Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Moody's snížila Toyotě kvůli problémům s kvalitou úvěrový rating, Fitch snížení zvažuje

Moody's snížila Toyotě kvůli problémům s kvalitou úvěrový rating, Fitch snížení zvažuje

22.04.2010 10:37
Autor: ČTK

Washington (ČTK) - Mezinárodní ratingová agentura Moody's snížila úvěrovou známku největší japonské a světové automobilky Toyota Motor na Aa2 z dosavadního stupně Aa1. Agentura upozornila, že problémy s kvalitou vozů mohou dlouhodobě podkopat ziskovost firmy. Toyota musela v posledních měsících kvůli závadám svolat k opravám miliony automobilů po celém světě.

Snížený rating podle Moody's odráží nízkou úroveň ziskovosti Toyoty, která bude ještě nějakou dobu přetrvávat. "Navíc její problémy s kvalitou produktů a svoláváním vozů, které se koncentrují v USA, vytvořily značnou nejistotu ohledně její schopnosti zachovat si pozici cenového tvůrce, kterou firma v minulosti získala na svých konkurentech," uvedla Moody's.

Snížený rating může negativně ovlivnit náklady firmy na nové výpůjčky. Toyota však uvedla, že tento krok pravděpodobně její podnikání neovlivní, protože nadále má rating v nejvyšší kategorii A.

Toyota byla kvůli problémům s plynovým pedálem a nechtěným zrychlováním nucena svolat po celém světě k opravě přes osm milionů automobilů, z toho zhruba šest milionů ve Spojených státech. Další problémy má s brzdami u hybridních vozů Prius. V USA je na Toyotu navíc podáno kvůli zranění nebo úmrtím připisovaným nežádoucímu zrychlení nejméně 100 žalob a firmu vyšetřují vládní úřady i Kongres.

Toyota je nyní největší automobilkou na světě. Svou vedoucí pozici si firma vybudovala nabídkou bezpečných a spolehlivých automobilů za rozumnou cenu. Rozsáhlá svolávání automobilů k opravě však mají negativní dopad na její pověst výrobce kvalitních vozů.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.02.2026
17:26Investované stovky miliard dolarů a pár procentních bodů požadované návratnosti
16:03Invesco: Zlato pohání investiční poptávka, fundamenty slábnou. Férová cena je na 3 500 USD
15:32Paramount má sedm dní na to, aby přesvědčil Warner Bros. Mluví se o 31 dolarech za akcii
13:31Muskovy SpaceX a xAI soutěží v tajném programu Pentagonu na autonomní rojové drony
13:02Ztrácí dolar punc bezpečného přístavu? Podle Deutsche Bank velí rizika spojená s AI
11:42Nové pražské byty zdražily koncem roku 2025 meziročně o 3 procenta
11:33Kung-fu či salta. Čínští humanoidi ovládli nejsledovanější pořad v Číně k oslavám Nového roku
11:01Investoři vyhlížejí novou inspiraci. Evropské akcie i dluhopisy lehce stoupají  
10:31Těžař BHP nabírá nový směr. Měď poprvé tvoří většinu zisku, akcie na novém maximu  
8:52USA a Írán budou jednat v Ženevě, BHP těží z růstu cen kovů a SpaceX a xAI v užším výběru Pentagonu  
8:42Rozbřesk: Silný leden pro hypotéky. Nemovitostní trh zůstane napjatý i letos
6:19FX Strategie: Inflační ne-překvapení a jestřábí ČNB podpořily korunu, může americký HDP nalomit dolarové medvědy?  
16.02.2026
17:58PODCAST Týdenní výhled: Nečitelná AI nyní pohání tržní rotaci, Big Tech ji ale ustojí  
17:13Prohodí se dlouhodobě výkony amerických a neamerických trhů?
15:56Goldman Sachs: Je dobrý okamžik využít poklesu Microsoftu. Nvidia dál tahounem AI boomu  
14:05AI euforie skončila. Na trhu nyní panují dvě protichůdné obavy  
11:18Švédsko kvůli geopolitickým změnám zvažuje zavedení eura
11:11Opatrně pozitivní start týdne v Evropě  
10:36Koncern Volkswagen hodlá do konce roku 2028 snížit náklady o pětinu
10:34Bezpečné měnové přístavy v turbulencích? Frank, jen a dolar zažívají přehodnocení své role

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Empire State Manufacturing index