Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vedení ČEZ Distribuce zastavilo připojování solárních a větrných elektráren, vyhovělo žádosti ČEPS

Vedení ČEZ Distribuce zastavilo připojování solárních a větrných elektráren, vyhovělo žádosti ČEPS

16.2.2010 10:16
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Vedení společnosti ČEZ Distribuce se rozhodlo s okamžitou platností vyhovět výzvě společnosti ČEPS a zastavit udělování kladných stanovisek k žádostem o připojení nových fotovoltaických a větrných elektráren. V úterý o tom informovala mluvčí Skupiny ČEZ Soňa Holingerová.

ČEZ Distribuce tak reaguje na výzvu ČEPS, která provozuje přenosovou soustavu. ČEPS v uplynulých dnech opakovaně upozorňovala na překročení bezpečného limitu výkonu připojených a již odsouhlasených výroben elektrické energie do elektrizační soustavy České republiky. Připojování dalších výroben elektrické energie a vydávání kladných stanovisek k žádostem o připojení, ohrozí podle ČEPS bezpečný a spolehlivý provoz celé elektrizační soustavy.

"Společnost ČEZ Distribuce se dlouhodobě potýká s velkým zájmem investorů o připojení zejména fotovoltaických elektráren na svém licencovaném území. Výše požadovaných výkonů ohrožuje bezpečnost a spolehlivost elektrizační soustavy, a proto vedení společnosti po provedené analýze stavu připojování fotovoltaických a větrných elektráren v distribuční soustavě ČEZ Distribuce rozhodlo s okamžitou platností vyhovět požadavku společnosti ČEPS," uvedla Holingerová.

Toto rozhodnutí podle ní podpořila i skutečnost, že již od roku 2008 musela firma postupně na severní Moravě, v severních a východních Čechách omezovat vydávání kladných stanovisek k připojení těchto výroben.

Pozastavení vydávání kladných stanovisek k připojení dalších fotovoltaických a větrných elektráren se týká všech požadovaných výkonů.

"Dosud vydaná rozhodnutí o připojení jsou samozřejmě platná," dodala Holingerová s doporučením sledovat internetové stránky www.cezdistribuce.cz a internetové stránky provozovatele přenosové soustavy ČEPS www.ceps.cz, kde se objeví případné změny obecných podmínek připojování výrobních zdrojů do distribuční soustavy ČEZ Distribuce, respektive přenosové soustavy.

Podle deníku MF Dnes distributoři zřejmě sladili svůj postup a posuzování nových solárních elektráren od úterý zastaví všichni. "Úterní žádosti o rezervaci kapacity už odmítneme," cituje MF Dnes mluvčího Pražské energetiky Petra Holubce. Stejně se podle neoficiálních informací zachová i E[.]ON, píše deník.


Váš názor
 •  
  16.2.2010 14:39

  Já bych to řešil jednoducho: Připojíme Vás, ale musíte dodávat rovnoměrný příkon. Proto si musíte vybudovat kapacitu na skladování. Potom by to bylo férové a i cena by odpovídala nákladům….Není možné aby sebrali smetanu a ostatní dodávali když jím to zrovna nesvítí a nebo nefouká… Protože za takovou cenu se můžeme dočkat toho, že přijde vykuk a bude si foukat při bezvětří a nebo svítit v noci na panely za levnou energii …:-)))
  Voltík
  •  
   16.2.2010 14:52

   takto sofistikovana reseni jsou u nas v kocourkove politicky nepruchodna.
   Azb
 • připojování solárních a větrných elektráren
  16.2.2010 10:56

  No samozřejmě proč by to nezačali blokovat když se jim začnou tenčit zisky.Nějak mi to zavání kartelovou dohodou.A zneužití monopolu.
  • Re: připojování solárních a větrných elektráren
   16.2.2010 13:23

   Myslím,že je to správné.Konečně se začíná rozsvěcovat těm pomazaným,že udělali chybu.Výkupní cena 15 kč za kWh výkonu je naprostá zhovadilost,když to jaderná elektrárna vyrobí za haléře.Je to narušení tržního prostředí naprosto svinskou netržní cenou,kterou nedobrovolně platí zákazníci.Zisky jdou do kapec vychcandírů,kteří po životnosti solárních panelů dozajista půjdou do konkurzu a ještě panely zlikviduje stát ve vlastní režii.Je to jediná možnost jak je trochu omezit,neboť mají smlouvy na desítky let.
   karel777
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y