Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MfD: Janota navrhl daň z pojistného, zdražilo by to pojistky

MfD: Janota navrhl daň z pojistného, zdražilo by to pojistky

22.06.2010 8:27
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Ministr financí Eduard Janota navrhl podle dnešní Mladé fronty Dnes (MfD) vznikající vládě ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (VV) zavedení daně z vybraného pojistného. Důvodem je snaha zaplnit díry ve státní kase. Různé pojistky by tak mohly zdražit až o 20 procent, píše deník.

"Na ministerstvu financí vznikl materiál s vějířem možností, jak snížit deficit. Jednou z nich je i zavedení daně z pojistného, která je v Evropě obvyklá," řekl ředitel pro daně ministerstva financí Martin Jareš. Jeho odbor nyní zpracovává podrobnosti návrhu, píše MfD.

Ministerstvo podle MfD uvažuje o tom, že by se daň pohybovala v rozmezí pěti až 20 procent. Daň by platily pojišťovny, ale je pravděpodobné, že by ji promítly do cen pojistek. "Jediným důsledkem, který lze v takovém případě předvídat, je to, že klienti pojišťoven by vedle dnešních plateb za služby pojišťoven platili ještě navíc onu daň," řekl Josef Keller z České asociace pojišťoven.

MfD píše, že ekonomičtí experti vyjednávající o vládě ODS, TOP 09 a VV se k zavedení nové daně stavějí zdrženlivě, dosud o ní prý nedebatovali. "Pro napjatý rozpočet je to lákavé, zatím říkám měkké ne, protože se to nemůže promítnout do ničeho jiného než do ceny pojišťovacích služeb," řekl místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Podle Kamila Jankovského z VV se bude úvaha o nové dani odvíjet od toho, jak bude vycházet rozpočet.

MfD připomíná, že daň z pojistného nevybírá v EU kromě Česka třeba ani Bulharsko či Norsko. Naopak v Rakousku je daň z pojistného 11 procent s několika výjimkami - třeba na životní pojistku jsou to jen čtyři procenta a na pojištění zdraví jedno procento.


Váš názor
  • Janota je jednicka
    22.06.2010 10:36

    S Janotou by jsme se dostali do desitky nejvyspelejsich EU zemi do peti let. Jeho ekonomické návrhy (mimochodem výborně fungující a přínosné ve vyspělém světě) a chut je prosazovat jsou prikladne. Proc podporovat miliardare (obírající nás obcany), PPF, Kelnera aj. jen ať něco z toho odevzdají státu.
    Vanes
    • Re: Janota je jednicka
      22.06.2010 11:09

      ..co je tak příkladného na zvyšování danní. Čím dražší bude pojištění o to na něj dosáhne méně lidí a nakonec bude efekt stejný jako by se daň vůbec nezvyšovala. Podle mě je to blbost. Zvyšování daní v recesi je jako brát člověku vzduch když se dusí.
      bob
    • Re: Janota je jednicka
      22.06.2010 10:57

      o co te obira Kelner?
      Petr M.
  • daně, tak na ně!
    22.06.2010 9:54

    Hledá se veřejný nepřítel, lhostejno kdo to je. "Spekulanti" už jsou okoukaní, navíc hodně nekonkrétní, takže se musí najít někdo nový. Pojistný trh jde dolů, počty smluv stavebního spoření taktéž, ... Pojišťovnám i spořitelnám klesnou zisky, některé možná opustí trh. Je jich dost, takže to nevadí. Navíc, kam by šly? Jinde v Evropě to nebude o mnoho lepší...
    Pedro
  •  
    22.06.2010 9:34

    Pojišťovny se v tento "těžký"okamžik sjednotí a s lehkostí přenesou daň na klienty ve výši k jejich spokojenosti, za našeho mírného nářku,který je ovšem nerozhází!
    mgp
  • Nahodou
    22.06.2010 9:23

    Pojistovny u nas jsou nejvetsi odrbavaci zakazniku, vyplati jen zlomek co vyberou. Jim docela preju vetsi dane, ale nevim, jestli jeste muzou zvysit ceny...
    tarat
  •  
    22.06.2010 9:19

    Příjmy z rozkradení státu - privatizace vyschli, tak zločinecké struktůry začali zadlužovat, za účelem optimalizace svých zisků, to ale nejde donekonečna a má to i sebevražedný aspekt.Je proto nutné najít nové penězovody a hlavně zdroje.
    Homo
  • kokotí vláda
    22.06.2010 9:01

    Brzy se objeví Janotův návrh-Daň z práva na život.Ve výši 5% odhadovaných celoživotních příjmu.Ručitelé budou rodiče :)již při narození dítěte.Průměrný příjem bude vypočítán z průměrné mzdy v době narození dítěte krát 50 let. Ty šašky co jsme zvolil by už někdo měl reálně vypráskat do Vltavy.Tím se ji omlouvám za znečištění vod.Teda Vltavě.
    ?
    • Re: kokotí vláda
      22.06.2010 9:20

      ....návrhy na dojení krav a koz pokračuje !
      ingkrtek
      •  
        22.06.2010 11:42

        Brusel nás chválí za kroky, kterými chceme bojovat s deficitem SR (resp. VR). Ještě jsem ale neslyšel z úst žádného představitele EU či ČR, že sám Brusel žačně také seškrtávat své výdaje, což se projeví v poklesu povinného odvodu jednotlivých členských zemí z výběru svých daní do rozpočtu EU, a tím pádem nebudou jednotlivé čl. země muset odřít prostý lid o poslední peněnžní částky, kterí jim v rodinném rozpočtu zvýbají (když je dobře). Škoda :-(
        David
Aktuální komentáře
24.06.2026
22:01Wall Street zavřela smíšeně. Dow Jones atakoval svá historická maxima  
17:14Hodnota akcií SpaceX a konečný cíl jménem Mars
15:20SK Hynix chce z AI boomu vytěžit maximum, v USA cílí na 30 miliard dolarů
14:05WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce
13:45Cena Brentu klesla pod 75 dolarů, poprvé od začátku války v Íránu
12:13Dluhopisy SpaceX: sázka na Muska, nikoliv na cash flow
12:08Nově vzniklou ČEZ Energy povede Cyrani
11:47Trhy se otřepávají z dalšího výplachu. Dokáže sentiment podpořit Micron?  
10:20Tvrdá rána pro Rheinmetall: Německo ruší nákup fregat, akcie se potápí až o 15 procent
9:54Česká ekonomika hlásí lepší náladu, tahounem jsou spotřebitelé
9:45Zbrojní gigant KNDS směřuje na burzy ve Frankfurtu a Paříži
8:55J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Zápis z valné hromady
8:52Rozbřesk: Česká koruna hlásí slábnoucí vazbu na ropu a sílí vůči dolaru
8:50J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Vnitřní informace
8:30Trump si stěžuje na ropné společnosti, zlato dál klesá, šéfem dcery ČEZ je Cyrani  
6:03Jestřáb maskovaný jako hrdlička
23.06.2026
17:44„Komoditní“ cyklus umělé inteligence a rýmy s technologickou bublinou
16:16Akcie SpaceX už klesly pod debutovou cenu, tržní hodnota opět pod dvěma biliony dolarů
16:05Po čipech je dalším limitem pro AI elektřina. Novou sázkou mohou být bateriová úložiště
14:48Čipy padají, investoři se obávají vysokých valuací. Micron rozhodne  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Prodeje nových domů