Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Vzkaz ECB: Rozpočty a daně států má posuzovat nezávislá instituce

    Vzkaz ECB: Rozpočty a daně států má posuzovat nezávislá instituce

    21.06.2010 10:47
    Autor: ČTK

    Aktualizováno (18:07) Evropská centrální banka chce, aby na daňovou a rozpočtovou politiku států v eurozóně dohlížela nezávislá instituce. Píše o tom dnešní vydání deníku Financial Times; návrh v hospodářském výboru Evropského parlamentu dnes rovněž představil šéf ECB Jean-Claude Trichet. Podle něj by unie rovněž měla citelně zpřísnit sankce za porušení hospodářských pravidel, ale vyvrátil možnost vyloučení z eurozóny, o níž uvažují někteří ekonomové či politici.

    "Je to velmi silné gesto. Ukazuje, jak silná vyšla z krize Evropská centrální banka ve srovnání s Evropskou komisí či ministry financí eurozóny," řekl šéf bruselského think-tanku Bruegel Jean Pisani-Ferry.

    Podle analytického serveru Eurointelligence je Trichetův návrh rovněž vyslovením nedůvěry Evropské komisi, která nyní dohlíží na hospodaření členských států eurozóny i celé evropské sedmadvacítky. "Je naprostým základem, aby byl dohled nad rozpočtovou politiků států posílen," uvedl Trichet před europoslanci.

    Vznik nové nezávislé instituce by podle centrální banky měly doprovázet i nové sankce za neplnění rozpočtových pravidel. V současnosti by státy neměly překročit v případě ročního rozpočtového schodku hranici tří procent HDP. Celkový dluh by neměl přesáhnout 60 procent HDP, ale k tomuto kritériu státy ani Brusel tolik nepřihlíží. Stejně jako v případě ročního rozpočtového schodku jej porušuje většina unijních zemí.

    ECB mezi sankcemi jmenuje přerušení toku evropských dotací, což je za určitých podmínek možné již v současnosti, a odebrání hlasovacích práv. Eurozóna by navíc do země, jež opakovaně pravidla porušuje, měla vyslat experty, kteří by dohlíželi a z části i řídili nápravu nadměrných rozpočtových deficitů.

    "Musíme uvažovat o širším spektru finančních, nefinančních a procedurálních sankcí. Patří mezi ně i tvrdší požadavky či omezení nebo odebrání hlasovacích práv," dodal šéf ECB. Podle něj by se Evropská unie nikdy nedostala do současné situace, kdyby země dodržovaly platná rozpočtová pravidla.

    Budoucí hospodářská a rozpočtová politika by se ovšem neměla "točit" jen kolem rozpočtové politiky. Evropská centrální banka navrhuje, aby eurozóna pečlivě monitorovala konkurenceschopnost jednotlivých států. Tu ztrácejí především státy na jihu Evropy a podle ekonomů jde ještě o větší problém než jejich zadlužení.

    Již před časem ECB přišla s myšlenkou na vznik "krizové" instituce, jejímž úkolem by bylo stabilizovat trh se státními dluhopisy. Trichet a jeho spolupracovníci by se do budoucnosti rádi vyhnuli opakování současné situace, kdy centrální banka musí nakupovat dluhopisy jednotlivých zemí, aby zabránila jejich krachu.

    Návrh centrální banky se nejspíš setká s odporem některých členských států eurozóny. "Návrh jde dál, než případná dohoda členských států. Pokud by se lídři zemí EU dohodli na vytvoření nezávislé instituce na posuzování daňové a rozpočtové politiky, její doporučení by pak nebyla a ani nemohla být závazná," uvedl server Eurointelligence. Evropská centrální banka se podle Financial Times rovněž vyhnula odpovědi na otázku, zda je k úpravě pravidel třeba měnit unijní smlouvy. To celá řada zemí odmítá a stejný názor zastává Evropská komise.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    26.08.2026
    17:22Recese?
    15:53Meta se dohodla na urovnání sporu o závislosti dětí na sítích. Zaplatí téměř 17 miliard dolarů
    14:55Plyn nahradil ropu jakožto hlavní riziko pro evropské dluhopisové trhy
    12:45Preview Nvidie: Nejde ani tak o čísla, jako o budoucnost AI investic  
    11:37Akcie při čekání na Nvidii spíše klesají, dluhopisy po poklesu výnosů drží pozice  
    10:52Šéfka MMF: Světová ekonomika si s šokem kvůli Íránu poradila lépe, než se čekalo
    10:28Sazby se musí kvůli odolné ekonomice zvýšit, varuje členka Výkonné rady ECB
    8:49Rozbřesk: Slovenský odliv mozků = český příliv talentu
    8:30Meta jedná o urovnání v případu závislosti teenagerů, Evropa otevře povětšinou v plusu  
    6:05Bernstein: Bez daňových změn by bylo zadlužení americké vlády poloviční
    25.08.2026
    22:01Americké trhy dnes mírně posilují  
    16:55AI jako technologicko-ekonomický bonus, nebo uchovatel trendu?
    16:35Čínské značky mohou do deseti let v Evropě vyrábět 1,5 milionu aut ročně
    14:42Akcie Nvidie zlevnily. Nižší násobek budoucích zisků ale nemusí znamenat podhodnocení
    12:20Investoři reagují na dopady klimatických extrémů. V centru pozornosti je chlazení, zemědělství nebo i maloobchod  
    11:22Dluhopisy v klidu, ropa níž. Akcie se dopoledne opatrně zvedají  
    10:58Podnikatelská nálada v Německu se v srpnu opět zlepšila, uvedl institut Ifo
    10:35Cena bitcoinu poprvé od května překonala 80 000 dolarů
    10:28Goldman Sachs: Jediní, kdo na AI zatím vydělávají, jsou polovodiče
    9:02Rozbřesk: Napětí na americkém dluhopisovém trhu roste. Podaří se Trumpovi zkrotit výnosy?

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    14:30USA - HDP, q/q a
    14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
    14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m