Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéfem polské centrální banky se zřejmě stane Marek Belka

Šéfem polské centrální banky se zřejmě stane Marek Belka

09.06.2010 17:04
Autor: ČTK

Varšava (ČTK) - Novým guvernérem polské centrální banky se s vysokou pravděpodobností stane někdejší ministr financí a premiér Marek Belka, který si již v zásadě zajistil vedle vládnoucí strany i podporu levicové opozice. Dnes jeho kandidaturu schválil výbor pro veřejné finance dolní komory parlamentu a celý Sejm by mohl o Belkovi hlasovat zřejmě již ve čtvrtek.

Finanční trhy by měly podle analytiků Belku v čele Polské národní banky přivítat, protože jej dobře znají ještě z dob, kdy byl ministrem financí a všeobecně jej jako ekonoma respektují. Belka v současné době šéfuje evropské sekci Mezinárodního měnového fondu.

Představitelé levicové strany SLD prohlásili, že Belkovu nominaci dnes v parlamentním výboru podpoří. Pro jeho jmenování se vyslovilo 28 členů výboru a 11 bylo proti. SLD se však chce až ve čtvrtek rozhodnout, zda přistoupí na brzké hlasování v plénu, nebo zda to budou chtít odložit až na dobu po volbě prezidenta, která je plánována na 20. června. Úřadující polský prezident Bronislaw Komorowski, který Belku na guvernéra navrhl, chce uskutečnit hlasování co nejdříve.

Belka při dnešním slyšení v parlamentním výboru řekl, že euro by mělo Polsko přijmout v době, kdy na něj bude polská ekonomika připravena. Uvedl rovněž, že v současné situaci je důležitější ekonomický růst než kontrola inflace.

Polská centrální banka je bez guvernéra od 10. dubna, kdy při letecké havárii u Smolensku na západě Ruska zahynul tehdejší guvernér Slawomir Skrzypek spolu s prezidentem Lechem Kaczyńským a řadou vysokých polských představitelů a zástupců polské inteligence.

Belka byl v letech 2004-2005 šéfem úřednické vlády podporované levicí. Ministrem financí v levicových vládách byl v letech 1997, 2001 a 2002.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.01.2026
22:01Microsoft po výsledcích stáhnul technologický sektor níže  
17:20Komodity jsou relativně k akciím mimořádně „levné“…
16:33Nájmy ve mezičtvrtletně zlevnily o 1,2 procenta na 332 Kč za m2
16:31Horší listopadový zahraniční obchod vrací americký růst zpátky na zem
14:42Braňo Soták: Meta o opodstatněnosti kapitálových výdajů tentokrát přesvědčila, akcie rostou o 9 %  
13:38Toyota je opět světovou jedničkou, prodala rekordních 11,3 milionu aut
13:17Deutsche Bank vykázala za loňský rok nejvyšší čistý zisk od roku 2007
13:05Silné zisky, levné valuace a další růst na obzoru. Zářný výhled bank otestují přicházející výsledky  
11:06Akcie SAP letí dolů až o 15 procent. Výprodej spustil slabý růst cloudových objednávek
11:04Microsoft sice překonal očekávání, ale akcie klesly kvůli skokově vyšším investicím  
9:44Tesla ukončí výrobu Modelů S a X. Místo luxusních elektromobilů přijdou humanoidní roboti  
9:03Nvidia, Amazon a Microsoft jednají s OpenAI o investicích až 60 miliard dolarů
8:53Rozbřesk: Powell na otázku ohledně svého setrvání ve FOMC po odchodu z čela Fedu neodpověděl
8:42Po zasedání Fedu dolar zase oslabuje, zlato už je na 5 500 dolarech, Evropa otevře v plusu  
28.01.2026
23:11Zisk Tesly se loni propadl téměř o polovinu, firma investuje do xAI
22:55Akcie Microsoftu po vyšších než očekávaných výdajích klesají o pět procent
22:41Meta doručila silné výsledky i výhled, akcie letí prudce nahoru
22:30Fed sazby nemění a chce nechat promluvit data
22:02Trhy kolísaly, protože Powell naznačil pauzu Fedu  
20:38Fed ponechal sazby beze změny, americký trh práce se stabilizuje

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m