Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Greenpeace odhaduje červencový únik ropy do Žlutého moře na 60násobek toho, co Čína přiznala

Greenpeace odhaduje červencový únik ropy do Žlutého moře na 60násobek toho, co Čína přiznala

30.07.2010 16:59
Autor: ČTK

(ČTK) - Množství ropy, které vyteklo v polovině července po výbuchu ropovodu v severočínském městě Ta-lian do Žlutého moře, je údajně šedesátkrát větší, než Čína přiznala. Uvedlo to dnes ekologické hnutí Greenpeace, podle nějž tak jde o jednu z nejhorších ropných havárií světa.

Čínská vláda informovala, že po explozi ze 16. července do moře uniklo 1500 tun ropy. Greenpeace nicméně tvrdí, že množství uniklé suroviny dosáhlo 60.000 až 90.000 tun.

"Jde o jednu ze 30 největších ropných skvrn v dějinách," prohlásil expert Richard Steiner z Aljašské státní univerzity, který působí jako poradce hnutí Greenpeace.

"Jsou-li naše odhady správné, je tato skvrna mohutnější než ta, která vznikla po katastrofě ropného tankeru Exxon Valdez u Aljašky v roce 1989," dodal Steiner, který pracoval na místě havárie tankeru Exxon Valdez a který také Ta-lian po úniku ropy osobně navštívil.

Steiner řekl, že odhad úniku 90.000 tun ropy vychází z faktu, že tanker zničený při explozi měl tuto kapacitu a krátce před výbuchem byl zcela naplněn. Hodnota 60.000 tun byla odvozena od množství ropy, které posbíraly tisíce člunů vyslaných na čistící operaci.

Čínské úřady stanovily rozsah ropné skvrny na 435 kilometrů čtverečních, některá čínská média nicméně napsala, že skvrna pokrývá území o rozloze 946 kilometrů čtverečních.

Steiner konstatoval, že vzhledem k nedostatečnému vybavení pro sledování situace ze vzduchu nelze rozsah škod stanovit. Podle něj se ale ropná skvrna mohla již dostat až k břehům Severní Koreje.

Únik ropy v Ta-lianu způsobili podle čínských úřadů zřejmě dělníci, kteří při překládce ropy na tanker pumpovali do ropovodu odsiřovač, i když nakládka byla už ukončena.

Tento týden v pondělí Peking oznámil, že se mu podařilo dostat po deseti dnech situaci pod kontrolu a že se provoz přístavních zařízení Ta-lianu vrátil k normálu. Steiner ale upozorňuje, že na moři i na plážích nadále ropa zůstává a že bude zapotřebí pokračovat v čistících pracích až do podzimu. Životní prostředí oblasti se prý z tragédie vzpamatuje nejdříve za deset let.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.11.2025
18:15Trhy se zatím chovají podobně, jako po roce 1997…
15:25DoubleLine Capital: Dluhopisy jsou hodně zranitelné, akcie tak maximálně na 40 % portfolia
14:58FT: Čínské firmy trénují modely AI v cizině, aby měly přístup k čipům od Nvidie
14:39UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
13:42Alibaba rozšiřuje nabídku produktů poháněných AI. Spustila prodej chytrých brýlí
13:22Doosan Škoda Power zmodernizuje další blok Elektrárny Opatovice
12:23Průzkum ČSOB: Optimismus firem a podnikatelů je na 3,5letém maximu
12:00Apple letos po 14 letech dodá více smartphonů než Samsung. Vedení si má udržet i v dalších letech
11:42UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z hypotečních zástavních listů, ISIN XS2188802404
10:01Levné čínské automobilové součástky zaplavují německý trh
9:41Německý sportovní gigant na prodej. O Pumu je zájem v Číně, akcie rostou o 14 procent
8:48Rozbřesk: Německo razantně zlevní energie průmyslu. Oslabí konkurenceschopnost ČR?
8:41V USA dnes zavřeno, evropské futures bez výraznějších pohybů  
6:29Gundlach: Za čtyřicet let investování jsem se vcelku dvanáct let mýlil, na neveřejných trzích rostou tenze
26.11.2025
22:02Technologické akcie táhnou růst, sázky na snížení sazeb udržují optimismus  
17:25Čínský paradox
15:18Traders Talk: Nasdaq otáčí trend, Alphabet míří k 4 bilionům a Novo Nordisk na horské dráze
14:48Britská ministryně financí představila návrh rozpočtu, oznámila zvýšení daní
14:06Oslabující Nvidia je už z pohledu budoucích zisků levnější než index Magnificent Seven
12:22Nové riziko na trhu se stříbrem: zásoby v Číně se propadly nejníže za deset let

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - HDP, y/y
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y