Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MfD: Je krize. Lidé méně kouří

MfD: Je krize. Lidé méně kouří

15.02.2010 9:55
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Odpůrci kouření mají důvod k radosti: v loňském roce v Česku klesl ve srovnání s rokem 2008 prodej cigaret o šest procent. To je přibližně miliarda kusů, píše v pondělním vydání deník MF DNES.

Vyplývá to z analýzy společnosti Patria Finance. Není za tím však náhlá chuť Čechů začít žít zdravě. Ekonomická krize nutí kuřáky šetřit i na věcech, kterých se dá kvůli závislosti vzdát jen těžko. Cena cigaret se navíc každý rok zvyšuje. "Omezit spotřebu cigaret je jedna z možností, kde si rodina může najít úspory, aniž by musela snižovat standard v ostatních životních nákladech," řekl listu analytik Patria Finance David Marek. Kouří zhruba třetina lidí.

Dalším důvodem může být podle lékařky Evy Králíkové, která se léčbě závislosti na kouření dlouhodobě věnuje, i inspirace Čechů v zahraničí. "Lidé tam v restauraci vidí, že zakouřené prostředí není úplně normální, a doma se zkouší přizpůsobit," cituje MF DNES Králíkovou. Stát je přitom ve schizofrenní situaci. Na jednu stranu je zvýšení spotřební daně z tabákových výrobků v době krize politicky nejprůchodnější způsob, jak zvýšit příjmy státní kasy. V roce 2008 vybral stát na dani z cigaret 37,5 miliardy korun, pro loňský rok ještě nejsou údaje k dispozici.

Na druhou stranu stát obrovskými částkami dotuje léčbu chronických kuřáků. "Ročně to stojí asi osmdesát miliard," řekla Králíková. Zvýšení zdravotního pojištění kuřákům by to však podle ní neřešilo: "Kouření je nemoc, kterou nelze lidem příliš vyčítat. Devadesát procent lidí začalo kouřit v mladém věku, kdy neměli možnost posoudit možné následky. Proto Králíková navrhuje řešení, které už funguje například ve Finsku nebo v Norsku. "Pokud by šla z každé krabičky koruna na prevenci a léčbu závislosti, považovala bych to za efektivnější," míní podle MF DNES Králíková.

Letošní zdražení cigaret, které mělo přijít začátkem února, však zákazníci zatím příliš nepocítili. Obchodníci se tradičně předzásobili cigaretami se starými kolky a výrobci navíc mezi sebou rozpoutali cenovou válku, která drží cenu prémiových značek jako Marlboro nebo Davidoff na starých cenách. Snaží se tak zabránit propadu prodejů. "Lidé čas od času přicházejí s tím, že už si svoji oblíbenou značku nemůžou dovolit a přecházejí na levnější," potvrdila MF DNES trafikantka na pražském Smíchově.

Samy tabákové koncerny upozorňují, že neustálé zvyšování cen cigaret není pro rozpočet samospasitelné. "Za poslední čtyři roky se u nás ceny více než zdvojnásobily, dokonce víc než nařizuje směrnice EU," říká Radka Prachařová z tabákového koncernu Philip Morris, což podle ní vede k větší výrobě padělků či nelegálnímu dovozu. Podle Generálního ředitelství cel může být takových cigaret na trhu až 10 procent, píše MF DNES.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.04.2026
9:20Komentář analytika: Překonání zisku nestačí, jádrové výnosy KB zůstávají pod tlakem  
9:13J&T Global Finance XI., s.r.o: Výroční zpráva za rok 2025
9:08J&T Global Finance XV., s.r.o.: Výroční zpráva za rok 2025
9:02J&T Global Finance XVI., s.r.o: Výroční zpráva za rok 2025
8:56Pale Fire Financing a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
8:53Pražské banky a big tech v centru pozornosti po rozhodnutí Fedu  
8:50City Home Finance III, s.r.o: Výroční finanční zpráva za rok 2025
8:46SATPO finance, s.r.o.: Výroční finanční zpráva za rok 2025
8:35GEVORKYAN loni zvýšil tržby o více než 9 procent, EBITDA vzrostla téměř o 11 procent
8:15Skupina Erste vstoupila do roku 2026 se ziskem nad očekáváním, vidí prostor pro akvizice nebo odměnu akcionářům
7:57Komerční banka hlásí nižší zisk a stabilní výnosy
29.04.2026
23:05Amazon hlásí díky poptávce po AI největší růst cloudu od roku 2022
23:02Microsoft zvýšil zisk o 23 procent, tržby překonaly očekávání analytiků
22:50Meta pokračuje v navyšování kapitálových výdajů na AI. Akcie jdou po výsledcích do záporu
22:30Alphabet překonal očekávání. Silný růst cloudu vyhání akcie vzhůru
22:07Powell se neloučí a Fed dělá jestřábí půl-obrat
22:01Akcie i dluhopisy klesly, Fed zůstává rozdělený kvůli válce v Íránu  
20:00Fed v nejrozpolcenějším verdiktu od roku 1992 sazbami nepohnul. Powell neodejde
19:27Ropa letí na maxima od června roku 2022. Trump odmítl íránský návrh, blokáda Hormuzu zůstává
17:25Dolar a to, co se děje v USA

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu
9:00CZ - HDP, q/q
10:00DE - HDP, q/q
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:15EMU - Jednání ECB, depozitní sazba
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago