Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Američané objevili v Afghánistánu rozsáhlá ložiska kovů za bilion dolarů

Američané objevili v Afghánistánu rozsáhlá ložiska kovů za bilion dolarů

14.06.2010 12:39
Autor: mediafax

WASHINGTON (MEDIAFAX) - Tým amerických geologů a pracovníků Pentagonu objevil v Afghánistánu zásoby nerostných surovin v hodnotě jednoho bilionu dolarů (21,2 bilionu korun). Dosud neznámá ložiska kovů by mohla zlepšit ekonomickou situaci země a ovlivnit válku s Talibanem, píše v pondělí portál deníku The New York Times.

Geologové v Afghánistánu objevili ložiska železné rudy, mědi, kobaltu, zlata a průmyslových kovů jako je lithium. Zásoby kovů jsou podle nich natolik rozsáhlé, že by se středoasijská země mohla stát jednou z nejvýznamnějších těžebních oblastí na světě.

Podle Timesů by Afghánistán mohl jednou být "Saúdskou Arábií lithia". Lithium je klíčovou surovinou například při výrobě baterií do notebooků nebo mobilních telefonů.

O rozsáhlém nerostném bohatství je informována afghánská vláda i prezident Hamíd Karzáí. Ten při květnové návštěvě Washingtonu uvedl, že hodnota ložisek kovů může dosahovat hodnoty až tří bilionů dolarů.

Přestože by rozvoj hornictví mohl trvat řadu let, těžební potenciál je tak velký, že by zahraniční investice mohl přilákat ještě předtím, než bude dolování kovů ziskové.

Zásoby nerostných surovin mohou pomoci zlepšit ekonomickou situaci v zemi a vytvořit nová pracovní místa v oblasti hornictví.

Newyorský list ale zároveň upozorňuje na to, že nově objevené nerostné bohatství může vést k intenzívnějším bojům s povstalci. Taliban totiž může začít ještě více usilovat o získání kontroly nad zemí.

Američané zahájili geologický průzkum v Afghánistánu v roce 2006 a navázali na průzkumy, které prováděl Sovětský svaz, když zemi v 80. letech minulého století okupoval.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.06.2026
17:14Hodnota akcií SpaceX a konečný cíl jménem Mars
15:20SK Hynix chce z AI boomu vytěžit maximum, v USA cílí na 30 miliard dolarů
14:05WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce
13:45Cena Brentu klesla pod 75 dolarů, poprvé od začátku války v Íránu
12:13Dluhopisy SpaceX: sázka na Muska, nikoliv na cash flow
12:08Nově vzniklou ČEZ Energy povede Cyrani
11:47Trhy se otřepávají z dalšího výplachu. Dokáže sentiment podpořit Micron?  
10:20Tvrdá rána pro Rheinmetall: Německo ruší nákup fregat, akcie se potápí až o 15 procent
9:54Česká ekonomika hlásí lepší náladu, tahounem jsou spotřebitelé
9:45Zbrojní gigant KNDS směřuje na burzy ve Frankfurtu a Paříži
8:55J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Zápis z valné hromady
8:52Rozbřesk: Česká koruna hlásí slábnoucí vazbu na ropu a sílí vůči dolaru
8:50J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Vnitřní informace
8:30Trump si stěžuje na ropné společnosti, zlato dál klesá, šéfem dcery ČEZ je Cyrani  
6:03Jestřáb maskovaný jako hrdlička
23.06.2026
17:44„Komoditní“ cyklus umělé inteligence a rýmy s technologickou bublinou
16:16Akcie SpaceX už klesly pod debutovou cenu, tržní hodnota opět pod dvěma biliony dolarů
16:05Po čipech je dalším limitem pro AI elektřina. Novou sázkou mohou být bateriová úložiště
14:48Čipy padají, investoři se obávají vysokých valuací. Micron rozhodne  
13:12Miran: Současné změny sazeb se projeví až za rok a v tu dobu zmizí vyšší inflační tlaky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Prodeje nových domů