Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vedení Bogdanky žádá polského regulátora o prošetření „různých nabídek“ NWR

Vedení Bogdanky žádá polského regulátora o prošetření „různých nabídek“ NWR

29.11.2010 14:15, aktualizováno: 29.11. 14:37
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Polský černouhelný důl Bogdanka  požádal úřad pro finanční dohled v Polsku, aby vyšetřil, zda společnost New World Resources neporušila při usilování o převzetí firmy polské zákony. Bogdanka má podle polské tiskové agentury PAP, kterou cituje ČTK, pochybnosti ohledně údajných různých nabídek ze strany NWR, které prý měly vliv na kurz jejích akcií.

Médii v pátek před otevřením polského trhu proletěla zpráva o tom, že investiční šéf polského penzijního fondu Aviva Marcin Zoltek pro deník Parkiet uvedl, že, NWR fondu nabídla akciový swap v podobě tří až čtyř akcií NWR za jednu akcii Bogdanky, což by fakticky znamenalo navýšení nabídky na převzetí dolu Bogdanka do rozmezí 103,2 až 136,7 PLN. Akcie dolu Bogdanka po spekulacích o možném navýšení nabídky NWR v úvodu páteční seance ve Varšavě rostly o 5 procent až k hladině 108 PLN.

Mluvčí NWR Joe Cook však zprávu záhy dementoval s tím, že firma v rámci nabídky na převzetí Bogdanky nenabízí akcionářům Bogdanky své akcie před (dnešním) ukončením nabídkového období a oznámenou hotovostní nabídku 100,75 PLN/akcie považuje za férovou a navyšovat ji rozhodně nehodlá. Emoce následně klidnil také portfolio manažer Avivy Pawel Klimkowski, který pro polskou televizi TVN CNBC uvedl, že hlavní (nepřímý) vlastník NWR Zdeněk Bakala při setkání s největšími podílníky Bogdanky v tomto týdnu vlastní akcie namísto hotovosti nenabídl.

Akcie Bogdanky záhy umazaly veškeré zisky zakončily páteční obchodování s mírnou ztrátou při ceně 101 polského zlotého za jednu akcii.

Vývoj kurzu akcí Bogdanka za poslední 3 dny



"V souvislosti s mediálními informacemi ohledně změny podmínek nabídky ze strany NWR z posledních dnů a s v souvislosti s vývojem kurzu akcií vedení Bogdanky podalo úřadu pro finanční dohled oznámení o možném porušení zákona," uvedla polská uhelná společnost Bogdanka.

"Jsme silně znepokojení možností nerovného přístupu k akcionářům ze strany NWR," řekl dnes ředitel Bogdanky Miroslaw Taras.

(Zdroj: ČTK, PAP, CNBC, Parkiet)


Váš názor
  •  
    29.11.2010 14:34

    Walić pięściami w mur.
    PachX
    • Sím ťa
      29.11.2010 14:51

      tady nikdo polsky nemluví...řekni vašim ať neblbnou a Bodanku dají dohromady s Enwérkem...Potřebujeme, aby už cena akcie trošku poposkočila, jinak se uplácáme nudou...Jestli máš v rukou nějaké páky, tak prosím tě, pomoz nám)))
      ZUZKA
Aktuální komentáře
28.11.2025
18:09Nový normál: Tentokrát jinak?
18:08Webinář Investiční trefy a přešlapy 2025 s Pavlem Mokošem již 4. prosince
15:54Diskont Evropy zůstává, ale ekonomika se začíná obracet. Příležitost pro investory?  
14:09Perly týdne: Nadšení z Googlu a třetina akcií v „medvědím trhu“
14:02Největší burzovní výpadek za roky: CME zastavila obchodování po poruše v datacentru
11:24Výpadek a zkrácené obchodování naznačují nevýrazný konec týdne  
11:16Jan Bureš: HDP znovu překvapilo pozitivně, česká ekonomika jede na "plný plyn"
10:38PODCAST Trhy & Bohatství: Průmyslové nemovitosti byly na investičním trhu léta popelkou, říká Milan Kratina
9:50Merz: Uděláme vše, aby nenastal „tvrdý předěl“ v automobilovém průmyslu
9:08Rozbřesk: ČNB zpřísňuje pravidla pro investiční hypotéky
8:45Výpadek na CME, Deutsche Boerse má zájem o Allfunds a evropský luxus se vrátí k růstu  
6:00Gundlach: Upínání se k úspěchům z minulosti je pro investora velkým nebezpečím, staré dolarové paradigma už nefunguje
27.11.2025
18:15Trhy se zatím chovají podobně, jako po roce 1997…
15:25DoubleLine Capital: Dluhopisy jsou hodně zranitelné, akcie tak maximálně na 40 % portfolia
14:58FT: Čínské firmy trénují modely AI v cizině, aby měly přístup k čipům od Nvidie
14:39UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
13:42Alibaba rozšiřuje nabídku produktů poháněných AI. Spustila prodej chytrých brýlí
13:22Doosan Škoda Power zmodernizuje další blok Elektrárny Opatovice
12:23Průzkum ČSOB: Optimismus firem a podnikatelů je na 3,5letém maximu
12:00Apple letos po 14 letech dodá více smartphonů než Samsung. Vedení si má udržet i v dalších letech

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    9:00CZ - HDP, y/y
    14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y