Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řecký guvernér Provopulos: Řecko by mělo pozitivně překvapit trhy, snížit deficit o 5 a více procent

Řecký guvernér Provopulos: Řecko by mělo pozitivně překvapit trhy, snížit deficit o 5 a více procent

27.04.2010 15:04
Autor: mediafax

(MEDIAFAX) - Guvernér řecké centrální banky George Provopulos vyzval k přijetí dalších úsporných opatření a strukturálních reforem. Prohlásil, že Řecko by mělo pozitivně překvapit finanční trhy, a to snížením rozpočtového deficitu o pět či více procent hrubého domácího produktu (HDP). Tento odvážný krok by podle něj napomohl zvýšit důvěryhodnost Atén na trzích. Vláda přitom v současné době plánuje snížit veřejných schodek o čtyři procenta. Podle posledních informací evropského statistického úřadu Eurostat však v roce 2009 deficit stoupl až na 13,6 procenta HDP, zatímco vláda dříve udávala 12,7 procenta HDP.

Podle guvernéra by se řecká vláda měla zejména zaměřit na snížení výdajů, zatímco daně by se již neměly příliš zvyšovat. Podle Provopulose by další zvýšení daní mohlo ohrozit hospodářský vývoj v zemi. Centrální banka očekává, že řecká ekonomika v letošním roce poklesne o dvě procenta, zatímco nezaměstnanost poroste až na 11 procent.

V budoucnu by vláda měla přistoupit k uskutečnění strukturálních reforem, které by vytvořily takovou ekonomiku, jež nebude tolik závislá na spotřebě, ale spíše na investicích a vývozu. "Řecko je jednou z nejuzavřenějších ekonomik v Evropě, teď se ale musí více otevřít. To však nebude možné, pokud nedojde k posílení konkurenceschopnosti, k tomu je ale zapotřebí přijmout výrazné strukturální reformy," dodal guvernér.

Provopoulos dále vyzdvihl skutečnost, že vláda požádala o aktivaci záchranného balíčku Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF). "Použití mechanismu bude hrát velmi důležitou a kladnou roli při překonávání krize," vysvětlil guvernér.

Aténskou městskou hromadnou dopravu dnes zasáhla další stávka na protest proti úsporným opatřením vlády, investoři se navíc bojí hlubších sociálních nepokojů. Zastavily se autobusy, tramvaje a také metro v řecké metropoli. Pracující navázali na pondělní 24hodinovou stávku přístavních dělníků, jež ochromila provoz v aténském přístavu. Velká část řecké společnosti neschvaluje žádost vlády o pomoc k MMF, která z pohledu obyčejných lidí bude vyžadovat další utažení opasků. Podle posledního průzkumu se proti staví 61 procent respondentů. V současné době se na postoj řecké veřejnosti zaměřují i investoři. Ti se obávají, že silný nesouhlas řecké populace a sociální nepokoje by mohly ohrozit přijetí dalších reforem, a tím ohrozit plány na snížení vysokého rozpočtového deficitu. Z průzkumu veřejného mínění vyplývá, že 67,4 procenta lidí si myslí, že situace povede k sociálním nepokojům. Proti se staví 30,2 procenta respondentů.

Řecká vláda přislíbila zvýšit věk odchodu do důchodu, který se v současné době pohybuje na 61 letech, na 63 let. Avšak řecká média uvedla, že MMF požaduje posunout hranici ještě dále. Podle posledních informací zaměstnanci státní správy a veřejného sektoru vstoupí do stávky dne 5. května. Stávku pořádají odborové centrály ADEDY a GSEE, jež společně zastupují na 2,5 milionu procujících, což je celkem polovina všech řeckých zaměstnanců.


Váš názor
  • to je jasný
    27.04.2010 15:07

    signál. Letos do Řecka na dovolenou pojedou jenom sebevrazi a Češi :-)))). Já pojedu ale jinam, protože až začnou tihle lenoši stávkovat, tak člověk nedostane ani najíst natož aby se dostal domů.
    tk69
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Cloudera Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
DocuSign Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
Dollar General Corp (10/20 Q3, Bef-mkt)
Kroger Co/The (10/20 Q3, Bef-mkt)
Marvell Technology Group Ltd (10/20 Q3, Aft-mkt)
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Index ISM ve službách