Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Obama prý nařídí vládním úřadům úspory, chce ukázat vůli šetřit

Obama prý nařídí vládním úřadům úspory, chce ukázat vůli šetřit

08.06.2010 17:36
Autor: ČTK

Washington (zpravodaj ČTK) - Americký prezident Barack Obama se podle deníku The Washington Post chystá vládním úřadům a agenturám nařídit, aby omezily své výdaje nejméně o pět procent. Spojené státy se stejně jako ostatní vyspělé země potýkají s vysokými deficity, chystaný krok je tak ukázkou vůle současné americké administrativy šetřit. Úspory Bílý dům očekává především od zrušení některých programů, které se například zdvojují, jsou málo účinné či neodpovídají Obamově politice.

The Washington Post připomíná, že opoziční republikáni kvůli utrácení neúnavně kritizují vládnoucí demokraty. Před blížícími se podzimními volbami do Kongresu rostoucí zadlužení země také znepokojuje stále více voličů. Představa nezodpovědného utrácení ve Washingtonu je například jedním z hlavních hnacích faktorů vlivného konzervativního hnutí "čajových dýchánků". "Veřejnost chce vědět, že jsme ochotni agresivně řešit utrácení," podotkl šéf Obamových poradců Rahm Emanuel.

Snížit výdaje vládních úřadů a agentur se snažily již předchozí americké administrativy, ale bez velkých úspěchů. Obama nyní chce požádat Kongres, aby přijal zákon, který úřadům umožní, aby si ponechaly polovinu úspor, jež navrhnou. Jednotlivé agentury by pak o peníze nepřišly, jak tomu při rozpočtových škrtech bývá, ale mohly by je přesunout na své priority, uvedl The Washington Post.

Podle deníku zatím není jasné, jakých vládních programů se šetření dotkne. Podle vládních činitelů jsou ale napříč administrativou rozstrkané různé duplicitní programy. Obamův hlavní poradce pro rozpočet Peter Orszag dnes uvedl, že americká vláda má například 110 různých programů na propagaci vědy a matematiky, více než 100 programů pro dětské instruktory a více něž 40 programů na podporu zaměstnanosti a rekvalifikací.

Administrativa prezidenta Obamy předpokládá, že deficit za letošní fiskální rok dosáhne historického rekordu 1,56 bilionu dolarů (zhruba 34 bilionů Kč). Dosavadní rekord 1,4 bilionu USD je z uplynulého roku. Stále vyšší tempo zadlužování znepokojuje část odborné veřejnosti, podle které by proti němu americká vláda měla razantně zakročit. Obama již některé úspory oznámil v únoru, vzhledem k výši deficitu ale byly spíše kosmetické.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.11.2025
6:07Preview ČEZ: Čekáme silnější výsledky, pomůže Distribuce i konsolidace GasNetu  
09.11.2025
15:02Pomohl by další pokles sazeb ekonomice a trhu, nebo by spíše nafukoval bublinu a přispíval k finanční nestabilitě?
10:40Víkendář: Naráží oddlužení naráží na „sebevztahující se pesimismus“?
08.11.2025
14:35Synchron získal 200 milionů dolarů na méně invazivní technologii, která umožní ovládat počítač myšlenkami
9:04Víkendář: Lidé se bojí vládních dluhů, ale jejich snižování vlastně nechtějí
07.11.2025
18:04Skepse kolem AI, vládní „shutdown“ a obavy z ekonomického zpomalení srážejí trhy  
17:06Několik dolarových příběhů
15:12Od euforie ke skepsi. Trhy znepokojuje finanční náročnost plánů OpenAI po výroku CFO  
13:17Proč drží Čína s USA krok v závodě umělé inteligence? Masivní čipové klastry od Huawei a levné energie
11:45Perly týdne: Máme pomýlené představy o umělé inteligenci?
11:20RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:05Akcie pevnou půdu zatím nenacházejí. Slibný úvod v Evropě rychle vyprchal  
10:23Bureš: Maloobchod zvolňuje, spotřeba i tak zůstane hlavním “motorem” ekonomiky
9:22Zbrojní gigant Rheinmetall zvýšil zisk o 18 % a staví nové továrny. Akcie stagnují
8:54Evropa míří k pozitivnímu zahájení, daří se německému vývozu  
8:53Rozbřesk: Koruna nereagovala na zasedání ČNB, slabší trh práce v USA posunul eurodolar výše
8:32Bude Musk prvním bilionářem? Akcionáři Tesly mu přiklepli rekordní plán odměn
6:01Morgan Stanley: Známky spekulace, ale čas na odchod z akciového trhu ještě nenastal
06.11.2025
22:01Výsledková sezona pokračuje s technologiemi centru pozornosti  
17:29Od roku 1950 po současnost: „pravidla“ podle kterých trhy (ne)fungují

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00CZ - Nezaměstnanost