Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Maďarský premiér: Pro návrat schodků pod 3% HDP musí platit společný termín EU; MMF v požadavcích vůči nám zašel příliš daleko

Maďarský premiér: Pro návrat schodků pod 3% HDP musí platit společný termín EU; MMF v požadavcích vůči nám zašel příliš daleko

27.07.2010 11:15
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno (11:35) „Očekávám, že Evropská unie stanoví společné datum platné pro všechny členské země ohledně návratu rozpočtových schodků pod 3procentní limit k HDP,“ uvedl maďarský premiér Viktor Orbán v rozhovoru pro televizi M1. Za nepřijatelné označil, aby některé země byly nuceny snižovat schodek rychleji (například v rámci mantinelů daných MMF) a některé měly času výrazně více: „Je to neakceptovatelné a nestane se tak, aby někteří museli postupovat rychleji, zatímco jiní mohli snižovat schodek pomaleji,“ uvedl premiér pro M1. Předchozí maďarská vláda odsouhlasila cíl schodku k HDP na úrovni 2,8 % v roce 2011. Nová v čele s Orbánem potvrdila, že od ledna zavede jednotnou 16% daň z příjmů osob, avšak dodala, že „komplexní postup ozdravění financí“ si vyžádá několik let.

Orbán v rozhovoru pro M1 také uvedl, že Mezinárodní měnový fond při jednání s Maďarskem „zašel za rámec stávajícího kontraktu“, když se snažil maďarské vládě naordinovat, jaká opatření musí učinit ke snížení letošního rozpočtového schodku. „Otázka bankovní daně, jeden ze sporných bodů jednání, není věcí, do které by MMF měl zasahovat,“ uvedl Orbán. „Očekáváme, že bez podpory EU a MMF v Maďarsku i nadále poroste a zvýší se volatilita získávání zdrojů na trzích, což může nepříznivě ovlivnit bilance bank, veřejné finance a ekonomický růst země,“ nechala se v reakci slyšet ratingová agentury Standard & Poor’s.

Maďarsko v minulém týdnu v aukci 3měsíčních poukázek upsalo místo plánovaných 45 mld. HUF jen 35 miliard forintů a výnos v aukci vzrostl na 5,47 % z 5,28 % v předchozí aukci. Dnes vláda opět chtěla získat 45 mld. HUF ve stejné aukci 3měsíčních poukázek. „Očekáváme podobný výsledek, jako v aukci v minulém týdnu,“ uvedl David Palmai Pallag, dluhopisový obchodník Raiffeisen v Budapešti. „Agentura pro správu dluhu zřejmě půjde cestou úpisu většího upsaného objemu za cenu vyššího výnosu, aby alespoň trochu zlepšila pohled na výsledek aukce, dodal před aukcí analytik. V aukci následně bylo upsáno 50 miliard HUF místo plánovaných 45 mld. HUF při průměrném výnosu v aukci 5,46 %.

Forint je za poslední tři měsíce nejvíce ztrácející měnou proti euru, když od 26. dubna odepsal přes 8 procent. Při včerejším závěru dne u 286,5 HUF/EUR dnes aktuálně obchoduje u 285 HUF/EUR. 19. července byla maďarská měna vůči EUR nejníže od dubna 2009.

Standard & Poor’s a Moody’s v minulém týdnu uvedly, že sníží rating země, přičemž S&P avizovala pád do junk pásma. Dnes Moody’s uvedla, že zahajuje proces snížení ratingu Budapešti.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.01.2026
12:42Zlato a stříbro prudce padají. Síla dolaru spustila masivní výprodej  
11:11Jméno nového šéfa Fedu možná už dnes a pozice favorita se mění. Drahé kovy prudce padají  
11:02Nezastavitelný Sandisk: po skvělých výsledcích a ještě lepším výhledu akcie rostou o dalších 20 procent
10:32Adidas překonal odhady a spouští miliardový buyback. Akcie poskočily o 5 %
9:57Jan Bureš: HDP lehce zpomaluje dynamiku, stále jsme však v „dobrých časech“
9:20Apple hlásí nejlepší čtvrtletí pro iPhone, kvůli drahým paměťovým čipům ale očekává dopad na marže
9:04Fúze Muskova impéria před IPO: SpaceX zvažuje fúzi s Teslou nebo xAI
8:58ČEZ, a.s.: Výsledek arbitráže vůči Bulharsku
8:53Rozbřesk: Dohoda EU – Mercosur jako test evropské obchodní strategie
8:53ČEZ výrazně zlevňuje, Applu vystřelily tržby a Musk zvažuje propojení SpaceX, Tesly a xAI  
6:01AI horečka pokračuje: Bich Tech navyšuje investice, čipů je ale nedostatek
29.01.2026
22:01Microsoft po výsledcích stáhnul technologický sektor níže  
17:20Komodity jsou relativně k akciím mimořádně „levné“…
16:33Nájmy ve mezičtvrtletně zlevnily o 1,2 procenta na 332 Kč za m2
16:31Horší listopadový zahraniční obchod vrací americký růst zpátky na zem
14:42Braňo Soták: Meta o opodstatněnosti kapitálových výdajů tentokrát přesvědčila, akcie rostou o 9 %  
13:38Toyota je opět světovou jedničkou, prodala rekordních 11,3 milionu aut
13:17Deutsche Bank vykázala za loňský rok nejvyšší čistý zisk od roku 2007
13:05Silné zisky, levné valuace a další růst na obzoru. Zářný výhled bank otestují přicházející výsledky  
11:06Akcie SAP letí dolů až o 15 procent. Výprodej spustil slabý růst cloudových objednávek

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - HDP, q/q
11:00EMU - HDP, q/q
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:30USA - PPI, y/y
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago