Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průzkum: Téměř 30% firem uvažuje o přesunu do daňového ráje

Průzkum: Téměř 30% firem uvažuje o přesunu do daňového ráje

20.4.2010 17:58
Autor: ČTK

Praha - Téměř 30 procent podnikatelů v horizontu tří let uvažuje o přesunu svého podnikání do daňového ráje. Hlavními důvody jsou obavy ze zvyšování daní a politická nestabilita. Vyplývá to z průzkumu, který uskutečnila Česká kapitálová informační agentura (ČEKIA) mezi 1100 podnikateli.

Důvodem k přesunu podnikání do daňového ráje by bylo podle 53 procent dotázaných zvyšování daní, pro 31 procent podniků je to rostoucí politická nestabilita a shodně pro 22 procent firem často se měnící legislativa a vyšší zisky z podnikání. Pouze osm procent oslovených podnikatelů daňový ráj zcela odmítá.

"Výzkumy agentury ČEKIA jednoznačně potvrdily, že vlastníci firem citlivě reagují na daňové zatížení, stejně jako na podnikatelské prostředí v České republice," komentovala výsledky analytička ČEKIA Petra Štěpánová. Z doplňujících komentářů podnikatelů dále vyplývá, že se podnikatelé obávají volebního vítězství levice a s tím očekávaného růstu daní, dodala.

Více než tři čtvrtiny podnikatelů, celkem 78 procent, si pod pojmem "daňový ráj“ vybaví výrazné daňové zvýhodnění, anonymitu společnosti a jejích vlastníků s daňovým rájem spojuje 18 procent firem. Na druhou stranu 16 procent respondentů si v souvislosti s daňovým rájem představuje podvodníky a praní špinavých peněz.

Vedle daňových úlev majitelé českých firem na daňových rájích nejčastěji oceňují žádnou nebo minimální byrokracii při podnikání (44 procent), minimální kontroly ze strany úřadů (34 procent), výhody odlišného podnikatelského prostředí (27 procent), stejně jako ochranu majetku (24 procent) nebo anonymitu vlastnictví (20 procent). "Výsledky průzkumu potvrdily, že podnikatelé v daňových rájích vedle minimálního daňového zatížení vyhledávají především naprosto benevolentní podnikatelské prostředí," podotkla Štěpánová.

Ve vnímání firem, které jsou kontrolovány z daňového ráje, je podle výsledků průzkumu agentury ČEKIA podnikatelská veřejnost rozdělena na dva zhruba stejné tábory. Podle 47 procent respondentů jsou jejich majitelé šikovní podnikatelé, zatímco 51 procent dotázaných takové firmy posuzuje negativně.


Váš názor
 • Dobrá zpráva :)
  20.4.2010 18:23

  Wow, konečně aspoň jedna vynikající zpráva před květnovýma volbama.. Ty procenta jsou dost slušná na to, aby udrželi na uzdě sociální inženýry, kteří by mohli mít tu potřebu v praxi ověřovat lafferovu křivku... A co je taky důležitý, mění se pohled na daňové ráje, už to není jen a apriori "pejorativní" slovíčko... Podnikatelé chytře pochopili, že jsou to právě "daňové ráje", které vytvářejí svou existencí účinný a konkurenční tlak na ty darebáky, kteří z biboardů slibují a rozdávají z cizího... Daňové ráje pro nás v koečném důsledku "dělají" víc a levněji než nějaká "pravicová" vláda, ve středoevropském slova smyslu.. Jen tak dál!
  First Knight
  • Re: Dobrá zpráva :)
   21.4.2010 8:46

   Jediná pravicová vláda byla na Slovensku před několika lety a ten socialistickej darebák, kterej tam je u koryta z jejich opatření žije dodnes.
   tk69
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data