Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sněmovna schválila účinnější dohled nad zadáváním zakázek

Sněmovna schválila účinnější dohled nad zadáváním zakázek

19.3.2010 12:37
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Poslanecká sněmovna dnes v závěrečném hlasování schválila novelu, která má zajistit účinnější dohled na zadáváním veřejných zakázek. Poslanci do vládní novely vložili řadu návrhů, od kterých si slibují průhlednější zadávání a hodnocení veřejných zakázek. Zadavatelé budou muset mimo jiné zveřejňovat všechny informace o výběrovém řízení na internetu. Uchazeči budou muset předkládat informace o tom, kdo vlastní jejich firmy. Novelu nyní posoudí Senát.

Kvalifikace se bude prokazovat pouze kopiemi, následně před podpisem smlouvy může zadavatel požadovat po vítězi originály dokladů. V rámci zjednodušení se má změnit také doručování. Nově má být vázáno na odeslání, nikoli na doručení písemností.

Vládní novela také původně přišla s návrhem na zřízení černé listiny firem, které se nebudou moci ucházet o státní zakázku, pokud předtím lhaly o své kvalifikaci. Tuto úpravu už ale sněmovna schválila loni v jiné novele na návrh předsedy sněmovny Miloslava Vlčka (ČSSD). Sněmovna ji proto z této novely vyřadila.

Předkladatelé návrhu si od něj slibují také zvýšení transparentnosti výběru dodavatelů. Ve zjednodušeném podlimitním řízení bude totiž zadavatel povinen hodnotit všechny došlé nabídky. V rámci zprůhlednění bude upraven i institut losování. Poslanci schválili návrh Oldřicha Vojíře (ODS), aby na losování výherců přímo dohlížel notář, a ne aby jen dosvědčoval jeho výsledky.

Zelení mimo jiné navrhli, aby se veškeré informace o výběrových řízeních zveřejňovaly na internetu, aby uchazeči museli dokládat vlastnickou strukturu nebo museli předkládat seznam osob, u nichž hrozí konflikt zájmů. Na většinu jejich návrhů sněmovna přistoupila. Patří mezi ně požadavek, aby uchazeč předkládal seznam zaměstnanců, kteří v posledních třech letech pracovali u zadavatele a mohli ve svých pozicích rozhodovat o veřejných zakázkách.

Předseda zelených Ondřej Liška se podivil, proč ministerstvo pro místní rozvoj vyjádřilo nesouhlas s některými návrhy, které měly zprůhlednit zadávání zakázek. Ministr Rostislav Vondruška to vysvětlil tím, že ministerstvo nemohlo přijmout návrhy poslanců ze druhého čtení, protože nemělo dostatek času prověřit, zda nejsou v rozporu s platnými zákony.

Předseda hospodářského výboru Vojíř poukázal na to, že pokud budou muset uchazeči prokazovat vlastnickou strukturu, nebude nutné rušit institut anonymních akciích na doručitele. S tím ale nesouhlasili sociální demokraté, kteří naopak na zrušení anonymních akcií trvají a takovýto návrh už ve sněmovně předložili.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data