Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Klaus vetoval novelu zákona o ČNB, upravující zavedení eura. Debata v ČR dle něj ještě zdaleka neskončila

Klaus vetoval novelu zákona o ČNB, upravující zavedení eura. Debata v ČR dle něj ještě zdaleka neskončila

03.06.2010 14:36
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Prezident Václav Klaus vetoval ve čtvrtek novelu zákona o České národní bance (ČNB), která upravuje budoucí zavedení eura v Česku. Klaus své odmítnutí zdůvodnil tím, že v ČR zdaleka nebyla ukončena debata o zavedení společné evropské měny.

Klaus ve svém zdůvodnění uvedl, že účinnost zákona je vázána na zavedení eura v Česku. "Vzhledem k tomu, že dosud ani zdaleka není vyřešena ryze politická otázka, kterou je samo případné přijetí eura, popřípadě termín jeho přijetí, je legisvakanční lhůta bezprecedentně vázána na zcela nejistou skutečnost, která nemusí nastat, popřípadě může nastat za dnes ještě neznámých okolností, které by mohly změnit pohled na to, jak má tento zákon vypadat," uvedl.

Platnost zákona by podle Klause znamenala existenci dvou norem upravujících fungování ČNB a ve značně dynamickém vývoji evropské legislativy by zcela jistě došlo k novelám obou zákonů. Nový zákon o České národní bance přitom může být kdykoli v budoucnu přijat s rozumným předstihem před případným přijetím eura.

Prezident připomněl, že je sporné, zda lze tuto změnu přijmout prostým zákonem bez změny ústavy.

"Z těchto důvodů považuji za nezbytné, aby se poslanci nad normou ještě jednou zamysleli, a to především v návaznosti na případné rozhodnutí o zavedení eura jako měny České republiky," prohlásil Klaus.

Poslanci v novele zákona o ČNB schválili přesun pravomocí z České národní banky na Evropskou centrální banku (ECB) v případě vstupu České republiky do eurozóny. Zákon měl mít odloženou účinnost do doby přijetí eura. Poslanci přehlasovali i požadavek Senátu, aby ČNB podávala pravidelné zprávy i horní komoře.

Po přijetí eura Českou republikou by se snížil počet členů bankovní rady České národní banky ze sedmi na pět. Dále by ČNB přišla o měnovou pravomoc určovat základní úrokové sazby, tedy určovat cenu peněz. Guvernér ČNB by se stal členem rady guvernérů Evropské centrální banky a podílel by se na rozhodování o sazbách eura.

V současné bankovní radě ČNB sedí vedle guvernéra dva viceguvernéři a čtyři vrchní ředitelé. Členy rady jmenuje a odvolává prezident republiky. Po zavedení eura bude radu tvořit guvernér a čtyři viceguvernéři.
S povolením Evropské centrální banky bude ČNB nově moci emitovat euromince a eurobankovky. V její pravomoci nadále zůstane dohled nad finančním trhem, prodej státních obligací a vypořádávání obchodů s cennými papíry.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.09.2025
22:00Spojení Intelu a Nvidie přineslo pozitivní náladu  
17:19Německý dluhový obrat a americký tah na italský dluhový „standard“
17:04ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Oznámení o druhé výplatě úrokového výnosu
16:16Goldman Sachs: Investoři jsou ohledně evropských akcií skeptičtí
14:47Němečtí poslanci schválili rozpočet na letošní rok
13:59Roche kupuje za 3,5 miliardy dolarů firmu 89bio, cílí na léčbu obezity a nadváhy
13:58Britská centrální banka ponechala základní úrok na 4,00 procenta
13:33Nvidia investuje pět miliard dolarů do Intelu. Společně budou vyvíjet čipy pro PC a datová centra
11:42Závod mezi Novo Nordiskem a Eli Lilly o nejúčinnější pilulku proti obezitě nabírá na intenzitě
10:56Rohlik Group zvýšil hrubý zisk o 38 procent, provozní ztráta klesla na 1,54 mld. Kč
10:07Reakce na Fed byla negativní, ale trhy zřejmě ztráty rychle setřesou  
9:03Rozbřesk: Asertivní Fed bránící svoji nezávislost USD prospěl, viceguvernér ČNB Frait nevidí důvod snižovat sazby
8:35Trhy po snížení sazeb Fedu zamíří výše. Jaké výsledky ukázala COLT CZ Group?  
8:16Jakub Blaha ke COLT CZ Group po 2Q25: Slabší výkon palných zbraní kompenzován silnou muniční divizí a strategickou expanzí do energetických výbušnin  
7:45COLT CZ Group zvýšila zisk o polovinu a potvrzuje výhled. "Zásadní kroky posouvají skupinu na novou úroveň," říká Jan Drahota
17.09.2025
22:01Fed snížil sazby, trhy ale reagovaly vlažně  
22:00Komentář Jana Čermáka: Fed doručil jestřábí redukci sazeb
20:15Fed snížil sazby. Letos ještě dvakrát? Výnos dluhopisů klesá, eurodolar nad 1,1900, Wall Street v klidu
17:19Vysílá zlato klasický signál strachu?
17:19Co se očekává od výsledků Coltu?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.