Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
V temelínském reaktoru nahradilo americké palivo ruské

V temelínském reaktoru nahradilo americké palivo ruské

18.8.2010 14:27
Autor: ČTK

(ČTK) - V jaderné elektrárně Temelín dnes večer dokončí výměnu paliva v reaktoru prvního výrobního bloku. Do bazénu vyhořelého paliva tentokrát putovalo všech 163 použitých palivových souborů americké společnosti Westinghouse. V reaktoru je nahradilo palivo ruského výrobce TVEL. Ten se stal na základě výsledků výběrového řízení v roce 2006 dodavatelem paliva pro Temelín na následujících deset let. Do reaktoru druhého bloku bude palivo TVEL zavezeno příští rok při jarní odstávce, řekl ČTK mluvčí elektrárny Marek Sviták.

"Zavážení paliva TVEL probíhá od soboty. K dnešnímu ránu bylo zavezeno 148 palivových souborů z celkového počtu 163. Zavážení paliva probíhá nepřetržitě i v noci. Máme čtyři směny, které se střídají při obsluze zavážecího stroje," popsal Sviták. Vyvezení použitého paliva z aktivní zóny reaktoru trvá pět dní a přibližně stejná doba je potřebná pro zavezení čerstvého paliva.
Vyměněno bylo všech 163 palivových kazet, přičemž běžně se při plánovaných odstávkách vyměňuje zhruba čtvrtina z nich. Každý soubor se skládá z 312 palivových proutků tenčích než prst o délce zhruba tři metry. Celá vsázka paliva váží 92 tun.

Elektrárna se na změnu paliva připravovala několik let. "Úpravy se příliš nedotkly vlastního zařízení pro manipulace s palivovými soubory. Konstrukce nových palivových souborů je totiž podobná americkému palivu," vysvětlil mluvčí. Mimo jiné byly upraveny provozní předpisy a proškolen personál. Důležitým krokem pro použití nového paliva bylo také získání povolení od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

Před zavřením reaktoru bude následovat kontrola správnosti zavezení aktivní zóny za účasti inspektorů Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. K další kontrole paliva před zahájením provozu bloku dojde v závěru odstávky při fyzikálních a energetických testech. "Na různých výkonových hladinách reaktoru budeme sledovat a vyhodnocovat chování paliva v aktivní zóně reaktoru. Jedná se o běžný postup v závěru každé odstávky spojené s výměnou paliva. Tentokrát však budou testy probíhat za účasti specialistů firmy TVEL," uvedl Sviták.

Odstávka na prvním výrobního bloku začala 16. července. Výměnou paliva nekončí. Vedle řady kontrolních a revizních činností bude převezen první kontejner s 19 použitými palivovými soubory z bazénu vedle reaktoru do skladu použitého paliva. Pokračují revizní a kontrolní práce na turbíně a dalších systémech elektrárny. Celkem se během odstávky provádí přibližně 8000 dílčích činností, na jejichž zajištění se podílí 600 pracovníků ČEZ (855 CZK, -1,38%) a asi 1000 pracovníků z 50 dodavatelských firem. K rozvodné síti bude první blok připojen zhruba v polovině září.

Od druhé poloviny září by měly v Temelíně pracovat oba bloky na plný výkon. První blok byl spuštěn 11. října 2000 a 21. prosince vyrobil první elektřinu. Po necelých deseti letech provozu, letos v červenci, elektrárna dodala do sítě 100 miliard kWh elektřiny.

Na druhých vyrobených 100 miliard kWh nebude Temelín podle ředitele Miloše Štěpanovského čekat dalších deset let, ale zvládne to za necelých sedm let. "I k tomu nám pomůže projekt Bezpečně 15tera, který jsme rozjeli v roce 2007. Jeho postupným plněním se nám daří zkracovat odstávky, snižovat množství výpadků výroby, a tím zvyšovat výkonnost současných dvou bloků Temelína," uvedl. Elektrárna by měla ročně vyrobit 15 miliard kWh. Po případné dostavbě dalších dvou bloků a jejich uvedení do provozu po roce 2020 by se objem zdvojnásobil.

Elektrárna má zatím dva bloky a s 2000 megawatty má největší instalovaný výkon v ČR. Do sítě ale zatím dodává méně než druhá tuzemská Jaderná elektrárna Dukovany, a to kvůli delším odstávkám.

Ruský TVEL je jedním z předních výrobců a dodavatelů jaderného paliva na světě. Dodává ho do 76 jaderných reaktorů v 16 zemích Evropy a Asie, mimo jiné i do české jaderné elektrárny Dukovany.


Váš názor
  • Hurá!!!!
    18.8.2010 14:55

    Tak jsme dosáhli plné závislosti (ropa, plyn a uran) na bratrském Rusku, spolehlivém a hodném partnerovi. Jistě jsme také dostali slevu za nakradený jáchymovský uran. Bolševická mafie v čele tohoto státu to nemohla zařídit lépe.
    Dan
Aktuální komentáře
21.5.2018
15:25CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  
8:32Americký ministr financí: Obchodní válku s Čínou odkládáme
6:44Jak dlouhý bude dojezd Tesly? Aneb přehled posledních událostí
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data