Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Kalousek chce snížit deficit do roku 2012 pod tři procenta HDP

    Kalousek chce snížit deficit do roku 2012 pod tři procenta HDP

    02.07.2010 18:17
    Autor: ČTK

    (ČTK) - Nastupující koaliční vláda bude chtít snížit rozpočtový deficit do roku 2012 pod tři procenta hrubého domácího produktu a do roku 2016 dovést veřejné finance k vyrovnanosti. Řekl to dnes v rozhovoru pro agenturu Reuters Miroslav Kalousek (TOP 09), který je do vlády nominován na ministra financí.

    "Hlavním cílem vlády je likvidace strukturálního deficitu," řekl Kalousek ve svém prvním vystoupení pro zahraniční média od středeční nominace ministrů. Výši strukturálního deficitu čili schodku, který při současném nastavení daní a výdajů přetrvá i při optimálním ekonomickém vývoji, odhadl Kalousek na zhruba 90 miliard korun.

    Kalousek za nezbytné označil škrty ve výdajích a odmítl kritiku, podle níž to poškodí ekonomický růst. Nastupující vláda Petra Nečase se již dohodla pro příští rok na úsporách výdajů v sumě 54 miliard korun a dodatečných daňových příjmech 20 miliard . Také slíbila že sníží rozpočtový deficit příští rok na 4,6 procenta HDP, o něco více, než plánovala odcházející nepolitická vláda Jana Fischera.

    Kalousek vyjádřil přesvědčení, že reformy sociální sítě i plánovaná penzijní reforma budou prospěšné pro rozpočet i ekonomiku, a odmítl myšlenku pomáhat ekonomice z útlumu novými vládními výdaji. "Myšlenka, že vyléčíme krizi, která vzešla z nezodpovědných dluhů vlád a domácností, dalšími a dalšími dluhy, je jako lít olej do ohně. Nikdy jsem tomu nevěřil a nikdy tomu věřit nebudu," řekl Kalousek.

    Budoucí ministr financí hodlá vystupovat proti stále další a větší regulaci trhů, která přichází z Evropské unie, proti novým poplatkům a daním. "Jsem vážný protivník politiky některých evropských zemí, která se dá charakterizovat jedinou větou: 'regulovat, co se hýbe, a začít subvencovat, když se to hýbat přestane'," řekl.

    "Mám k ekonomice zcela opačný přístup. Česká vláda si zachová mimořádnou rezervovanost vůči všem regulačním hurá akcím, které mohou na finančních trzích zničit řadu produktů a způsobit závažné ekonomické škody," řekl Kalousek.


    Váš názor
    • poučení
      07.07.2010 10:15

      O kvalitách pana Kalouska mne přesvědčil jeho rozpočet na rok 2009. Pokud se od té doby naučil analyzovat ekonomické signály, pak snad nepřivede náš stát do stagflace a do marastu.
      starik
      • Re: poučení
        07.07.2010 10:23

        Tomu člověku nevěřím ani slovo.
        Homo
    Aktuální komentáře
    21.07.2026
    17:18Dobré ekonomické a investiční příběhy. Ale ve špatné době?
    15:46Zadlužení EU v prvním čtvrtletí vzrostlo na 82,9 procenta HDP, v Česku kleslo
    15:40Microsoft investuje miliardy dolarů do infrastruktury francouzského Mistralu
    15:32Tesla slibuje AI revoluci, ale letošní investice těžce zaostávají. Středeční výsledky budou testem trpělivosti
    14:25UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL, ISIN XS2764457078
    14:12General Motors zvýšila čtvrtletní zisk o 30 procent, zlepšila výhled
    14:02Novo Nordisk žaluje Eli Lilly. Dánům se nelíbí reklama amerického konkurenta na léky na obezitu
    12:01PODCAST ROZHOVORY: Od Skynetu k akciím. Kde podle Šimona Podhájského vznikne skutečná hodnota AI
    11:15Ropa dál nestoupá, čipy zdraží a akcie dnes rostou  
    10:39Londýnská burza plánuje příští rok spustit nepřetržité obchodování
    10:20Samsung posiluje sázku na robotiku. Do čela nové divize přivedl manažera z Boston Dynamics
    8:56Rozbřesk: MNB pokročí v mini-cyklu snižování úrokových sazeb
    8:55Trump udeřil na Kanadu, ropa čelí novým rizikům. Trhy zároveň vyhlížejí výsledky technologických gigantů  
    6:06Od ropy k umělé inteligenci. Fidelity vidí v Asii rizika i nové investiční příležitosti
    20.07.2026
    22:04Wall Street zahájila týden opatrným růstem. Technologické akcie opět přitahují pozornost investorů  
    17:55Je společnost Nike „opravitelná“?
    16:35PODCAST Týdenní výhled: Výdaje a cloud Alphabetu pod drobnohledem, důležitost výsledků ServiceNow  
    16:04Nový britský premiér Andy Burnham slíbil nový začátek. Chce vrátit stabilitu i důvěru voličů
    15:09Čínský Moonshot AI míří na burzu. Jeho model Kimi K3 znovu rozvířil debatu o budoucnosti AI  
    12:29Netflix jako nákupní příležitost?

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    DR Horton Inc (06/26 Q3, Bef-mkt)
    Halliburton Co (06/26 Q2, Bef-mkt)
    12:00Danaher Corp (06/26 Q2)
    12:30General Motors Co (06/26 Q2)
    22:00Interactive Brokers Group Inc (06/26 Q2)