Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průmyslová výroba v USA v únoru již osmý měsíc za sebou stoupla

Průmyslová výroba v USA v únoru již osmý měsíc za sebou stoupla

15.03.2010 16:49
Autor: ČTK

Washington (ČTK) - Průmyslová výroba v USA v únoru ve srovnání s předchozím měsícem nečekaně vzrostla o 0,1 procenta po lednovém zvýšení o 0,9 procenta. Růst zaznamenala již osmý měsíc za sebou, a to navzdory únorovým sněhovým bouřím. Zpracovatelský průmysl však zaostává. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila americká centrální banka (Fed). Meziročně se průmyslová výroba zvýšila o 1,7 procenta.

Produkce zpracovatelského průmyslu, který je největší komponentou celého indexu, však ve druhém měsíci naopak klesla o 0,2 procenta. Důvodem byly mimo jiné sněhové bouře, které téměř zastavily výrobu na Severovýchodě země. Bouře naopak zvýšily poptávku po teple, což podpořilo těžbu a energetické firmy. Produkce těžebních společností vyskočila o dvě procenta a produkce elektráren, tepláren a plynáren o 0,6 procenta.

Výroba spotřebního zboží v únoru klesla, protože firmy vyrobily méně aut, domácích spotřebičů a dalšího zboží dlouhodobé spotřeby. Výdaje spotřebitelů jsou důležité pro oživení ekonomiky, protože se na celkové ekonomické aktivitě země podílejí zhruba 70 procenty. Vysoká nezaměstnanost a stagnace mezd však zatím bránily zvyšování výdajů spotřebitelů.

K únorovému poklesu zpracovatelského sektoru výrazně přispěla i výroba aut. Bez zahrnutí automobilového sektoru by produkce naopak stoupla o 0,1 procenta. Do výroby automobilek se negativně promítlo rozhodnutí Toyoty dočasně zastavit výrobu některých modelů kvůli problémům s kvalitou a bezpečností.

Využití výrobních kapacit, což je ukazatel nevyužitého výrobního potenciálu ekonomiky a signál vývoje inflačních tlaků, v únoru vzrostlo na 72,7 procenta z lednových 72,5 procenta. Ukazatel se ocitl nejvýše od prosince 2008 a v současnosti je 7,9 procentního bodu pod dlouhodobým průměrem let 1972-2009, napsaly agentury AP a Reuters.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.04.2026
13:28Na íránskou válku těžce doplácí luxusní sektor. Akcie LVMH klesly v prvním čtvrtletí nejvíce v historii
13:03Raiffeisenbank a.s.: Výroční finanční zpráva 2025
12:02OpenAI získala na rozvoj rekordních 122 miliard dolarů
11:20Trump má v noci říct, jak dál s Íránem. Trhy mezitím zůstávají v euforii  
10:55Evropské akcie posilují díky naději na deeskalaci na Blízkém východě
9:50FRESH živě: Ekonomické a tržní dopady íránské války
9:49MSCI povýší Řecko zpět do indexu vyspělých trhů. Analytici čekají smíšené dopady na investory
9:44Vládní dluh se nafoukl nad rámec potřeb deficitu, vyšší výdaje zatěžují kondici veřejných financí
8:57Trump chce konec války do tří týdnů, futures letí nahoru. Optimismus mírní Lagardeová, která varuje před dlouhodobými dopady  
8:56Rozbřesk: Polská vláda nechce dopustit vyšší ceny benzínu, a tak obětuje rozpočet
6:09Fed nemá tah na inflační bránu, předpovědi cen ropy u 200 dolarů za barel jsou přehnané?
31.03.2026
17:45Na první pohled vítězství…
16:53Nejlepším lékem na vysoké ceny ropy jsou ... vysoké ceny ropy
15:33Nebius postaví ve Finsku jedno z největších evropských AI datacenter
15:06Další dvoumiliardová investice Nvidie. Tentokrát si vybrala Marvell Technology
14:52J&T BANKA a.s.: Výroční finanční zpráva za rok 2025
14:31Zlato vhodné na nákup, akcie ještě nejsou dost levné?
13:08CSG koupila 49procentní podíl v rakouské firmě HDS
12:53Goldman Sachs: Rekordní shorty otevírají prostor pro prudký odraz akcií, ale rizika se obrací směrem vzhůru  
12:30Inflace v eurozóně vzrostla na 2,5 procenta

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
9:30CZ - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
16:00USA - Index ISM v průmyslu