Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
AIG zvažuje obvinění Goldman Sachs kvůli ztrátě 2 miliard USD z CDO

AIG zvažuje obvinění Goldman Sachs kvůli ztrátě 2 miliard USD z CDO

20.04.2010 12:40

Americká pojišťovací společnost AIG zvažuje, že obviní bankovní dům Goldman Sachs ze svých ztrát v důsledku manipulací ceny zajištěných dluhových obligací (CDO). Na pojišťovacích kontraktech s cennými papíry krytými rizikovými hypotékami v objemu 6 miliard dolarů utrpěla AIG ztrátu 2 miliardy USD, napsal deník Financial Times, citujíc zdroje obeznámené se situací.

Poté, co v pátek obvinila americká komise pro cenné papíry banku Goldman Sachs z podvodů vůči klientům, se tak ukazuje, že poškození investoři se mohou začít domáhat vzniklých škod. Podle žaloby pomáhal jeden z klientů GS, společnost Paulson & Co., bance stanovit cenu CDO (klientům známým pod názvem Abacus) a zároveň sázel na jejich pokles. Ovlivňováním skladby portfolií tak banka připravila investory o více než miliardu dolarů.

AIG dříve uzavřela pojistné kontrakty na dluhopisy Abacus od Goldman Sachs v původní hodnotě 6 miliard USD, společnost nyní hledá jakoukoli podobnost těchto obchodů s kontrakty, které určila komise jako podvodné. Minulý rok se AIG s bankou dohodly na uvolnění většiny kontraktů spojených s dluhopisy Abacus, na čemž pak pojišťovna realizovala přibližnou ztrátu 2 miliard dolarů. Pojišťovací kontrakty na zbylých 1,3 miliardy USD však stále běží, uvádí Wall Street Journal.

Pokud AIG nebo další investoři prokáží, že jejich transakce souvisí s problémy, které odhalila SEC, budou si moci komisi stěžovat, zahájit soudní řízení, nebo oboje, shodují se podle FT právníci. Povrchní podobnost ale nebude podle nich dostatečná. Goldman Sachs by se v případě jiných CDO mohla žalobám bránit argumentem, že každý dluhopis měl jinou finanční a právní strukturu.

Zahájení vyšetřování finančních transakcí Goldman Sachs dnes oficiálně oznámil britský Úřad pro finanční služby (FSA). Činí tak jen čtyři dny poté, co banku obvinily z podvodu na investorech regulační orgány ve Spojených státech. Goldman Sachs obvinění odmítá, dosavadní vývoj ale naznačuje, že se schyluje k jedné z největších právních bitev v moderní historii bankovních služeb. "Úřad pro finanční služby se po předběžném zkoumání rozhodl zahájit formální vyšetřování transakcí v bance Goldman Sachs International ve vztahu k obviněním, která vznesla americká komise pro cenné papíry SEC," píše se ve stručném sdělení FSA. Britové budou při vyšetřování spolupracovat s americkým úřadem.

(Zdroj: Financial Times, Wall Street Journal, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.04.2026
22:03Akcie rostly díky naději na konec války, ropa oslabila  
17:27Největší současný mýtus o americké ekonomice?
16:55Americký průmysl podle ISM zvedá aktivitu i přes strmý nárůst cen
16:34NET4GAS, s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o změně složení dozorčí rady společnosti
16:06Jen úlevné oživení, hodnotí analytici růst akcií. Drahá ropa a Blízký východ vrhají stín na další vývoj
15:28Patria Finance nabízí nejlepší Dlouhodobý investiční produkt v ČR, potvrdil opět po roce žebříček Finparáda
15:08Lepší rozpočtové saldo díky provizoriu. Íránský šok ale zvyšuje riziko, že schodek překročí plánovaných 310 miliard
13:28Na íránskou válku těžce doplácí luxusní sektor. Akcie LVMH klesly v prvním čtvrtletí nejvíce v historii
13:03Raiffeisenbank a.s.: Výroční finanční zpráva 2025
12:02OpenAI získala na rozvoj rekordních 122 miliard dolarů
11:20Trump má v noci říct, jak dál s Íránem. Trhy mezitím zůstávají v euforii  
10:55Evropské akcie posilují díky naději na deeskalaci na Blízkém východě
9:50FRESH živě: Ekonomické a tržní dopady íránské války
9:49MSCI povýší Řecko zpět do indexu vyspělých trhů. Analytici čekají smíšené dopady na investory
9:44Vládní dluh se nafoukl nad rámec potřeb deficitu, vyšší výdaje zatěžují kondici veřejných financí
8:57Trump chce konec války do tří týdnů, futures letí nahoru. Optimismus mírní Lagardeová, která varuje před dlouhodobými dopady  
8:56Rozbřesk: Polská vláda nechce dopustit vyšší ceny benzínu, a tak obětuje rozpočet
6:09Fed nemá tah na inflační bránu, předpovědi cen ropy u 200 dolarů za barel jsou přehnané?
31.03.2026
17:45Na první pohled vítězství…
16:53Nejlepším lékem na vysoké ceny ropy jsou ... vysoké ceny ropy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Zahraniční obchod, mld. USD