebo sociální činnosti," doplnil.

Czech Coal je připraven investovat do zpřístupnění zásob hnědého uhlí za územními limity až 22 miliard Kč. Projekt zahrnuje pořízení nové těžební technologie včetně vypořádání zájmů a přesídlení obcí.

Záměrem společnosti Litvínovská uhelná je rozšíření těžby uhlí v lomu ČSA. Novotná už dříve poukázala na vývoj energetické situace a dlouhodobě vysokou poptávku po hnědém uhlí. Těžební firma podle ní postupuje v souladu s horním zákonem, jenž firmě ukládá zajistit přístupnost ložiska ve spravovaném platném dobývacím prostoru.

Litvínovská uhelná předpokládá, že od roku 2012 klesne těžba v lomu ČSA o více než polovinu na 2,5 milionu tun ročně. Při zachování územních limitů bude činnost lomu v roce 2021 přerušena. Celkové zásoby uhlí v lokalitě činí 750 milionů tun uhlí. V případě rozšíření těžby za limity by bylo možné vytěžit minimálně 287 milionů tun, což by životnost lomu prodloužilo do roku 2065.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.11.2020
16:07Project Syndicate: Globální pozornost věnovaná nízkopříjmovým zemím musí vytrvat
9:06Víkendář: Tahle rally na bitcoinu je jiná
27.11.2020
20:01Zkárcené obchodování nahrálo technologiím  
17:19Závěr týdne navazuje na pozitivní vývoj, akcie a euro sílí  
17:19BTC, brambory a hodnota peněz
16:47Británie chce omezit technologické giganty
14:30The Economist: Polsko a Maďarsko dostaly od EU lekci fyziky
14:18EUC a.s. - informace o úrokové sazbě na sedmé úrokové období dluhopisu EUC VAR/22, ISIN CZ0003517724
12:57Perly týdne: Akcie z paniky do euforie, rotace do Evropy a u nás metráková zlatá mince
12:16Ekonomická nálada v eurozóně poprvé za sedm měsíců klesla
12:07Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
11:22Jak si nejsnáze začít odkládat na své sny? S chytrým robotem indigo a teď i odměnou 500 korun
10:55Ropa atakuje 50 USD/barel a vyhlíží zasedání OPEC+  
9:55Trump naznačuje předání moci, ČNB varuje, trhy však zůstávají většinou v klidu  
9:12Rozbřesk: ČNB se nelíbí reforma daní. Přinese rychlejší růst sazeb?
8:49Českých 100 nejlepších: Škoda Auto před ČEZ a Kooperativou
8:48Začátek obchodování by v Evropě mohl být opatrný, S&P potvrdila rating ČEZu  
5:52Bankovní dividendy čekají na verdikt, Evropa ale nemá žádné jasné východisko
26.11.2020
17:20Vesmírné akcie a makroekonomické šoky
17:16Ropa koriguje zisky, většina hlavních trhů jen přešlapuje na místě  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data