Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    ČSSD chce obnovit regulaci cen v energetice i jinde; zákonem o státním podniku využít zisků státních firem pro rozpočet

    ČSSD chce obnovit regulaci cen v energetice i jinde; zákonem o státním podniku využít zisků státních firem pro rozpočet

    11.03.2010 12:47
    Autor: ČTK

    Praha ČTK) - ČSSD chce obnovit regulaci cen v oborech, jako je energetika, plynárenství, vodárenství, telekomunikace nebo bankovnictví, řekl dnes na tiskové konferenci šéf ČSSD Jiří Paroubek. Ve všech těchto oborech určitá státní regulace existuje, podle sociální demokracie ale dostatečně nefunguje. ČSSD chce současně prostřednictvím připravovaného nového zákonu o státním podniku využít zisků státních firem pro rozpočet.

    Ceny chce strana zmrazit nebo snížit na úroveň srovnatelných zemí EU. "České domácnosti tak dnes musí za elektřinu, plyn či vodné a stočné každý měsíc platit výrazně více, než je nutné a než za stejné produkty platí občané v drtivé většině západoevropských zemí," uvedl Paroubek.

    Zatímco z akciových společností se státní účastí si podle ČSSD může stát nechat vyplatit dividendu, státní podniky prý zisky kumulují, investují na finančních trzích a chovají se údajně jako banky. "Typickým příkladem je státní podnik Lesy ČR," poznamenal předseda strany. Ze zisků státních podniků chtějí sociální demokraté hradit například výstavbu bytů pro mladé rodiny nebo domů pro seniory.

    Ceny za přenos a distribuci elektřiny, za systémové služby, ceny elektřiny pro chráněné zákazníky a ceny elektřiny dodavatele již v současnosti reguluje Energetický regulační úřad. Ve vodárenství funguje jako cenový regulátor ministerstvo financí a ministerstvo zemědělství, resort financí s Českou národní bankou hlídá také bankovnictví. Český telekomunikační úřad dohlíží na telekomunikace. Podle Paroubka ale tyto úřady neplní svou regulační roli dostatečně, ČSSD proto chce obnovit jejich funkčnost.

    S návrhem na snížení cen elektrické energie přišla před rokem také KDU-ČSL.


    Váš názor
    •  
      11.03.2010 13:01

      Tak a za chvíli začne Paroprase znárodňovat.
      Míša
    Aktuální komentáře
    29.07.2026
    12:37Klid na Blízkém východě skončil a SK Hynix nepřesvědčil. Čeká se na Fed a velký tech  
    11:23Morgan Stanley radí vsadit na kombinaci kvality a dividendy
    9:33Rozbřesk: Rozhodnutí Fedu v mlze, aneb dokáže Warsh zpacifikovat ostatní, aby sazby nezvedli?
    8:49Erste výrazně zvyšuje ambice, Íránský konflikt se znovu vyhrotil a SK Hynix zklamal  
    6:04Je Musk zodpovědný vůči AI, ale hovoří nezodpovědné nesmysly o Evropě?
    28.07.2026
    22:00AI akcie zažily další výplach, ale zbytek Wall Street mírně rostl  
    17:08V Číně už roky probíhá to, čeho se trhy obávají v USA
    15:28Citadel jde proti trhu. Zvýšení sazeb očekává už tuto středu
    14:29Coca-Cola překonala očekávání a zlepšila výhled. Tahounem jsou nápoje bez cukru i fotbalový šampionát
    14:26Boeing sice dál zůstává ve ztrátě, ale návrat k pozitivnímu cash flow potěšil investory
    14:01Čínský průlom vyděsil investory. Akcie ASML se propadly, její konkurenční postavení zůstává
    12:40Goldman Sachs: Hedge fondy stále věří umělé inteligenci
    12:13Výrobci pamětí propadají a tíží celý sektor, zatímco levnější ropa svědčí Evropě  
    11:40Dvacítka ekonomů varovala před rozvolňováním rozpočtových pravidel
    11:13Johnson & Johnson zaplatí miliardy za urovnání sporů o mastek. Končí tak jedna z největších právních bitev v historii firmy
    11:02FX Strategie: Eurodolar čeká rušné léto. Koruna zůstává v dovolenkovém režimu  
    9:53Čtvrtletní zisk Mercedesu po třech letech vzrostl, divizi aut dál brzdí Čína
    9:25Rozbřesk: Evropa nestíhá plnit zásobníky. Dražší plyn příští rok zvedne inflaci
    8:55Trhy uklidňuje možná dohoda s Íránem, ale AI sektor dál čelí silnému výprodeji  
    6:07Začíná nejdůležitější týden výsledkové sezóny. V centru pozornosti bude AI a CAPEX

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba