Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Pokles amerických maloobchodních tržeb překvapil trhy, rekordní byl propad u stavebních materiálů

    Pokles amerických maloobchodních tržeb překvapil trhy, rekordní byl propad u stavebních materiálů

    11.06.2010 15:03

    (Aktualizováno 15:19)

    Tržby
    v maloobchodním sektoru Spojených států v květnu klesly o 1,2 procenta, což znamená největší snížení od září 2009. Výsledek navíc kontrastuje s analytiky odhadovaným růstem o 0,2 %. Překvapení bylo tak velké, že trhy v čele s futures kontrakty na americké akciové index ihned otočily z mírných zisků do negativního teritoria.

    Bez volatilnějších prodejů automobilů (-1,7 % m/m) a pohonných hmot byl pokles maloobchodních tržeb v květnu podle údajů amerického ministerstva obchodu jen o desetinku mírnější, tedy -1,1 procenta, konsenus vzešlý z odhadů analytiků však čekal 0,1% růst. Na výsledném efektu už málo změnil fakt, že růst za předchozí měsíc byl (v obou případech) vzestupně revidován na 0,6 procenta z původně uváděného 0,4% růstu. V meziročním srovnání tržby stouply, a to o 6,9 procenta. 

    Z 13 hlavních kategorií zboží klesly v květnu tržby v pěti. Největší měrou se přitom na celkovém snížení maloobchodních tržeb podílely prodeje stavebních materiálů, které v uplynulém měsíci propadly o 9,6 procenta. 

    Několik měsíců nevídaný pokles maloobchodních tržeb s sebou na trhy přináší obavy o sílu a udržitelnost ekonomického oživení USA. Spotřebitelské výdaje se na celkové ekonomické aktivitě podílejí 70 procenty. Ekonomové se obávají, že spotřebitelé budou omezovat své výdaje a radějí budou spořit, kvůli rizikům spojeným s vysokou úrovní nezaměstnanosti, která může nadále přetrvávat. „Míra nezaměstnanosti bude nějakou dobu ještě stále vysoká, což znamená, že řada lidí bude pod finančním tlakem," uvedl v úterý šéf Fedu Ben Bernanke (více zde).

    Jako první na makrodata zareagovaly americké futures, které se ze zisků do desetiny procenta těsně před oznámením dat dostaly do více než půlprocentních ztrát. Následoval i evropské indexy, které také odevzdaly dopolední zisky a nyní ztrácejí (v 15:00 SELČ - DJ Stoxx 600 -0,2 % a německý DAX dokonce -0,7 %). Pražská burza již také obrátila a z více než procentních ranních zisků indexu PX byla po třetí hodině již lehká ztráta.

    (Zdroj: Bloomberg, čtk, AP)


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    18.08.2026
    17:34Čínská auta na našich silnicích a kam by to vlastně u ní mělo směřovat?
    17:31Důvěra investorů v německou ekonomiku v srpnu vzrostla, uvedl institut ZEW
    15:45Investoři přesouvají kapitál z Treasuries do AI dluhu. Výnosy v USA nadále rostou
    14:11Pád Nike nebere konce. Akcie se propadly až na úroveň z roku 2014
    13:40J&T BANKA a.s.: Pololetní finanční zpráva za rok 2026
    13:38Největší těžař světa věří mědi. BHP překonal odhady a chystá růst produkce
    12:13Další fáze AI boomu? Goldman Sachs vybírá firmy, které mohou vydělat na automatizaci  
    10:40Výnos 30letých amerických dluhopisů je nejvýše za téměř dvě dekády. Dlouhé splatnosti jsou pod tlakem i v Evropě a Japonsku
    9:29Rozbřesk: Proteinový boom naráží na omezenou nabídku syrovátky, koruna ve vyčkávacím módu
    8:52AI, dluhopisy a ropa. Investoři sledují tři klíčové příběhy současných trhů  
    6:01Čína vysílá varovné signály. Průmysl, spotřeba i investice zaostaly za očekáváním  
    17.08.2026
    17:05AI dluhy a odolnost systému
    16:36Aby si Německo udrželo blahobyt, musí být pětkrát produktivnější
    16:14PODCAST Týdenní výhled: AI optimismus se vrací. Neo-cloudy potvrzují silnou poptávku  
    14:50Závratný růst Anthropicu. Tržby vzrostly mezikvartálně o více než 140 procent
    12:12Po silném začátku srpna přichází vystřízlivění. Bitcoinová ETF hlásí výrazné odlivy  
    11:17Ceny průmyslových výrobců pokračují v růstu, ceny v zemědělství naopak klesají
    10:46Trhy jsou nastavené na ideální scénář. Právě teď může být čas na zajištění portfolia
    8:49Rozbřesk: Natahující se blízkovýchodní konflikt zvyšuje inflační rizika, jak bude vypadat náš alternativní scénář?
    8:46Napětí na Blízkém východě přetrvává a Stripe sází na AI  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data