Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sněmovna má projednat změny podpory obnovitelných zdrojů, včetně odstranění zvýhodnění fotovoltaických panelů

Sněmovna má projednat změny podpory obnovitelných zdrojů, včetně odstranění zvýhodnění fotovoltaických panelů

8.3.2010 12:41
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Sněmovna by na své 75. schůzi měla projednat novelu zákona o podpoře obnovitelných zdrojů, která má za cíl odstranit zvýhodnění fotovoltaických panelů oproti jiným obnovitelným zdrojům. Pokud sněmovna nestihne zákon schválit, mohou ceny za elektřiny stoupnout až o třetinu.

Stávající úprava zákona umožňuje snížit výkupní cenu elektřiny z obnovitelných zdrojů maximálně o pět procent ročně. Nicméně prudký pokles cen fotovoltaických panelů i spojených investičních nákladů nyní způsobuje, že doba návratnosti investice je u fotovoltaiky podstatně kratší než u ostatních obnovitelných zdrojů. V současné době se pohybuje kolem osmi až deseti let a dále klesá.

"Současně je nezbytné vzít v úvahu, že absolutní výše výkupní ceny u tohoto typu obnovitelného zdroje několikanásobně převyšuje výkupní ceny u ostatních obnovitelných zdrojů energie, takže podpora, která se promítá do konečné ceny elektřiny, významně zatěžuje konečné spotřebitele," uvedla pro agenturu Mediafax již dříve tisková mluvčí Energetického regulačního úřadu Jarmila Lehnerová.

Nově by podle projednávaného zákona mělo platit, že výkupní cena elektřiny bude stanovována tak, aby byla zachována návratnost investice v horizontu patnácti let. Ustanovení o možnosti maximálního snížení cen o pět procent v zákoně zůstává, ale přibude formulace, z níž plyne, že toto ustanovení nebude použito v případě, že doba návratnosti investice klesne pod jedenáct let. Pokud doba návratnosti klesne pod tuto hranici, je podle novely zákona možné výkupní cenu snížit, aby návratnost investice zůstala zachována a aby nevznikala nerovnost mezi fotovoltaikou a ostatními obnovitelnými zdroji.

"Důvodem pro změnu v zákoně je vlastně fenomenální zlevnění solární energetiky. Náklady na sluneční elektrárny se jenom během letošního roku propadly o dalších dvacet procent. Zákon velmi dobře motivuje k inovacím a snižování nákladů, jenom je potřeba výkupní ceny v některých případech upravit, aby odpovídaly trendu. Vládní návrh je celkem rozumný. České solární elektrárny už teď snižují exhalace o množství, které odpovídá výfukovým plynům ze 48 tisíc aut," uvedl pro agenturu mediafax energetik Martin Sedlák z Hnutí Duha.

Novela zákona má přitom podporu odborné veřejnosti i politiků napříč politickým spektrem. "Novela, která stanovovala výkupní ceny elektřiny z obnovitelných zdrojů, svůj účel již splnila, nyní je nutné přistoupit ke změně, protože fotovoltatika je skutečně neúnosně zvýhodněná i oproti jiným obnovitelným zdrojům," uvedl před časem lídr Strany zelených Ondřej Liška.

K omezení podpory výroby elektřiny ze slunečního záření už sáhly i další evropské země včetně Německa, které představuje zřejmě vůbec největší trh se slunečními elektrárnami. Jak nedávno uvedl německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung, německá vládní koalice se shodla, že k prvnímu červenci letošního roku budou státní subvence na stavbu fotovoltaických elektráren na střechách a volných plochách sníženy o 16 procent. Dále by měla být zcela zrušena podpora výstavby fotovoltaických elektráren na orné půdě.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data