Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čínský rival pro S&P, Fitch a Moody's

Čínský rival pro S&P, Fitch a Moody's

10.08.2010 10:24
Autor: Redakce, Patria.cz

Dagong Global Credit Rating vidí kritiku, která se snesla na Standard & Poor's, Fitch Ratings a Moody's Investors Service, jako příležitost a chce vstoupit na trh ve Spojených státech. Tato společnost, která doposud nikdy neudělila rating jiné než čínské firmě, způsobila rozruch, když ve své první mezinárodní analýze vládního zadlužení z 11. července udělila Číně vyšší rating než Spojeným státům, Velké Británii a Japonsku (více v článku s odkazem na analýzu ZDE).

Guan Jianzhong, ředitel společnosti Dagong, k ratingu jednotlivých zemí uvedl, že jeho výsledky odrážejí rozdílný přístup k ratingu, než jaký mají konkurenti. Ti podle něho tvoří rating na základě své „víry a ideologie“ a zájmů západních zemí, které si půjčují. Příliš velkou váhu kladou na politický systém, nezávislost centrální banky a HDP na hlavu. Dagong se oproti tomu zaměřuje na fiskální zdraví, rezervy v zahraničních měnách a schopnost vytvářet bohatství. Velké rozvinuté ekonomiky jako Velké Brtánie, USA a Japonsko čerpají více než 90 % úvěrových zdrojů ve světě, ale jejich HDP k tomu světovému moc nepřispívá, zejména po finanční krizi, míní Guan, který pracoval několik let ve finančním sektoru v New Yorku.

Dagong byl založen v roce 1994, v prosinci utratil 1,48 milionů dolarů na přípravu žádosti o uznání činnosti americkou U.S. Securities & Exchange Commission. Ta o ní bude rozhodovat v září, nyní uznává deset ratingových agentur a pouze dvě z nich se nacházejí mimo Spojených států (obě v Japonsku).

Zatímco současná situace hraje Dagongu do karet, jeho schopnost prosadit se na mezinárodním poli není jednoznačná. Wang Yang, který stojí v čele výzkumu dluhopisů v UBS Securities, říká, že Dagong by se měl zaměřit na Čínu a tím si vybudovat reputaci a vliv. Na globální expanzi podle jeho názoru připraven není.

(Zdroj: Businessweek)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.06.2026
17:15Jasný signál nerecese
16:58Bloomberg: ČEZ jedná s JP Morgan či Barclays, pro svou novou dceru zvažuje IPO
15:07Zlom na trzích: Rekordní odliv z technologických fondů naznačuje ochlazení AI boomu  
14:19NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
14:10Foxconn míří do Evropy s elektromobily. Spojil síly s Yulon i Poláky
13:29Gundlach: Nechci nic mít s tím, co za posledních šest měsíců posílilo o více než 100 %
13:07Volkswagen oseká až 100 tisíc pracovních míst, omezí investice a zavře závody v Německu
11:40Perly týdne: Komoditizace umělé inteligence a zlato ke konci roku na 4 900 dolarech
11:05Technologie dál táhnou trhy dolů. Plošný optimismus o AI se rozpadl do dílčích témat  
10:15Samsung a SK Hynix se chystají oznámit investice v řádu stovek miliard dolarů
8:48Rozbřesk: Úspěch státních spořicích dluhopisů? Dobrá zpráva jen napůl
8:44Apple zdražuje, technologické akcie reagují poklesem. Futures jsou v červeném  
6:06Walmart jako kombinace růstu a defenzivy, které přeje technický obraz  
25.06.2026
22:01Micron dnes vévodil zámořskému trhu  
17:23Otázkou není, zda Čína Spojené státy v umělé inteligenci dohání…
15:28Fondy mohou z akcií stáhnout 165 miliard dolarů. Peníze zamíří do dluhopisů  
13:42Dolar posílil na 13měsíční maximum
12:43EK: Cloud od Amazonu a Microsoftu by měl podléhat přísnějším pravidlům
12:18Micron doručil nekompromisní výsledky, nedostatek pamětí může trvat roky  
12:09Zisk řetězce H&M zaostal za odhady, nižší zásoby nemohly uspokojit poptávku

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university