Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Austrálie hledá zpátečku u zdanění těžařů. Ferrexpo čeká příští rok až 25% růst cen, znovu jedná o společných aktivitách s NWR

Austrálie hledá zpátečku u zdanění těžařů. Ferrexpo čeká příští rok až 25% růst cen, znovu jedná o společných aktivitách s NWR

27.5.2010 12:22
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno (15:55) S pozvolným ústupem cen železné rudy návazně na slábnoucí poptávku v Číně a následným skokovým růstem v roce 2011 až o 25 procent počítá šéf těžební společnosti Ferrexpo Plc., provozující doly na Ukrajině, Kostyanin Zhevago. „Dokonce jen slabý růst globální ekonomiky v rozmezí 0,5 až 2,5 procenta bude stačit k udržení poptávky po železné rudě na velmi vysokých úrovních a vytvářet velmi slibný podklad pro cenová jednání,“ uvedl Zhevago. Jeho předpověď následuje přejednání kontaktů z minulého měsíce největšími světovými těžaři Vale SA, BHP Billiton Ltd. či Rio Tinto, skrze které se jim podařilo dojednat vyšší ceny dodávaných komodit až o 90 procent, zejména na základě stimulačních výdajů v Číně, které vedly k obrovskému nárůstu poptávky ze strany tamních oceláren. China Steel Corp. dnes oznámila, že bude znovu nucena navýšit ceny kvůli rostoucím cenám vstupů, konkrétně o 6,8 % u dodávek pro červenec až srpen. Rio Tinto, Vale SA a BHP Billiton dle ocelárny plánují od července zvýšení asijských cen dodávané rudy o 30 až 50 procent. ArcelorMittal v květnu uvedl, že ceny oceli pro Evropu kvůli vyšším cenám rudy a koksovatelného uhlí vzrostou až o 16 procent.

Pokud jde o výhled cen pro letošní rok, čínská vláda začíná ekonomiku ochlazovat a to s sebou již nyní nese pokles cen vstupů na lokálním trhu v Asii již nyní o téměř čtvrtinu z maxima dosaženého 21. dubna. Návazně na čínské utahování opratí také Ferrexpo předpovídá pro letošek ústup cen o 10 až 20 procent v průběhu třetího a posledního čtvrtletí roku na průměrných 140 dolarů za metrickou tunu pro fiskální rok končící dubnem 2011 z úrovně 145 USD/t dosažené v aktuálním druhém čtvrtletí po 70 USD ve čtvrtletí prvním. Zásoby v dolech Ferrexpo jsou odhadovány na čtvrté největší po uvedené hlavní trojici a CEO Zhevago uvedl, že letos očekává na Ukrajině překročení ročního těžebního cíle na úrovni 9,5 milionu tun o přibližně půl milionu tun. Ferrexpo oznámila, že meziroční růst produkce dosáhl 20 procent.

Zhevago očekává, že po australském vzoru se také další země pokusí z těžařů získat další zdroje v podobě zavedení těžební daně. „Tímto směrem půjdou další světové vlády, ale musejí být velmi velmi opatrné,“ uvedl. „Austrálie, Kanada, Jižní Afrika i Brazílie si musejí uvědomit, že zdaňování velmi kapitálově náročného odvětví těžby nesporně ovlivní světový ekonomický růst. Povede k vyšší ceně komodit a přirozeně tak stlačí spotřebu,“ řekl. Samotná Austrálie již ohledně úrovně navržené 40% daňové sazby hledá zpátečku poté, co těžaři BHP Billiton, Rio Tinto a Xstrata spolu s domácím Fortescue Metals Group neúměrnost plánu ostře kritizovali a oznámili, že přehodnocují své plány a investice v zemi. Australský ministr financí Bowen uvedl, že s těžaři o úrovni zdanění dále jedná. Lokální tisk v Austrálii spekuluje o tom, že vláda výrazně posune práh pro „superzisk“ u těžebních projektů. Ministr zdrojů Martin Ferguson připustil přehodnocení navrhované úrovně zdanění od roku 2012. Zpráva přinesla posílení akcií hlavních světových těžařů o více jak 5 procent.

Šéf Ferrexpa Zhevago oznámil, že znovu pokračují jednání o spolupráci s tuzemskou těžební společností NWR, jejíž hlavní akcionáři ve společnosti drží 25% podíl. Ta by se měla týkat oblastí přepravy a skladování. „Vidíme efektivnost plynoucí z kombinované entity, ale naše jednání jsou ve velmi raném stádiu,“ uvedl Zhevago. Těžařská NWR, za kterou stojí Zdeněk Bakala, v březnu 2009 rozhodla, že nekoupí od svých majoritních akcionářů 25% podíl v ukrajinských dolech, získaný v roce 2008. Proti transakci protestovali drobní akcionáři, protože cena akcií Ferrexpo na burze v období od nákupu klesla a NWR by dle jejich názoru transakci přeplatila.

Majoritním 51% akcionářem Ferrexpa je její CEO Zhevago, který aktuálně hledá zdroje od asijských partnerů, ze kterých by financoval další růst společnosti. Jeho plány na akvizice, odhadované na miliardu dolarů, zhatil v říjnu roku 2008 propad na komoditních trzích vlivem pádu do finanční krize. 29. října 2008 firma ztratila čtvrtinu tržní hodnoty s minimem 21,5 pence za akcii ze dne 21. listopadu 2008. Od tohoto minima se hodnota akcií v Londýně více než zdesetinásobila.

Důl Ferrexpa se nachází v centrální části Ukrajiny v regionu Poltava a těžba v něm byla zahájena v roce 1960 s prvním vytěženým koncentrátem rudy v roce 1970. Privatizace dolu začala v roce 1995 a Zhevago podíl koupil v roce 1996. Miliardář Kostyanin Zhevago začal budovat své jmění založením firmy cenných papírů a následně skrze nákupy privatizovaných podniků, u kterých následně zvyšoval hodnotu restrukturalizací aktiv a následným prodejem firem mezinárodním investorům. Vlastní firmy od sektoru průmyslu či farmacie po spotřebitelský segment. U Ferrexpa počítá se zdvojnásobením kapacity na ročních 20 milionů metrických tun během následujících pěti let.

(Zdroj. Ferrexpo, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data