Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
BP umístila kryt na potrubí vrtu v Mexickém zálivu, doufá v odčerpání až 90 % unikající ropy

BP umístila kryt na potrubí vrtu v Mexickém zálivu, doufá v odčerpání až 90 % unikající ropy

04.06.2010 15:48
Autor: ČTK

New Orleans (ČTK) - Společnost BP (441,4 GBp, 2,12%) umístila na potrubí netěsnícího vrtu v Mexickém zálivu kryt, který má pomoci odvádět ropu do přistaveného tankeru. Trubice nasazená na kryt už začala skutečně surovinu čerpat na hladinu, zatím ale nejde přesně určit, jak velkou část unikající ropy se podaří do tankeru nabrat. Odborníci upozorňují, že se surovina určitě bude z vrtu šířit do moře v menší míře i nadále.

"Umístění krytu je další pozitivní vývoj v současné snaze BP zastavit únik," řekl podle agentury Reuters velitel americké pobřežní stráže Thad Allen, který dohlíží na řešení ekologické havárie v Mexickém zálivu. "Bude ale trvat nějakou dobu, než budeme moci potvrdit, že tato metoda funguje, a posoudit, do jaké míry sníží uvolnění ropy do životního prostředí," dodal.

"Rád bych, abychom zachytili přes 90 procent toho úniku. To je, myslím, s touto technikou možné," řekl šéf prací na vrtu Doug Suttles. "Samozřejmě to musíme v příštích 24 až 48 hodinách optimalizovat," doplnil s tím, že na vyčíslení úspěšnosti zachycování suroviny je ještě brzy.

BP se o zachycení části ropy snažila už dříve. Nejprve umístila nad vrt stotunový kontejner, na jeho vnitřních stěnách se ale kvůli smíchání ropy se studenou mořskou vodou vytvořily nebezpečné ledové krystaly a bylo třeba kryt stáhnout. Poté BP umístila do vrtu trubici pro odčerpání ropy, ta ale nenabírala ani polovinu objemu unikající suroviny.

Ropa do Mexického zálivu uniká od konce dubna, kdy vybuchla těžební plošina Deepwater Horizon provozovaná BP. Denně se do moře dostávaly dva až tři miliony litrů suroviny. Na hladině se vytvořila obří ropná skvrna, která ohrožuje americké pobřeží od Louisiany po Floridu.

Samotné zakrytí vrtu a odčerpávání ropy katastrofu zcela nevyřeší. "I kdyby to bylo úspěšné, je to jen dočasná a částečná oprava. Musíme pokračovat v operacích u zdroje (úniku), na hladině i podél pobřeží zálivu," zdůraznil Allen.

Podle odborníků je trvalým řešením pouze vyhloubení "odlehčovacích vrtů" a zabetonování poškozeného vrtu zespoda. To ale nebude dokončeno dřív než v srpnu.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.07.2026
6:05Morgan Stanley: Akciová rally se může rozšířit i mimo technologické giganty  
13.07.2026
22:05Konflikt mezi Íránem a USA opět eskaluje  
17:06Extrémní americká prémie a co „není nemyslitelné“
16:08PODCAST Týdenní výhled: Nové napětí v Hormuzu, americká inflace a začátek výsledkové sezóny  
15:41USA v Hormuzu obnoví blokádu vůči Íránu a budou vybírat poplatky, oznámil Trump
15:05Goldman sází na carry trade. Barclays varuje před návratem volatility  
14:30Komerční banka, a.s.: Hlavní akcionáři KB k 30.6.2026
11:45Starbucks chce díky AI nahradit software od Microsoftu a IBM
10:58TSMC má za druhé čtvrtletí rekordní tržby
10:07Nejhorší den na burze. Akcie SK Hynix potkal více než 15procentní výplach
8:59ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Elevion Group podepsal kupní smlouvu na akvizici 100% podílu v italské společnosti BTS Biogas
8:52Eskalace konfliktu s Íránem zhoršuje náladu na trzích. SK Hynix po americkém debutu propadl  
8:47Rozbřesk: Hormuz znovu straší trhy. Česká ekonomika však drží kurz
6:03Wood: Úvahy o konci americké výjimečnosti jsou notně přehnané
12.07.2026
9:22Víkendář: Greenspan předpovídal inflaci 4,5 % a 8% výnosy z desetiletých amerických státních dluhopisů
11.07.2026
9:21Víkendář: Greenspan se evidentně mýlil, akcie nebyly v roce 1996 nijak nadhodnocené
10.07.2026
17:39Nemělo by se nyní více mluvit o nesprávném monetárním kurzu?
16:08Bylo by nebezpečné vědět, proč centrální banky jednají tak, jak jednají?
14:10Analytici otáčejí. Očekávání zisků evropských firem rostou nejrychleji za dva roky  
12:22Perly týdne: Červená karta pro Američany a klesající dynamika akcií malých firem

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - CPI, y/y