Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Analytici: Rusko bude po deseti letech asi opět dovážet obilí

Analytici: Rusko bude po deseti letech asi opět dovážet obilí

20.08.2010 13:46
Autor: ČTK

(ČTK) - Rusko bude v nadcházejícím roce poprvé po deseti letech zřejmě nuceno opět dovážet obilí. Myslí si to analytici, kteří vyhodnocují dopady nejhoršího sucha za více než 100 let, s nimž se v současné době Rusko potýká. Na zprávu reagovaly hlavně ceny pšenice, které se vrátily k prudkému růstu.

Za normálních okolností Rusko patří k hlavním světovým vývozcům obilí. Dopady katastrofálního sucha ale pozici Ruské federace od základů změní a Rusko bude muset podle analytiků v letošním roce dovézt 1,5 až 2,2 milionu tun obilí. Ruský list Vedomosti dokonce odhaduje, že dovézt asi bude letos třeba minimálně pět milionů tun obilovin.

Ruské ministerstvo zemědělství sice zprávu listu rychle popřelo, trhy si ale situaci přebraly po svém. Moskva totiž už dříve zakázala vývoz pšenice a i když zákaz platí zatím jen do konce roku, čile se spekuluje, že stejně bude nutné zákaz prodloužit. Země se snaží udržet alespoň nějaké zásoby, v zájmu je ale i zabránit růstu inflace.

"O ničem takovém se nejedná," popřela zprávu listu Vedomosti mluvčí ruského ministerstva zemědělství, kterou cituje agentura Reuters. Pokud by Rusko bylo nuceno dovézt kolem pěti milionů tun obilí, dostalo by se téměř na úroveň Egypta. Ten je největším dovozcem pšenice na světě.

Rusko na konci července zasáhla vlna veder, kterou provázely rozsáhlé lesní požáry. Situace už se sice zlepšila, požáry ale podle odhadů zničily asi čtvrtinu úrody a předpokládá se, že objem hrubého domácího produktu v letošním roce sníží v přepočtu asi o 270 miliard .

Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) včera avizovala, že dopady požárů v Rusku ji zřejmě donutí snížit odhad celosvětové sklizně pšenice na letošní rok i vývoj zásob. FAO přitom už na začátku srpna snížila odhad sklizně o 25 milionů na 651 milionů tun. Další snížení odhadovaného objemu sklizně by FAO mohla oznámit už koncem srpna, případně začátkem září.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.06.2026
17:34Tři „ziskové“ zajímavosti
16:03PODCAST Týdenní výhled: Chaos kolem Íránu, rezignace britského premiéra a Micron v centru pozornosti  
15:16Politický otřes v Británii: Starmer odstupuje z čela, o vedení se hlásí Burnham
14:18Zemřel bývalý šéf Fedu Alan Greenspan
14:12AbbVie převezme Apogee za téměř 11 miliard dolarů. Chce držet krok s rostoucí konkurencí
12:08Trump staví novou celní zeď. Některé země získají výhodu, jiné si pohorší
10:58Zmatečné zprávy kolem Íránu ani pád další britské vlády na trhy vzrušení nepřinesly  
10:43Německo kupuje podíl ve výrobci tanků KNDS před jeho vstupem na burzu
8:56USA a Írán hlásí pokrok, Starmer pod tlakem a ČNB chce zůstat flexibilní  
8:53Rozbřesk: Co mírová jednání na Blízkém východě mohou udělat s českou inflací?
6:02MakroMixér: Wichterle sází na vodu, Ameriku i českou značku. „Bez vývoje skončíte jako subdodavatel“
21.06.2026
9:07Víkendář: Podle Krugmana „Muskovo Ponzi schéma“ jednou padne, ARK Invest to vidí jinak
20.06.2026
9:04Víkendář: Krugman o investicích do „geniality Elona Muska“
19.06.2026
17:38Trhy, staronová centrální banka a její superautopilot
15:53Výhled Invesco na druhé pololetí: AI dál podpoří trhy, slabší dolar může nahrát akciím mimo USA
15:32J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
14:06Gerber: Tesla je bez fúze se SpaceX bezcenná. Pokud investujete s Elonem, nemáte žádná práva, ale zisky ano
13:36Kuba pod tlakem sankcí USA spouští zásadní reformy. Otevírá ekonomiku soukromému sektoru
13:26TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady konané 19. června 2026
12:04Perly týdne: Zlato mířící opět nahoru a ega budující AI infrastrukturu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba