Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Senátní komise vyslýchala manažery Goldman Sachs přes deset hodin, ti vinu kategoricky odmítli

Senátní komise vyslýchala manažery Goldman Sachs přes deset hodin, ti vinu kategoricky odmítli

28.04.2010 8:40
Autor: ČTK

Washington (zpravodaj ČTK) - Více než deset hodin vyslýchala stálá vyšetřovací komise amerického Senátu manažery investiční banky Goldman Sachs. Finanční instituce je podezřelá, že podvedla své investory. Její šéf Lloyd Blankfein i další pracovníci banky to ale popírali. Senátory ale příliš nepřesvědčili.

Americká komise pro cenné papíry (SEC) tvrdí, že banka Goldman Sachs profitovala z krize na realitním trhu v USA nečestným způsobem. Firma údajně své klienty neinformovala o tom, že jim prodává cenné papíry, které sama nepovažuje za kvalitní. Podle komise by škody mohly přesáhnout asi jednu miliardu dolarů (přes 19 miliard Kč).

Demokratický senátor Carl Levin, jenž v Senátu vede vyšetřování příčin finanční krize, se takové podezření snažil dokázat citací z firemní e-mailové komunikace týkající se jednoho derivátu na rizikové hypoteční dluhopisy. "Chlape ten Timberwolf (název derivátu) byl pěkně zasranej obchod," stálo v e-mailu.

Levin pak vulgární citaci ještě několikrát zopakoval, když se jednoho z manažerů banky Daniela Sparkse ptal, proč banka tento derivát i po takovém "zhodnocení" dále prodávala svým klientům. Sparks mu nedokázal uspokojivě odpovědět a tvrdil, že citace je vytržená z kontextu.

SEC podala 16. dubna na banku občanskou žalobu kvůli transakci známé nyní jako Abacus 2007-AC1, v níž banka nabízela klientům derivát na rizikové hypoteční dluhopisy, který umožňoval investorům sázet na růst nebo pokles podkladového aktiva. Jeho sestavování se účastnil manažer hedgeového fondu John Paulson, který měl v úmyslu vsadit si na pokles, což podle SEC ostatní investoři nevěděli, ačkoli údajně měli.

Makléř Fabrice Tourre, který inkriminovaný derivát pomáhal vytvářet, před komisí v úterý uvedl, tento finanční nástroj nikdy nebyl zamýšlen tak, aby selhal. Finančník pocházející z Francie, který se ve firemních e-mailech označoval za Fabulózního Faba, dodal, že se proti obvinění hodlá bránit u soudu.

Rovněž šéf banky Blankfein popřel, že by se firma dopustila něčeho nekalého. Investoři podle něj byli natolik zkušení a chytří, aby si cenné papíry dokázali zhodnotit sami. Banka jim prý jenom poskytla riziko, o něž sami stáli. Goldman Sachs podle Blankfeina nepochybně nese část zodpovědnosti za finanční krizi, podvodu se ale nedopustila. "Nejsme tak chytří," odpověděl na otázku, zda banka věděla o propasti, do níž se řítí hypoteční trh.

Hned několik senátorů nicméně během slyšení upozorňovalo na rozpor mezi tím, jak krizi vnímají manažeři banky a jak americká veřejnost. Nechyběla ani přirovnání Wall Streetu k Las Vegas, proti kterému se ohradil senátor John Ensign ze státu Nevada, kde známé centrum hazardu leží. V Las Vegas mají podle něj hráči alespoň jistotu, že někdo nemění pravděpodobnost úspěchu během hry.

Slyšení před stálým senátním výborem pro vyšetřování začalo v 16:00 SELČ a trvalo přes deset hodin. V publiku se jej zúčastnilo i několik lidí v pruhovaných vězeňských mundůrech, kteří dávali najevo, co si myslí o nevině manažerů. Deník Businessweek nicméně po slyšení podotkl, že by banka s tvrzením, že se vědomě nedopustila podvodu, u soudu mohla obstát.

Republikáni mezitím v Senátu již podruhé zabránili projednávání reformy finančního odvětví, která by podle demokratů měla napříště podobnému chování bank i rozsáhlým finančním krizím zabránit. Republikánům vadí, že reforma příliš posiluje pravomoci vlády. Demokraté se ale právě na příklad banky Goldman Sachs snaží ukazovat, že reformu je nutné přijmout co nejdříve.

Zákon chce mimo jiné regulovat deriváty, jež podle převažujícího mínění mohly za to, že se finanční krize v roce 2008 tak rozšířila. Tyto finanční nástroje většinou investorům či firmám pomáhají zajistit se proti riziku. Vlastníci derivátů vytvořených z problémových amerických hypoték anebo finančních produktů tyto deriváty obsahujících často po prasknutí hypoteční bubliny neměli prostředky na krytí ztrát. Hrozící kolaps finančního systému pak musely řešit vlády státní pomocí.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.01.2026
6:03Wilson: Vlídné prostředí pro akcie, protože Fed bude ignorovat vyšší inflaci
15.01.2026
22:01Technologie táhly růst akcií, malé společnosti opět zpevnily  
17:11Překlápění cyklu
16:45ČEZ, a.s.: Skupina ČEZ dokončila akvizici společnosti Gas Distribution
15:59Boston Scientific koupí za 14,5 miliardy dolarů technologickou firmu Penumbra
15:55Miran: Fed se stále pohybuje výrazně nad neutrálními sazbami a k tomu není důvod
14:33AI cyklus nekončí: TSMC překonává očekávání a žene polovodičový sektor vzhůru  
13:40Obchodnící Goldman Sachs překonali očekávání, celkové tržby investiční banky ale klesly
13:04Německé hospodářství po dvou letech poklesu loni podle statistiků mírně vzrostlo
12:47BlackRock překonal očekávání: ve správě už má rekordních 14 bilionů dolarů
12:25Tržní hodnota ASML překročila 500 miliard dolarů díky optimistickému výhledu TSMC
11:22Technologie otáčejí vzhůru, zatímco drahé kovy přerušily jízdu  
11:03Novo Nordisk: Od ztráty důvěry k agresivní expanzi
9:47Růst maloobchodních tržeb v listopadu zrychlil na 4,6 procenta
9:25TSMC loni poprvé v historii vygenerovala přes 100 miliard dolarů na tržbách. Letos počítá s navýšením investic
8:52Rozbřesk: Úvěry domácnostem zrychlují, vklady naopak zpomalují… proč?
8:42Trump řekl, že Powella neodvolá a povolil vývoz AI čipů do Číny, evropské futures v zeleném  
6:05Morgan Stanley: Trhy ve vztahu k dluhům nejsou tak v pohodě, jak by se mohlo zdát
14.01.2026
22:00Na Wall Street se vybíraly zisky; dolů táhly technologie a banky  
17:09Zisky v letošním roce a posun od holubů na střeše k vrabcům v hrsti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m