Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
NYT: Americké státy a města stále více riskují, aby měly na penze

NYT: Americké státy a města stále více riskují, aby měly na penze

10.3.2010 12:27
Autor: ČTK

New York (zpravodaj ČTK) - Americké státy a města v poslední době stále více riskují, aby doplnily prostředky do svých penzijních fondů. V posledních letech v nich totiž finanční krize a následná recese vyhloubily značné ztráty. Jediným způsobem, jak je doplnit, je tak podle všeho podstupování většího rizika s vidinou větších výnosů, uvedl deník The New York Times.

Jejich investiční chování se tak nyní podle deníku výrazně liší od strategie firem, jež své penzijní fondy spravují mnohem konzervativněji. "Fakticky se vlastně vydávají do Las Vegas. Zdvojnásobují sázky, aby zůstaly ve hře," podotkl k tomu dallaský investor Frederick Rowe, který je bývalým předsedou správní rady, jež v Texasu dohlíží na veřejné penzijní programy.

Penzijní fondy států a měst, které jsou spolu s firemními fondy hlavní páteří amerického důchodového systému, tak v současnosti mnohem více než v minulosti investují do budoucích kontraktů na komodity, zahraničních akcií, podřadných obligací či výrazně zlevněných cenných papírů odvozených od hypoték. Některé státy také vkládají peníze do fondů rizikového kapitálu, kterých se dříve stranily.

Veřejné penzijní fondy, které většinou 60 procent svých prostředků investují do akcií a 40 procent do dluhopisů, ve svém hospodaření počítají s osmiprocentním průměrným ročním výnosem. V posledních deseti letech ale v průměru dosahovaly jen tříprocentních výnosů. Hrozí jim tak, že nebudou mít na výplatu důchodů.

Například stát Colorado předpokládal u svého penzijního fondu průměrný roční výnos 8,5 procenta. Kvůli nepříznivým podmínkám na trhu ale v poslední výroční zprávě zveřejnil, že za předpokládaným ziskem zaostává o 17,9 miliardy dolarů. Musí se proto poohlížet po investicích s vyšším výnosem.

Firemní penzijní fondy oproti tomu v poslední době upouštějí od investicí do akcií a přemisťují své prostředky do jistějších dluhopisů. Často jde o cenné papíry s dlouhodobou splatností v době, kdy budou podniky muset vyplácet důchody svým zaměstnancům.

Dluhopisy ale mají obecně nižší výnosy, což pro veřejné penzijní fondy, které ve svých plánech staví na relativně nízkých příspěvcích a vyšších výnosech, není schůdná cesta. Nezbývá jim tak než se ohlížet po perspektivně výnosnějších investicích i s riziky, jež to má pro jejich členy.

Americké výzkumné středisko Pew Charitable Trusts' Center nedávno informovalo, že americké státy slíbily uhradit na penze, zdravotní péči a další důchodové benefity 2,73 bilionu dolarů. Na penze jim chybí 15 procent prostředků, na zdravotní péči a další benefity ale zatím naspořily jenom tři procenta přislíbené částky. Celkem jim tak podle konzervativních údajů bez započtení kompenzací pro učitele a další zaměstnance místních samospráv chybí nejméně 731 miliard dolarů, uvedlo středisko.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data