Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zájem NWR o Bogdanku její vlastníky zaskočil, cena se jim nezdá

Zájem NWR o Bogdanku její vlastníky zaskočil, cena se jim nezdá

06.10.2010 13:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno (17:47) Zda se novým majitelem polské uhelné společnosti Bogdanka stane těžařská firma NWR, záleží na penzijních fondech, které jsou největšími akcionáři Bogdanky. Analytici si myslí, že nabízená cena 100,75 zlotého (627 korun) za akcii, což je 13 procent nad pondělní závěrečnou cenou na varšavské burze, je příliš nízká.

NWR koupi Bogdanky podmínila tím, že získá v tendru nejméně 75 procent akcií společnosti. Čtrnáct penzijních fondů působících na polském trhu letos v březnu koupilo od polské vlády 47 procent akcií uhelné společnosti za celkem 1,1 miliardy zlotých. Největší podíl má fond OFE Aviva BZ WBK, kterému patří 14,74 procenta akcií, dalším významným akcionářem je fond patřící polské pojišťovně PZU a společnosti ING. Polský stát vlastní necelých pět procent akcií Bogdanky. Práve zástupci nejsilnějšího akcionáře dolu, Aviva BZ WBK, pro polskou televizi TVN uvedli, že nabídku NWR považují za nízkou. "Hodnota Bogdanky je podstatně nad nabídkou, kterou na převzetí dolu učinila NWR. Navíc roli Bogdanky vidíme jako lídra konsolidace v sektoru spíše, než jako samotný cíl převzetí," uvedl Pawel Klimkowski za polskou Avivu BZ WBK.

Zástupci fondu Amplico držícího 5,1% podíl v dolu Bogdanka dnes pro Bloomberg prohlásili, že současná tržní cena titulu nereflektuje reálnou hodnotu akcií a fond prý bude reagovat až na nabídku, která bude maximalizovat návratnost jeho investice.

Akcie Bogdanky se dnes po otevření varšavské burzy obchodovaly za rekordní cenu 105 zlotých.

Podle zástupce jednoho z fondů, kterého citovala Gazeta Wyborcza, nabídla NWR přišla "jako blesk z čistého nebe". Jiný, s nímž mluvil list Rzeczpospolita uvedl, že 100,75 zlotého za akcii není příliš vysoká cena.

"(Bogdanka) je nejlepší polský důl a její potenciál hodnotíme velmi dobře," uvedl představitel jistého akcionáře Bogdanky. Jiný k tomu dodal, že penzijní fondy nemají ve svém portfoliu žádnou tak dobrou firmu, jako je uhelná společnost z východu Polska. "Nezdá se mi, že při takové ceně by nabídka mohla skončit úspěchem," prohlásil představitel některého z penzijních fondů.

 

Také polští analytici si myslí, že NWR mohla za Bogdanku nabídnout větší sumu. "Dlouhodobí investoři mohli počítat s cenou o 20 až 30 procent vyšší. Myslím, že Bogdanka by samostatně během dvou, tří let mohla dosáhnout ceny na úrovni 120 až 130 zlotých za akcii," řekl v dnešním vydání listu Dziennik-Gazeta Prawna Michal Marczak, analytik z BRE Bank.

"Cena je moc nízká, (13procentní) prémie symbolická," tvrdí v dnešním Pulsu Biznesu analytik makléřské společnosti Beskidzki DM Krzysztof Zarychta.

Společnost Bogdanka za letošní první pololetí prodala 2,73 milionu tun uhlí, což je oproti stejnému období loni nárůst o 17 procent. Od ledna do konce června vykázala čistý zisk 106,9 milionu zlotých, o 28 procent více než v prvním pololetí loňského roku. Do roku 2014 chce těžbu zvýšit na 11 milionů tun uhlí ročně.

Spojením NWR a Bogdanky by vznikl regionální lídr s mohutnými zásobami, produktovou i geografickou diverzitou a silnou regionální identitou, uvádí úterní zpráva NWR. Celková roční těžba uhlí spojené společnosti by dosáhla během několika let díky expanzi Bogdanky 25 milionů tun.

NWR je přední těžební společností ve střední Evropě a jednou z největších průmyslových skupin v Česku. Bogdanka, která je kotovaná na Varšavské burze cenných papírů, je jednou z největších černouhelných těžebních společností v Polsku a jedním z hlavních hráčů na polském trhu s energetickým uhlím.

(Zdroj: čtk, TVN, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.05.2026
22:00Americké akciové indexy dosahují historických maxim  
17:12Co přinese nový šéf Fedu akciovému trhu?
16:09Ministři energetiky EU jednali o dani z mimořádných zisků energetických firem
15:15Výrobní inflace v zámoří vyskočila na 6 procent, posílí spekulace na růst sazeb  
14:52Rychlejší růst, lepší marže, větší ambice. Nebius svými výsledky potvrzuje hlad po výpočetní kapacitě  
14:17CSG chce získat podíl ve výrobci tanků Leopard
13:35Traders Talk: Našponovaní čipaři, levné čínské techy a očekávání od výsledků ČEZ
12:53BYD jedná s evropskými automobilkami o převzetí nevytížených továren
12:04Íránská kontrola Hormuzu a Čína by mohly pomáhat k vyřešení krize
11:07Agentura IEA: Nabídka ropy letos kvůli válce s Íránem nepokryje poptávku
10:59Akcie se odrážejí vzhůru při soustředění na jednání Trump - Si  
10:19Výhled na výsledky: ČEZ čeká slabší kvartál, čistému zisku pomůže konec windfall tax  
8:58Rozbřesk: Těžce zkoušené trhy dluhopisů čelí faktu, že americká inflace bude opět nad čtyřmi procenty
8:52Geopolitika ustupuje Trumpově výpravě do Pekingu, futures jsou v zeleném  
5:54To, co íránskou krizi prohloubilo, může nakonec obsahovat zárodek řešení
12.05.2026
22:02Americké akciové indexy dnes oslabují kvůli korekci polovodičových akcií  
17:45Mag7 nyní, před deseti lety a za deset let
16:25Průmyslové akcie se vezou na AI vlně. Rostoucí korelace ale zároveň zvyšuje jejich zranitelnost
15:16Americká inflace za duben citelně zrychlila, a není to jen o benzínu
14:38Bloomberg: EU zaostává v závodě o suroviny, příkladem je slovenská Trojárová

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y
11:00EMU - HDP, q/q
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - PPI, y/y