Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
E15: Řetězce si nechávají platit za včasné proplácení faktur

E15: Řetězce si nechávají platit za včasné proplácení faktur

28.04.2010 9:10
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Obchodní řetězce hledají nové možnosti, jak ždímat dodavatele. A to takové, na které by se nevztahoval nový zákon o významné tržní síle, jenž měl chování řetězců udržet na uzdě. Dodavatelé tak na různých poplatcích a slevách odvádějí řetězcům stejně jako před platností zákona - tedy v průměru dvacet až třicet procent z každé objednávky, píše dnešní E15.

Jednou z takových metod je platba za včasnou fakturu - jestliže odběratel zaplatí včas fakturu, dostane zpátky určité procento z fakturované částky. „Zhruba patnáct procent jde obvykle do faktury, pak se odvádějí peníze na letákové akce, marketingový příspěvek a podobně. Každý řetězec to má trochu jiné, ale jejich požadavky se po zavedení nového zákona zvýšily, takže vybírají zhruba stejně,“ řekl E15 obchodní ředitel švédského výrobce rybích konzerv King Oscar Radek Hovorka.

Podle mluvčí Potravinářské komory Dany Večeřová už komora podala několik stížností k antimonopolnímu úřadu. Dodavatelé si stěžují především na to, že řetězce v rozporu se zákonem prodávají zboží pod nákupními cenami, připočítávají k fakturám platby za neprodané pečivo nebo prodlužují dobu splatnosti nad zákonem stanovených třicet dní.

„Je to obchod. Pokud se spolu dohodneme na ceně, kterou jsou obě strany ochotné akceptovat, nevidím v tom problém,“ uvedl pro E15 místopředseda Svazu obchodu a cestovního ruchu a jednatel společnosti Globus Petr Vyhnálek. Připustil přitom, že součástí dohod bývají velmi často i další platby či dodatečné kompenzace.

Potravinářská komora věří, že po volbách zasáhne nový ministr zemědělství. „Na Slovensku to vyřešili rázně. Vzkázali řetězcům, že buď sníží poplatky, nebo jim zakážou prodávat v sobotu a v neděli,“ naznačuje Večeřová. Od února hrozí za zneužití tržní síly řetězcům pokuta až deset milionů korun nebo trest v hodnotě deseti procent z obratu.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.04.2026
16:57Levná globalizace končí, svět se přepisuje. Jak investovat v nové éře  
15:36Trhy fúzí a akvizic se po začátku války v Íránu prudce propadly, nyní začalo zotavení
14:45Pokud by se v USA obnovily inflační tlaky, neměl by dolar oslabovat?
14:35S DIP lidé investují na důchod již 9,5 miliardy korun. Počet smluv se blíží čtvrt milionu
13:03Siemens hrozí přesunem investic mimo EU kvůli přílišné regulaci průmyslové AI
12:51Týdenní výhled: S koncem války to zase nevyšlo, nová data naznačí dopad energetického šoku  
12:40Klíčový milník pro Dukovany: první projektová fáze splněna. KHNP dokončila koncepční projekt
11:55Jaké příležitosti vidí v energetickém sektoru Goldman Sachs? Na seznamu jsou ConocoPhillips či Vistra
11:24Další víkendový zvrat zhoršil náladu, trhy však stále pracují s přechodností íránského šoku  
10:57Registrace elektromobilů v EU rostou s tím, jak se zvyšují ceny benzinu
10:44Ropa, Írán a trhy: Invesco radí, jak upravit své investice v roce geopolitiky
9:03Rozbřesk: Hormuz stále nefunguje. Kde je Evropa nejzranitelnější?
8:44Opětovné uzavření Hormuzského průlivu zvyšuje cenu ropy i nervozitu investorů  
6:06Eisman o vývoji na softwaru a vlivu AI na zaměstnanost bílých límečků
19.04.2026
9:24Víkendář: Zranitelnost USA by měla vést ke zvyšování odolnosti zbytku světa
18.04.2026
9:48Víkendář: Nejlepší řešení globálních nerovnováh je dobře známé. Proč tedy nepřichází změna?
17.04.2026
22:01Americké trhy na historických maximech také díky dočasnému příměří USD s Íránem  
17:33Roky 2026 – 2028: Návrat ke staré ekonomické rovnováze, ze které by akcie moc nadšené nebyly?
16:48Český státní dluh v prvním čtvrtletí vzrostl o 42,3 mld. Kč na 3,72 bilionu Kč
16:04Írán otevřel Hormuzský průliv pro obchod, podle Trumpa blokáda Íránu trvá

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m